• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
یکشنبه 14 مرداد 1397
کد مطلب : 25740
+
-

تیم فوتبال«شهرداری زنجان»پیدا شد

تیم شهرداری زنجان طبق قانون قابل برگشت به شهرداری است و این موضوع با مصوبه اعضای شورای شهر مطالبه می‌شود

گزارش
تیم فوتبال«شهرداری زنجان»پیدا شد

تیم فوتبال شهرداری زنجان که گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص نشان می‌داد خبری از سرنوشت آن در دست نیست، با بررسی‌های تفصیلی و پیگیری اسناد، سر از شهر و مالکیت شخص دیگری درآورد و پیدا شد.

به گزارش ایرنا، پس از آن‌که رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان گزارش مفصلی از بررسی‌های انجام شده در خصوص تیم فوتبال گم‌شده شهرداری ارائه کرد، اعضای شورای شهر زنجان بر لزوم پیگیری موضوع و ضرورت بازگشت آن به شهرداری در مراجع قضایی رای مثبت دادند و آن را به تصویب رساندند.


رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر زنجان در این جلسه با بیان این‌که طبق آیین نامه باید تحقیق و تفحص انجام و در صحن علنی مطرح می‌شد، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شهرداری زنجان حمایت‌کننده مالی صرف نبوده، چرا که اسپانسر فقط تامین مالی می‌کند و در مقابل آن خدمات می‌گیرد و محصول و برند خود را نیز معرفی می‌کند، در حالی که این وضعیت حاکم نبود.
«سجاد خدایی» ادامه داد: طرح این موضوع برای روشنگری و احقاق حقوق از دست رفته مردم شهر در برخورداری از تیم فوتبال در لیگ کشوری و تعیین تکلیف منابع حاصل از فروش تیم بوده است.
وی افزود: سخن این‌جاست که اگر هیات فوتبال متولی و مالک بوده است، کدام متولی در خصوص تامین مالی با متعهدان صورت جلسه 19 مرداد سال 93 را عملی کرده است؟ در حالی که بنا بر مستندات و صورت جلسه‌ها شرط قبولی شهرداری واگذاری تیم به این نهاد بوده است و مصوبه شورای شهر هم بر همین موضوع دلالت دارد.


ادامه پیگیری‌ها از لیگ و فدراسیون

خدایی اظهار کرد: تحقیق و تفحص طبق قانون وظیفه شورای اسلامی شهر است و در صورتی که اعضای شورا قانع نشوند و صلاح دانستند این موضوع را مراجع قضایی و دستگاه‌های نظارتی گزارش می‌کنند که از آن طریق پیگیری می‌شود.
رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر به پیگیری‌های همراه با مستندات از لیگ و فدراسیون فوتبال اشاره کرد و گفت: از این جریان نه فقط نتیجه نگرفتیم که نامه درخواست هم از کمیته داوران سر درآورد، در حالی که موضوع ارتباطی به این کمیته ندارد.
وی بیان کرد: در گذشته هم اقداماتی برای بررسی نتیجه خرید تیم فوتبال انجام گرفته، اما به ظاهر کسی موضوع را پیگیری نکرده و به سرانجام نرسانده است.

خدایی تصریح کرد: به‌رغم داشتن قرارداد واگذاری به لیگ دسته اول با نام‌های سایپای زنجان، شهاب زنجان، دانشگاه زنجان، توسعه روی زنجان و کاوه زنجان در مسابقات لیگ‌های دسته یک و 2 شرکت می‌کرده، در سال‌های 88 تا 90 با نام شهرداری زنجان به رقابت پرداخته است و پس از صعود به دسته 2 بدون اطلاع و اجازه شهرداری، با مبلغ نامعلومی واگذار می‌شود.


شهرداری، صاحب تیم فوتبال

رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر گفت: آن‌چه مسلم است شهرداری حمایت‌کننده مالی صرف نبوده برابر صورت جلسه‌ها و مستندات، مالک و صاحب امتیاز تیم هم بوده است.
وی ادامه داد: از شروط اصلی خرید این تیم، واگذاری به شهرداری بوده و شهرداری به عنوان مالک با بازیکنان قرارداد بسته است.
خدایی اضافه کرد: در مکاتبات سازمان لیگ، شهرداری به عنوان مالک تیم، طرف خطاب قرار گرفته و در جریمه تیم و بازیکنان، عنوان تیم شهرداری قید شده است.
رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر گفت: این‌که لایحه‌ای در خصوص تیم، مصوب نشده، نباید عدم حمایت یا انصراف از تیم داری تلقی شود.

وی تصریح کرد: به استناد رد لایحه هیات فوتبال با سازمان لیگ به استناد کمیسیون ماده 5 که شهرداری و نماینده شهرداری و مدیرعامل باشگاه حضور نداشتند، با سازمان مکاتبه کرده و زیر درخواست خود دستوری را به شکل دستی گرفته و به استناد آن تیم را واگذار کرده‌اند.
خدایی تاکید کرد: در صورتی که بنا بود تیم واگذار شود شهرداری باید واگذار می‌کرد، با توجه به این‌که شرط شهرداری برای این موضوع مالکیت و واگذاری تیم بوده، این‌جا کوتاهی که شده و به‌رغم ابلاغیه صریح رئیس شورای اسلامی وقت به شهرداری وقت، مبنی بر تحویل‌گیری تیم، این موضوع مغفول واقع شده و قرارداد واگذاری تحویل نشده است.


واگذاری غیر قانونی تیم

رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر زنجان گفت: در واگذاری غیر قانونی تیم به فردی از شهر هشتگرد با مبلغ 4 میلیارد و 100 میلیون ریال واگذار و بنا می‌شود هزینه در 3 مرحله مبلغ یک میلیارد و 500 میلیونی و 2 عدد چک یک میلیارد و 300 میلیون ریالی پرداخت شود.وی با بیان این‌که رقم نخست پرداخت می‌شود، افزود: طبق قرارداد بنا بود که 2 میلیارد و 600 میلیون ریال هم ضمانت نامه گرفته شود که نه تنها ضمانت نامه گرفته نشده که 2 فقره چک هم وصول نشده است.
خدایی اظهار کرد: از دیگر شروط قرارداد این بوده که در صورت وصول نشدن هر یک از چک‌ها امتیاز تیم به شهرداری زنجان برگردد که این موضوع هم محقق نشده است.

رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر زنجان با طرح این سوال که چرا شهردار وقت در پیگیری قرارداد واگذاری تعلل کرده است، خواستار پاسخگویی به این مطالبه مردم مبنی بر این‌که چرا تیم فوتبال واگذار شده است، شد.
وی گفت: در واگذاری این تیم، قرارداد به امضای هیات فوتبال به عنوان فروشنده و اداره کل ورزش و جوانان به عنوان خریدار رسیده و هیچ نامی از شهرداری یا نماینده آن در میان نیست.
خدایی ادامه داد: این تیم طبق قرارداد بند 2 از ماده 4 قابل برگشت به شهرداری زنجان است و این موضوع با مصوبه اعضای شورای اسلامی شهر از هیات فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان باید مطالبه ‌شود.


   هزینه‌ها و بدهی تیم فوتبال

پیش از این گزارش اولیه کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر زنجان در جلسه رسمی و علنی، ثابت کرده بود که خبری از تیم فوتبال شهرداری نیست، در حالی که برای آن 5 میلیارد ریال هزینه و 2 میلیارد و 500 میلیون ریال بدهی هم ثبت شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید