• جمعه 10 آذر 1402
  • الْجُمْعَة 18 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 01
پنج شنبه 6 مهر 1402
کد مطلب : 204060
+
-

ایجاد یک آزمایش اختصاصی برای کووید مزمن

کووید طولانی‌مدت یکی از عارضه‌هایی به‌حساب می‌آید که گریبان بسیاری از مردم جهان را گرفته است. با شیوع دوباره این بیماری در دنیا، نگرانی از ابتلا به کووید مزمن هم زیادشده است. درحالی‌که هیچ آزمایش خاصی برای تعیین اینکه آیا فردی طولانی‌مدت کووید را تجربه می‌کند وجود ندارد، مطالعه جدیدی در مجله نیچر، منتشر شده است که از آزمایش خون برای یافتن بینش جدیدی در مورد اینکه چه نشانگرهای بیولوژیکی با این بیماری مرتبط است، استفاده می‌کند.
به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، محققان از یادگیری ماشینی برای کمک به تجزیه و تحلیل نشانگرهای ایمنی و سطوح هورمون در 273شرکت‌کننده بزرگسال در دانشگاه‌های «مونت سینای» و «ییل» استفاده کردند و افرادی را که حداقل یک سال پس از ابتلا به کووید-19 با علائم طولانی کووید و بدون علائم این بیماری داشتند، مقایسه کردند.
کووید طولانی که در این مطالعه به‌عنوان علائم پایدار بیش از 6هفته پس از عفونت تعریف شد، با سطوح پایین‌تر هورمونی به نام کورتیزول همراه بود و تفاوت‌های مشخصی در سلول‌های ایمنی خاص و نشانگرهای التهابی در گردش خون داشت. این سطوح از طریق آزمایش خون‌ شناسایی می‌شوند، اما این آزمایش خونی نیست که به‌طور خاص برای آزمایش کووید طولانی مدت انجام شود.
آلیسون موریس، رئیس بخش ریوی، آلرژی و مراقبت‌های ویژه در این‌باره گفت: «این نتایج مکانیسم‌های بالقوه‌ای را نشان می‌دهد که منجر به کووید طولانی‌مدت می‌شود که ممکن است قابل درمان باشد. همچنین ممکن است به شناسایی بیماران مبتلا به کووید طولانی کمک کند. موریس گفت: «من فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین یافته‌های این مقاله این است که علائم افراد را با یافتن تفاوت‌های بیولوژیکی بین آنها و کنترل‌های سالم تأیید می‌کند.»
این مطالعه روی افراد نسبتا کمی انجام شد، بنابراین محققان می‌گویند برای درک بهتر اهمیت این نتایج به‌طور گسترده‌تر، مطالعات بیشتری مورد نیاز است. با این حال، آنها عنوان کرده‌اند که این مطالعه به دانشمندان کمک می‌کند تا یک قدم به دانستن بیشتر در مورد کووید طولانی نزدیک‌تر شوند. اگر نشانگرهای بیولوژیکی خاص برای کووید طولانی‌مدت وجود داشته باشد، می‌تواند به تأیید تشخیص یا به درمان‌های هدفمند کمک کند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید