• چهار شنبه 2 اسفند 1402
  • الأرْبِعَاء 11 شعبان 1445
  • 2024 Feb 21
دو شنبه 26 دی 1401
کد مطلب : 182955
+
-

روایت زندگی «امیرحسین قربانی» دانشجوی شهید حادثه پرواز اوکراین خواندنی شد

دلجویی از دختری که چادر از سرش کشیدند

حامد یزدانی- روزنامه‌نگار

کتاب «تور تورنتو» با موضوع روایتی از زندگی دانشجوی شهید حادثه پرواز اوکراین، «امیرحسین قربانی» چاپ و روانه بازار نشر شد. این کتاب در عرض کمتر از یک‌سال به چاپ نهم رسیده است و حالا به همت انتشارات روایت فتح پویشی برای خوانش خاطرات جذاب این شهید به راه افتاده است. این مرکز نشست سایه روشن خود را با موضوع تبیین و آغاز پویش سراسری کتاب «تور تورنتو» به مناسبت سومین سالگرد حادثه سقوط هواپیمای اوکراین، برگزار کرد.

در ابتدای مراسم مهدی محمدخانی، مدیر انتشارات روایت فتح، پدرانه و روایت اول بودن، روش صحیح عزاداری بزرگوارانه و بازخوانی شخصیت ایثارگر پدر را از ویژگی‌های این کتاب برشمرد و دلیل اصلی نشست را علاوه بر تبیین کتاب، اعلام آغاز یک پویش سراسری از سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی تا سالروز پیروزی انقلاب اسلامی دانست. او در ادامه توضیح داد که شرکت در این پویش تنها با ارسال پاسخ چند سؤال محدود و چهار‌گزینه‌ای قرار داده شده در کتاب از طریق پیامک به انتشارات روایت فتح خواهد بود و برای این پویش یک جایزه پنج‌میلیون تومانی و ۳۰جایزه ۵۰۰هزار تومانی درنظر گرفته شده که به قید قرعه به برندگان اعطا خواهد شد. وی اظهار امیدواری کرد که از طریق این پویش پیام درونی کتاب به مخاطبان بیشتری انتقال داده شود.
در ادامه مراسم جعفری، نویسنده کتاب در پاسخ به سؤال رشیدی مهرآبادی، کارشناس کتاب و مجری برنامه مبنی بر دلیل نوشتن این کتاب با وجود احتمال حواشی زیاد گفت:«روزهای اول اتفاق حواشی زیاد بود. بعد از اعلام اسامی دیدم امیرحسین قربانی همشهری من است و این موضوع برایم جذاب شد. تشییع جنازه باشکوهش بیشتر ترغیبم کرد و صبر و صلابت خانواده در حمایت از رهبری که تصویر متفاوتی نسبت به رسانه‌ها و فضای سیاسی موجود بود، محرک قوی‌تری شد برایم. من دوست دارم از کسانی بنویسم که ظرفیت قله‌شدن دارند. این خانواده خیلی زود به حاشیه رفتند و زندگی‌شان ظرفیت‌های زیادی برای نوشتن داشت. اصرار استاد اخلاقم هم سبب شد که من پای حرف‌های این پدر و مادر به روش غیرمعمول سایر مصاحبه‌ها بنشینم.» جعفری در خلال صحبت‌هایش دلیل نوشتن روایت از زبان پدر را باورپذیرتر کردن اتفاقات دانست و گفت مادرانه نوشتن جنبه احساسی کار را بالا می‌برد درحالی‌که در روایت پدر، کار کمتر احساسی و بیشتر باورپذیر خواهد بود. جعفری موضع‌گیری پدر شهید در مقابل این حادثه را برای عده‌ای سؤال‌برانگیز خواند و افزود با روایت خاطرات پدر شهید از دفاع‌مقدس، اسارت و بیان خطای پزشکی که منجر به معلولیت دائمی فرزند کوچک‌شان شد، بر این مطلب صحه گذاشته شد که از این پدر با این تجربه جز این واکنش انتظاری نمی‌رفت.
در ادامه برنامه امیر اسماعیلی، کارشناس کتاب، تور تورنتو را یکی از نشانه‌های بلوغ رفتاری و عملکردی انتشارات روایت فتح دانست و در مورد کتاب تورتورنتو گفت: «نکته بارز این کتاب انتخاب زاویه دید متفاوت و درست آن است. پدران گنجینه‌های خاصی هستند که زبانشان قفل و بندهای خاص دارد. منظر انتخاب شده در این کتاب ما را با دو روایت همراه می‌کند.امیرحسین خوش‌تیپ کاملا امروزی و پدر جبهه رفته‌ای که این پسر، پسر اوست. کتاب تور تورنتو مهندسی شده و مطلوب است. حجم کتاب و طراحی زیبای جلد با قلم خوب نویسنده همراهی می‌کند. این کتاب تنها کتاب حادثه اوکراین است و متأسفانه این نشان از انسدادهای ذهنی ما دارد که اکثرا ضررش بیشتر از منفعتش خواهد بود. ما معمولا برای فرار از چالش‌ها و دوری از حساسیت روی کتابی صورت مسئله را پاک می‌کنیم و از نوشتن کتاب خودداری می‌کنیم. مدل طرح موضوع در این کتاب منحصر به‌فرد و خاص است. برای همین هم بدون تبلیغات خاص در عرض کمتر از یک سال به چاپ نهم رسیده است.» اسماعیلی در ادامه توضیحاتش خاطرنشان کرد همه مردم پای شناخت مقصر در این حادثه ایستاده‌ایم اما در داخل همین کشور می‌خواهیم مسئله بررسی شود.این خانواده‌ها گوش شنوا می‌خواهند. در پایان میثم رشیدی مهرآبادی ضمن اشاره به این موضوع که روایت سالم این کتاب درخواست چند خانواده دیگر را برای ثبت داستان زندگی عزیزانشان در پی داشته، افزود: استفاده از مکالمات با مدل چت، موجز بودن کتاب، طرح جلد زیبا جزو محاسن کتاب است. استفاده از جملات کوتاه استرس و سوگ را می‌رساند که حاصلش تپش قلب خواننده است.به‌نظر من حالت روحی یک پدر به بهترین وجه ممکن بیان شده است.به پدرانی که فرزند پسر دارند توصیه می‌کنم این کتاب را با احتیاط بخوانند‌.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید