• شنبه 13 خرداد 1402
  • السَّبْت 14 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 03
چهار شنبه 1 اسفند 1397
کد مطلب : 48433
+
-

تیشه به ریشه جنگل‌های بلوط دره‌شهر

افراد سودجو برای پر کردن جیب‌های خود، سرمایه‌های ملی را از بین می‌برند

هشدار
تیشه به ریشه جنگل‌های بلوط دره‌شهر

مریم نظری |   دره‌شهر- خبرنگار:


شهرستان دره‌شهر از مناطق بسیار زیبا و گردشگرپذیر استان ایلام است و این زیبایی را مدیون وجود جنگل‌های بلوط است که مناظر زیبا و سرسبزی را به این شهرستان داده است. 
اما چند سالی است به دلیل قطع درختان بلوط، زنگ خطر نابودی این جنگل‌ها در این شهرستان به صدا درآمده است. قطع درختان بلوط و تبدیل آن‌ها به زغال یا فروش تنه درختان در بسیاری از مناطق استان ایلام و این شهرستان، یک راه کسب درآمد است که این افراد سودجو با تیشه بر ریشه جنگل‌های بلوط سند نابودی این جنگل‌ها را امضا می‌کنند. ارزش هر درخت بلوط در سال 96 از سوی مسئولان 700 میلیون تومان برآورد شده است؛ اما برخی افراد سودجو برای به دست آوردن درآمد، سرمایه‌های ملی را از بین می‌برند. 


قطع درختان بدون مجوز قانونی

یکی از ساکنان روستای سرورآباد دره‌شهر به همشهری می‌گوید: متاسفانه بیشتر ایام سال شاهد قلع و قمع درختان بلوط توسط برخی افراد سودجو هستیم که علاوه بر این‌که تبعات جبران‌ناپذیری را برای محیط‌زیست به همراه خواهد داشت، چهره نازیبایی را به این روستا بخشیده است. 

«سهیل ایمانی» با بیان این‌که در مناطق روستایی نظارت کمتری صورت می‌گیرد و قطع و سوزاندن درختان بلوط در این مناطق بیشتر است، می‌گوید: جنگل‌ها در هر منطقه‌ای جزو سرمایه و ثروت آن منطقه به حساب می‌آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی منطقه نقش مهمی ایفا می‌کند. شهرستان دره‌شهر به واسطه همین جنگل‌ها و پوشش گیاهی از مناطق بکر و دیدنی استان محسوب می‌شود. 

وی می‌افزاید: اما متاسفانه قطع غیرقانونی درختان هر سال در بخش‌های وسیعی از روستاهای شهرستان انجام می‌شود که نتیجه آن به نابودی کشاندن حیات، طراوت و زندگی است و متاسفانه آن گونه که باید با این تخلف برخورد نمی‌شود. 


لزوم آگاه‌سازی همگانی

 «فرزاد چولکی»، کارشناس منابع طبیعی، در این باره می‌گوید: استان ایلام ۶۴۰ هزار هکتار جنگل دارد که ۴۴۰ هزار هکتار آن را درختان بلوط تشکیل می‌دهند. وی با اشاره به این‌که جنگل‌های بلوط تاثیر بسزایی بر تصفیه هوا و مقابله با ریزگردها دارد، می‌افزاید: سالانه صد‎ها هزار هکتار از درختان بلوط کشور به عارضه خشکیدگی یا حریق دچار می‎شود که این موارد زنگ خطر نابودی جنگل‌های بلوط را به صدا در آوده است. در برخی مناطق استان هم افراد سودجو با قطع درختان، روند این نابودی را سرعت می‌بخشند. 

چولکی اظهار می‌کند: خطر انقراض جنگل‌های بلوط آن گونه که باید برای مردم منطقه تشریح نشده و همین سبب شده است شاهد کم‌توجهی برخی افراد محلی به لزوم مراقبت از جنگل‌ها باشیم. در این میان رسانه‌ها باید در این زمینه آگاهی‌بخشی به مردم را در دستور کار جدی خود قرار دهند. 


برخورد با افراد سودجو

این کارشناس منابع طبیعی ادامه می‌دهد: حفاظت و حراست فیزیکی و گشت‌زنی مداوم در عرصه‌های جنگلی از جمله راهکارهای اساسی جهت جلوگیری از قطع درختان توسط افراد سودجو است و سازمان‌های متولی در زمینه آموزش و اطلاع‌‌رسانی در خصوص ویژگی‌های حیاتی درختان بلوط و عرصه‌های جنگلی به روستاییان نیز باید وارد عمل شوند. 

وی اضافه می‌کند: شهرستان دره‌شهر طبیعیت بسیار زیبا و بکری دارد که این زیبایی مدیون وجود جنگل‌های بلوط است و در صورت از بین رفتن این جنگل‌ها زیبایی و طبیعت بکر این شهرستان نیز خدشه‌دار خواهد شد. 
چولکی می‌گوید: مسئولان باید برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های بلوط چاره‌اندیشی و با افراد سودجو برخورد قانونی کنند. 


کسب درآمد با نابودی درختان بلوط

رئیس اداره منابع طبیعی دره‌شهر نیز به همشهری می‌گوید: اهمیت جنگل‌های بلوط در تولید اکسیژن بر کسی پوشیده نیست. هر هکتار جنگل بلوط قادر به آزادسازی اکسیژن مورد نیاز سالانه برای ۱۰۰ انسان است. 
 «آرش مزبانی» با بیان این‌که متاسفانه در برخی روستاهای دره‌شهر، جنگل‌های بلوط منبع اشتغال و درآمد به شمار می‌آیند، می‌گوید: برخی افراد ناآگاه بدون در نظر گرفتن اهمیت این درختان، اقدام به قطع و سوزاندن آن‌ها می‌کنند و این کار را به عنوان منبع اصلی درآمد خود انجام می‌دهند. 

این مسئول با بیان این‌که در صورت مشاهده و گزارش، قطعاً با این افراد برخورد قانونی خواهد شد، می‌گوید: برای جلوگیری از قطع غیرقانونی درختان بلوط، ماشین‌هایی که اقدام به حمل چوب و هیزم قاچاق می‌کنند، توقیف می‌شوند. 


نیاز به همراهی مردم

رئیس اداره منابع طبیعی دره‌شهر ادامه می‌دهد: برابر با مواد قانونی 42، 43 و ۴۸ مقررات منابع طبیعی قطع درختان و درختچه‌های جنگلی ممنوع است و متخلفان علاوه بر حبس، به جریمه مالی هم محکوم می‌شوند. 
وی می‌افزاید: با توجه به درخواست رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دره شهر از دادستان محترم دادسرای عمومی انقلاب، مقرر شده همه کامیون‌ها و خودروهای باری در ورودی و خروجی‌های شهرستان دره‌شهر توسط نیروهای انتظامی کنترل و بازرسی شوند. 

مزبانی می‌گوید: از مردم خواهشمندیم در صورت مشاهده افرادی که شبانه اقدام به قطع درختان و حمل چوب و هیزم در مناطق جنگلی حاشیه رودخانه و حاشیه جاده می‌کنند، با شماره تلفن ۱۵۰۴ که متعلق به امداد جنگل است، تماس بگیرند و اطلاع‌رسانی کنند تا فوری رسیدگی کنیم. این مسئول با بیان این‌که برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های بلوط باید مردم و مسئولان پای کار بیایند، می‌گوید: با توجه به نزدیکی به ایام نوروز از مردم تقاضا داریم از روشن کردن آتش در پای درختان خودداری کنند تا شاهد نابودی جنگل‌ها نباشیم. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید