• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
شنبه 27 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 100775
+
-

بالاخره مقایسه کنیم یا نه؟

فوتبال ایران حرفه‌ای است، اما فقط تا جایی که به نفع بازیکنان عزیز باشد

بهروز رسایلی

از قرار معلوم تصمیم‌گیری قطعی برای ازسرگیری مسابقات لیگ نوزدهم انجام شده و این بازی‌ها از اواسط خرداد تحت تدابیر شدید بهداشتی برگزار خواهد شد. این مسئله اما همچنان مخالفانی در ایران دارد؛ کسانی که معتقدند شرایط لازم برای انجام مسابقات فوتبال در کشورمان وجود ندارد. وقتی به این عده (یکی از آخرین و عزیزترین آنها اشکان دژآگه است) یادآوری می‌شود که بالاخره خیلی از لیگ‌های اروپایی هم مقدمات ازسرگیری مسابقات را فراهم کرده‌اند، این گروه جواب می‌دهند: «شرایط ما با اروپایی‌ها قابل مقایسه نیست.» واقعا؟ خب چرا؟
به‌طور کلی فوتبال ایران در گذر از ورژن سنتی به شرایط حرفه‌ای، در یک وضعیت خاص قرار دارد؛ وضعیتی که از همه بیشتر به‌نفع فوتبالیست‌ها تمام می‌شود. بر این اساس، دوستان بازیکن هرجا که به نفع‌شان باشد شرایط ایران را با اروپا مقایسه می‌کنند و می‌گویند ما دیگر حرفه‌ای شده‌ایم، اما هرجا که به سودشان نباشد زیر میز می‌زنند که: «ما کجا، اروپا کجا؟» مثلا وقتی در مورد دستمزد نجومی دوستان صحبت می‌شود و می‌پرسیم چرا درآمد یک فوتبالیست معمولی باید 60برابر میانگین درآمد مردم باشد، جواب اینها این است که همه‌جای دنیا فوتبالیست‌ها بیشتر پول می‌گیرند؛ برایشان هم مهم نیست که همه‌جای دنیا فوتبال سودده است و در ایران زیان‌ده. همینطور وقتی در مورد عدم‌تعصب به پیراهن و انتقال به باشگاه‌های رقیب می‌پرسیم، می‌گویند در فوتبال حرفه‌ای دیگر جایی برای این حرف‌ها نیست و الان این قبیل جابه‌جایی‌ها در سطح جهان رایج است.
بعد درست همین فوتبالیست‌هایی که همه مواهب و امتیازات حرفه‌ای‌شدن را دودستی چسبیده‌اند، وقتی پای خواب سر شب و تغذیه درست و مراقبت از سلامتی و پرداخت مالیات و پایبندی به دیسیپلین باشگاه و... وسط می‌آید، خودشان را به آن راه می‌زنند که ما کجا و اروپا کجا؟ خلاصه فوتبال ایران حرفه‌ای شده، اما فقط وقتی به سود آقایان باشد! الان هم داستان ازسرگیری مسابقات شبیه همان قصه است. وقتی بحث می‌شود که در آلمان، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا و یک کرور لیگ درجه2 و 3 دیگر قرار است بازی‌ها پیگیری شود، آقایان می‌گویند نباید امکانات ایران با اروپا مقایسه شود. همینطور می‌گویند چون فوتبال در اروپا صنعت است، حتما باید پیگیری شود، اما در ایران شرایط متفاوت است! خب اگر همه‌‌چیز ما با اروپا فرق دارد، شما چرا هرسال چندمیلیارد تومان پول می‌گیرید؟ گفته می‌شود همین اشکان دژآگه -که خیلی هم دوستش داریم- در تراکتور قرارداد 800 یا 900هزار دلاری دارد؛ خب الان کجا هم‌چنین دستمزدی معاف از مالیات به شما می‌دهند؟ هرجا هم‌چنین پولی می‌دادند و می‌گفتند در شرایط کرونایی بازی کن، بدون استمداد از رئیس‌جمهور باید بازی می‌کردی عزیزجان! بالاخره یا کاملا حرفه‌ای باشید یا کاملا آماتور دیگر؛ آیا غیر از این است؟
 

این خبر را به اشتراک بگذارید