• چهار شنبه 12 مهر 1402
  • الأرْبِعَاء 19 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 04
چهار شنبه 15 اسفند 1397
کد مطلب : 50093
+
-

از درختان در معماری چه استفاده‌هایی شده است؟

جنگل‌های عمودی در شهرها

ایده ساخت برج‌هایی مملو از درخت و گیاه، در شهرهای مختلف دنیا در حال تکثیر است

جنگل‌های عمودی در شهرها

شبنم سیدمجیدی

استفانو بوئری کسی بود که در خلق جنگل‌های عمودی در فضاهای شهری پیشگام شد. او با هدف ترکیب خانه‌سازی‌ پایدار و کاهش آلودگی هوا و صدا در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرد. درختان و گیاهان فواید زیادی برای زمین دارند و فایده آنها از نگاه تیزبین معماران نیز دور نمانده و سعی کرده‌اند این موجودات زنده را در طراحی ساختمان‌ها درنظر بگیرند. درختان می‌توانند شخصیت یک ساختمان را تعریف کنند و چهره لطیف و رنگ‌های زنده به آن ببخشند. آنها از تعداد زیادی گونه‌های گیاهی و جانوری حمایت می‌کنند. همه اینها باعث شده تا معماران و آرشیتکت‌ها در هدف خود برای ترکیب درختان و گیاهان با ساختمان‌ها مصمم شوند.

آسمانخراش میلان؛ سردمدار 

ساختمان بوسکو ورتیکل مجموعه برج‌های مسکونی در منطقه پورتا نووا در شهر میلان است که طراحی آن برنده جایزه نیز شده است. 2برج مسکونی که به‌طور رسمی در سال 2014 افتتاح شد، با 800درخت و 15هزار گیاه و 4500درختچه و بوته پوشیده شده‌است. این ساختمان‌ها که توسط بوئری، بارکا و لاورا، با کمک باغداران و گیاه‌شناسان ساخته شدند بخشی از پروژه بازسازی در منطقه تاریخی شهر بودند. هر برج، خانه چندین درخت با ارتفاع 3تا 6متر است. درخت‌ها اکسیژن تولید می‌کنند و به کاهش دود در شهر کمک می‌رسانند. به‌علاوه اینکه این درخت‌ها به ایجاد تعادل در دمای هوا در طول زمستان و تابستان یاری می‌رسانند.

تکثیر درختان عمودی در فضاهای شهری دیگر

تجربه برج‌های میلان، چنان موفقیتی را رقم زد که ایده آن در شهرهای دیگر هم تکثیر شد. آیندهوون در هلند در حال ایجاد یک جنگل عمودی است. آسمانخراشی که با گیاهان مملو می‌شود، 125آپارتمان دارد که زیر قیمت بازار ارائه می‌شود. در مجموع 125درخت و 5200گیاه و بوته در بالکن‌های ساختمان رشد می‌کنند. پروژه‌های شاخص دیگر شامل یک آسمانخراش 280متری در سنگاپور می‌شود که گروه بجارک اینگلز و انجمن کارلو راتی آن را می‌سازند و شامل یک پارک با گیاهان و درختان زینتی نیز خواهد شد. همچنین برج‌های نانجینگ گرین در چین توسط بوئری در حال ساخت است که با 1100درخت و 2500گیاه و بوته پوشیده می‌شود.

تعدادی از هیجان‌انگیزترین خانه‌های درختی، در شهر هو شی مین در ویتنام ساخته شده است. معلوم نیست که این مجموعه، ساختمان‌های مسکونی هستند یا گلدان‌هایی با سایز بسیار بزرگ؛ شاید هم هر دو. معمار این منطقه با نام وو ترانگ‌نگیا، بسیار مشتاق آوردن سرسبزی به شهر هو شی مین بوده  و بنابراین دست به‌کار شد. سقف ساختمان‌ها در این مجموعه با درخت‌های زیاد، چمن و گیاه پوشانده شده است که آلودگی را از بین می‌برند و باران را جذب می‌کنند و در کنار اینها فضایی بسیار زیبا برای آرامش ایجاد کرده‌اند.

مشکلات استفاده از درختان در ساختمان‌ها

در ساخت و طراحی ساختمان‌های بلند با جنگل‌های عمودی همه‌‌چیز هم روشن و قشنگ نیست. این کار نیازمند انتخاب دقیق درختان و گیاهانی است که در فضاهای محدود و تنگ مقاوم باشند. همچنین خدمات اورژانسی باید برای ریشه‌کن شدن احتمالی درختان یا افتادن آنها به‌خاطر وزش بادهای شدید پیش‌بینی شود. قسمت‌های شکسته درختان باید به‌منظور ایجاد امنیت خیلی به‌موقع از آنها جدا شود. با این حال حضور این جنگل‌های عمودی در ساختمان‌های بلند منافع زیادی دارد. زندگی گیاهی نه فقط فضا را روشن‌تر  و حریم خصوصی بیشتری فراهم می‌کند، بلکه آلودگی هوا و صدا را هم کاهش می‌دهد و کیفیت آب و هوا را بهبود می‌بخشد و حتی در تابستان‌ها خاصیت خنک‌کنندگی هم دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید