• چهار شنبه 12 آذر 1399
  • الأرْبِعَاء 16 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Dec 02
چهار شنبه 26 شهریور 1399
کد مطلب : 110224
+
-

نگرانی اهالی از افزایش سرقت اموال عمومی

نرده‌های حریم راه‌آهن کیلویی 5 هزار تومان!

نرده‌های حریم راه‌آهن کیلویی 5 هزار تومان!

مریم قاسمی

چندسالی می‌شود که طرح زیرزمینی شدن مسیر راه‌آهن تهران‌ـ تبریز در بخش‌هایی از منطقه18 از جمله محله‌های فردوس، تختی، تولید دارو و... اجرا شده، اما به واقع پس از اجرای این پروژه بزرگ، تنها نهادی که برای ساماندهی اراضی آزاده شده حریم راه‌آهن وارد میدان شده، شهرداری بوده و مسئولان شرکت راه‌آهن توجه چندانی به این وضعیت نکرده‌اند.
«محمدتقی عسگری» از ساکنان قدیمی محله فردوس است که با بیان این مطلب، علت اصلی افزایش سرقت نرده‌های آهنی از حریم خط آهن را در همین موضوع می‌داند و می‌گوید: «آن زمان که قطارهای مسیر تهران‌ـ تبریز از اینجا عبور می‌کردند، این نرده‌ها به این شکل در نیامده بود چون هر روز گشت‌های ویژه شرکت راه‌آهن از این محل و در موازات ریل راه‌آهن در رفت‌وآمد بودند و کسی جرئت این کارها را نداشت. سرقت نرده‌ها از زمانی شروع شد که ریل راه‌آهن زیرزمینی شد و از آن پس توجهی از طرف مسئولان شرکت راه‌آهن به وضعیت روی سطح زمین نشد. همین عامل باعث شد تا سارقان نرده‌های آهنی بیایند و هر روز تکه‌ای از آن را بریده و با خود ببرند.»
وی به افزایش قیمت آهن نسبت به سال‌های گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: «از ابتدای سال تاکنون بیش از 40درصد از نرده‌های آهنی حاشیه ریل آهن را دزدیده‌اند که علت آن گران شدن بهای آهن است. متأسفانه خرید و فروش این اموال مسروقه هم راحت است. اگر به محل فعالیت ضایعاتی‌ها بروید، در بساط بعضی از فروشنده‌های آنجا حتماً نشان‌هایی از نرده‌های آهنی مسروقه پیدا می‌کنید.»
«مجید محمدی» وکیل پایه یک دادگستری که از ساکنان این محله است، درباره این‌گونه جرائم می‌گوید: «متأسفانه اثبات سرقت و وقوع جرم، از موضوعاتی است که برای تشکیل پرونده و رسیدگی در محاکم قضایی لازم است. اثبات این‌گونه اموال مسروقه در میان انبوهی از ضایعات کار ساده‌ای نیست، اما زمانی که سارقان حین سرقت توسط نیروی انتظامی بازداشت شوند، موضوع فرق می‌کند و ارگان مربوطه می‌تواند دادخواست تنظیم کرده و خسارت خود را مطالبه کند.»
وی که این مشکل را از نزدیک دیده می‌گوید: «در این زمینه پیشگیری بهترین راه‌حل است. یعنی باید ساماندهی وضعیت حریم راه‌آهن را یک ارگان بپذیرد و از مدیریت چندگانه جلوگیری شود. به نظر من مسئولان شهرداری از عهده ساماندهی این محدوده به خوبی بر می‌آیند. بنابراین اگر مسئولان شرکت راه‌آهن مانع‌تراشی نکنند، می‌توانند فضاهای آزاد شده از حریم ریل آهن را به گذرگاه‌های امن و مناسب تبدیل کنند. به‌عنوان مثال می‌توانند نسبت به مسطح کردن مسیر و حذف زوائد فیزیکی از جمله نرده‌ها اقدام کنند.»

پای معتادان در میان است!
حریم خط آهن تهران‌ـ تبریز وضعیت نامناسبی دارد. در این مسیر خاکی با انواع ادوات و لوازم استعمال موادمخدر مواجه می‌شوید؛ از سررنگ‌های مصرف شده تا ته سیگار و...، اما نکته تأسف بار گودال‌هایی است که در حاشیه دیوار و نرده‌ها دیده می‌شود و محل خواب و استراحت معتادان و کارتن‌خواب‌هاست. با دلهره به یکی از چاله‌ها نزدیک می‌شویم. گودالی که به اندازه یک نفر جا دارد و کارتن‌خواب‌ها آن را به خوبی استتار کرده‌اند. کسی در گوال نیست، اما مشخص است که فردی در آن زندگی می‌کند. همان زمان متوجه کارتن‌خوابی می‌شویم که با موهای ژولیده و لباس‌های نامرتب به سمت ما می‌آید. قبل از اینکه وارد گودال شود، از می‌پرسیم اینجا چه می‌کند. بدون تأمل می‌گوید: «اینجا زندگی می‌کنم.» 2سال است که این گودال را برای استراحت حفر کرده و می‌گوید: «برای پیدا کردن کار به تهران آمدم، اما گرفتار اعتیاد شدم. روی برگشت به شهرمان را ندارم. اینجا کسی با من‌کاری ندارد و در این گودال راحتم.»
این‌طور که اهالی می‌گویند؛ افرادی مثل او برای تهیه موادمخدر اقدام به سرقت نرده‌های آهنی حریم راه‌آهن می‌کنند و کیلویی 5هزار تومان می‌فروشند. عده‌ای از اهالی هم بر این باورند که معتادان و کارتن‌خواب‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که پس از زیرزمینی شدن خط آهن، نرده‌ها به حال خود رها شده و مالک ندارند. بنابراین می‌توانند به‌عنوان وسایل دورریز و بلااستفاده آنها را بفروشند! البته یکی از اهالی همچنین نظری دارد و می‌گوید: «این نرده‌های چه فایده‌ای دارد؟ بعد از زیرزمینی شدن خط آهن تهران – تبریز، این مرزبندی و نرده‌کشی کاربردی ندارد و باید زودتر برچیده شود.»

مسئولان راه‌آهن همکاری نمی‌کنند
«سید صادق نوری» معتمد محله فردوس درباره مشکلات پیش روی شهروندان در حریم راه‌آهن می‌گوید: «متأسفانه مسئولان شرکت راه‌آهن با شهرداری همکاری نمی‌کنند.»
«حامد شعاعی» شهردار ناحیه یک منطقه18 هم می‌گوید: «در حد توان و طبق وظیفه برای خدمت‌رسانی شایسته به ساکنان محله‌های فردوس، تختی و... تلاش می‌کنیم، اما در محدوده حریم راه‌آهن با محدودیت‌هایی مواجه هستیم که امیدواریم با کمک مسئولان شرکت راه‌آهن برطرف شود.»
«حسین هوشمند» مدیر مرکز رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری منطقه18 هم تأکید می‌کند که در سال جدید چند نوبت حاشیه حریم راه‌آهن تهران – تبریز از وجود معتادان و کارتن‌خواب‌ها پاکسازی شده، اما متأسفانه این چرخه تا زمانی که تکلیف مدیریت یکپارچه حریم راه‌آهن مشخص نشود، ادامه پیدا می‌کند. این بلاتکلیفی باعث شیوع و افزایش حضور معتادان و کارتن‌خواب‌ها در این محدوده شده است.
پیگیری برای شنیدن پاسخ مسئولان شرکت راه‌آهن تا زمان انتشار این گزارش بی‌نتیجه ماند. با این حال منتظر پاسخ آنها هستیم تا به اطلاع شهروندان برسانیم.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید