• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 28 مرداد 1398
کد مطلب : 73506
+
-

«اورامانات» در برابر دیده جهانیان

کرمانشاه
«اورامانات» در برابر دیده جهانیان

فرحناز چراغی/کرمانشاه - خبرنگار

«اورامان» یکی از مناطق خوش آب‌وهوای گردشگری است که تعامل انسان با طبیعت در آن به‌خوبی مشهود است. ظرفیت‌ بالای منطقه موجب شده پرونده ثبت جهانی آن با اهداف مختلفی باز و پیگیری شود. با ثبت جهانی، اورامانات به عنوان تاریخ و طبیعتی بی‌نظیر معرفی خواهد شد و کشورهای امضا‌کننده قرارداد یونسکو موظف به حفاظت، صیانت، توسعه و پایداری این منطقه خواهند شد.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی اورامانات در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: ثبت جهانی محدوده جغرافیایی اورامان در 2 استان کردستان و کرمانشاه در حال انجام است و باید مطالعات یکپارچه و یکسانی برای آن تعریف شود. در کردستان حدود 2 سال است که کارهای ثبت جهانی شروع شده و همچنان در حال انجام است. در کرمانشاه از اردیبهشت مطالعات و تحقیقات برای ثبت شروع شد و طی کمتر از 5 ماه به نتیجه رسید.
پیام طالب‌نیا می‌افزاید: 12 بافت روستایی را در منطقه شناسایی و کار مطالعاتی آن را شروع کردیم؛ روستای شرکان، داریان، هجیج، نروی، زردویی، تین، سپید‌آب، در شهرستان پاوه و قلعه‌جی، شالگی، کلاش در جوانرود و روستای بش‌‌نوخاص در ثلاث‌باباجانی. از این تعداد 6 روستای نروی، بش‌نوخاص، هجیج، شرکان، داریان و نجار  را به ثبت ملی رساندیم و بقیه روستا‌ها هم تا یک ماه دیگر به ثبت ملی خواهند رسید، زیرا ثبت بودن آنها نقطه قوتی برای ثبت جهانی است. 
مدیر پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی اورامانات اضافه می‌کند: تاکنون توانسته‌ایم دفتر ثبت جهانی را قانع کنیم. تنها کم و کاستی مربوط به نقشه‌های روستاهاست که تیم نقشه‌برداری را فرستاده‌ایم و به‌صورت شبانه‌روزی در حال انجام کار هستند. برای انجام این کار مهلت 10 روزه گرفته‌ایم. 
طالب‌نیا خبر از ارسال پیش‌نویس منطقه اورامانات به یونسکو می‌دهد و می‌افزاید: با توجه به پیگیری‌های مسئولان استان پیش‌نویس پرونده اورامانات تا شهریور برای سازمان یونسکو ارسال می‌شود.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی - تاریخی اورامانات اضافه می‌کند: ثبت اورامانات یکی از سخت‌ترین پروژه‌های ثبت جهانی در کشور و مهم‌ترین پرونده آن است، ‌زیرا در این پرونده با یک فرهنگ و یک پهنه جغرافیایی زنده روبه‌رو هستیم. 
وی با بیان این‌که با ثبت جهانی منطقه اعتبار ویژه به منطقه اختصاص داده می‌شود، می‌گوید: با ثبت جهانی منطقه مدیریت آن شکل جهانی پیدا می‌کند و از مدیریت محلی، استانی و کشوری خارج می‌شود. حدود 160 کشور پای معاهده ثبت جهانی اورامان را امضا می‌کنند، یعنی آن 160 کشور موظفند از منطقه حفاظت کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید