• سه شنبه 8 مهر 1399
  • الثُّلاثَاء 11 صفر 1442
  • 2020 Sep 29
شنبه 28 بهمن 1396
کد مطلب : 7157
+
-

عیدی‌ایران به‌گردشگران‌خارجی

سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصمیم گرفت برای جبران ریزش گردشگران خارجی یک‌هفته سفر ارزان به ایران هدیه بدهد

گردشگری
عیدی‌ایران به‌گردشگران‌خارجی

محمد باریکانی/ روزنامه‌نگار

حــرمت‌الله رفیعی، رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران از طرح معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی برای دادن عیدی به گردشگران خارجی خبر داد که براساس آن گردشگران کشورهای آذربایجان، ترکیه و عراق می‌توانند از 25اسفندماه تا 15فروردین‌ماه سال آینده و درست درزمان اوج سفرهای نوروزی با مبلغ 350تا 440دلار یک هفته به ایران سفر کنند.

به گزارش همشهری، نرخ تورهای سفر به ایران از 1200تا 3هزار دلار و بیشتر است و سازمان میراث فرهنگی در تلاش است تا با ارائه جایزه‌های مسافرتی به گردشگران خارجی و کاهش قیمت بسته‌های سفر به ایران، جذب گردشگر به کشور را افزایش بدهد. همین هفته گذشته محمد محب‌خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث در دفتر کار خود میزبان فعالان بخش خصوصی بود که در بازار هدف عراق در حوزه گردشگری فعالیت می‌کردند و از آنها خواست تا با ارائه جوایز ویژه به مردم آن کشور گردشگران عراقی را برای سفر به ایران ترغیب کنند. به‌نظر می‌رسد طرح سفر ارزان‌قیمت به ایران نیز ناشی از همین جلسات باشد که در وهله نخست گردشگران کشورهای آذربایجان، عراق و ترکیه را شامل شده است.

مانیلا مهاجر، عضو جامعه تورگردانان که با اجرای پروژه تورهای ارزان‌قیمت همراه شده است به ایسنا گفت که این طرح برای رونق صنعت گردشگری کشور مفید است و در صورت اجرای بی‌نقص و برخورداری از ضمانت اجرایی به‌ویژه در بخش خدمات، مورد استقبال آژانس‌های گردشگری قرار می‌گیرد.

 

 

تأثیر ورود گردشگران خارجی

 ورود هر گردشگر خارجی به ایران 4شغل مستقیم و حدود 7شغل غیرمستقیم ایجاد می‌کند. براساس برآوردها هر گردشگر خارجی در ایران 1200دلار و بیشتر هزینه می‌کند و درصورت اجرایی شدن طرح سفر ارزان به ایران میزان ارزآوری گردشگران خارجی به کشور بیشتر می‌شود. گردشگران خارجی با خرید صنایع‌دستی ایرانی تأثیر مهمی بر فروش صنایع‌دستی ایران دارند و با هزینه‌های جاری در کشور به ایجاد رونق اقتصادی در بازارهای محلی، هتل‌ها و حتی رانندگان تاکسی کمک می‌کنند. آمارهای معاونت گردشگری مشخص کرده است که در سال 95تعداد یک میلیون و 392هزار و 243گردشگر عراقی به ایران سفر کردند که 10درصد آنها با هدف سلامت، 85درصد با هدف زیارت، 4.5درصد با هدف تجارت و نیم درصد با هدف ورزش به ایران آمدند. همچنین 415هزار و 11گردشگر از کشور ترکیه به ایران سفر کردند که از این تعداد 9درصد با هدف بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی، 5درصد تفریحی، 60درصد تجارت و بازرگانی، یک درصد با هدف ورزش، 15درصد با هدف کار و 10درصد با هدف بازدید از اقوام به ایران آمدند. از کشور آذربایجان نیز تعداد 979هزار و 319گردشگر در سال 95که پایه آماری معاونت گردشگری است به ایران سفر کردند که10درصد از این تعداد با هدف سلامت، 60درصد با هدف زیارت، یک درصد با هدف آموزش، 8.5درصد با هدف تجارت، نیم درصد با هدف ورزش و 20درصد با هدف بازدید از اقوام به ایران آمدند. اکنون متولیان گردشگری کشور در تلاش هستند تا ظرفیت خالی شهرهای تهران، کرج، همدان و تبریز را با ارائه مشوق‌های گردشگری به گردشگران خارجی و سفر نیم‌بها به ایران پر کنند.

 

 

   هدف ایران از هدیه نوروزی به گردشگران خارجی

 

طرح سفر ارزان‌قیمت به ایران البته به‌صورت سراسری اجرا نمی‌شود و تنها 4شهر تهران، کرج، تبریز و همدان را شامل شده است و برای گردشگران عراقی که در بازه زمانی 25اسفندماه تا 15فروردین سال آینده به ایران سفر می‌کنند، چکاپ پزشکی را هم شامل می‌شود. هدف دیگر پروژه جایزه سفر ارزان‌قیمت اتباع 3کشور ترکیه، عراق و آذربایجان به ایران، پر شدن ظرفیت خالی پروازها و هتل‌های 4شهر کشور است که در تعطیلات نوروز گردشگر کمتری را میزبانی می‌کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید