• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
چهار شنبه 19 بهمن 1401
کد مطلب : 185133
+
-

سینمای شگفت انگیز ایران

تجلیل مدرس ورک‌شاپ «روش‌ها و تکنیک‌های فیلمنامه اقتباسی» در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر ازسینمای ایران

گزارش
سینمای شگفت انگیز ایران

برنامه‌های بخش بین‌الملل چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر با همه حاشیه‌هایی که گریبانگیرش شد، در حال اجراست و دست‌اندرکاران جشنواره تلاش دارند این حواشی خللی جدی در این برنامه‌ها ایجاد نکند. پیرو برنامه‌های این بخش، روابط‌عمومی موزه سینما اعلام کرده، کمال بن وناس، استاد ادبیات و سینمای فرانسه در تونس، بعد از برگزاری ورک‌شاپ «روش‌ها و تکنیک‌های فیلمنامه اقتباسی» در سالن فردوس موزه سینما که در بخش بین‌الملل چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر صورت گرفت، از تالارهای موزه سینما بازدید کرد. وی در این بازدید گفت: از اینکه به ایران آمدم خوشحال و بسیار شگفت‌زده شدم و با دیدن موزه سینما در واقع بهترین بازدید تاریخی‌ام را در ایران به ثبت رساندم. فرهنگ ایرانی نشان‌دهنده اصالتی است که همیشه در همه جای جهان از آن یاد می‌شود. اتفاق بسیار خوبی است که جوایز و آثار سینمایی در چنین باغ ایرانی زیبایی نگهداری می‌شود و جالب است که دیدن آن تنها به جوایز و آثار، محدود نیست بلکه نشان‌دهنده پیشرفت فنی سینمای ایران و جایگاهی است که برای هنرمندان سرزمینی که تمدنی دیرینه دارد، قائل شده‌اند.
کمال بن‌وناس با بیان اینکه خوب است تا همه کشورهای جهان موزه سینما داشته باشند، بیان داشت: قطعا وقتی به تونس برگردم درباره سفر جذابم به ایران و مخصوصا حس خوبی که از دیدن این بنای تاریخی پیدا کردم خواهم نوشت و آنها را به یادگار نگه‌خواهم داشت. وی با بیان اینکه از دیدن گنجینه زنده‌یاد عباس کیارستمی در موزه سینما شگفت‌زده شده است، گفت: عباس کیارستمی از نوادر سینما بود و برای من نه‌تنها یک کارگردان حرفه‌ای بلکه یک شخصیت مهم تأثیرگذار در سطح جهان، سینمای تونس و همه طرفداران سینماست. از اینکه در یک مرکز سینمایی جوایز و یادگاری‌های این هنرمند نگهداری می‌شود بسیار خوشحال شدم و از دیدن جوایز او لذت بردم. این بازدید در واقع خاطرات سینمای کیارستمی را در من زنده کرد.
کمال بن‌وناس خاطرنشان کرد: عباس کیارستمی دیگر در جمع ما سینماگران نیست اما می‌توانیم در کنار آثار و جوایز ارزشمند او بایستیم و به او ادای احترام کنیم. از اینکه فرصتی فراهم شد تا با دیدن آثار استاد کیارستمی خاطراتش در ذهنم زنده شود، تشکر می‌کنم.
وی در پایان بیان داشت: برای گسترش همکاری‌های بیشتر بین ایران و تونس خوب است تا مراودات فرهنگی بیشتری صورت گیرد و بتوانیم به‌صورت مشترک هفته فیلم در ایران و تونس برگزار کنیم و به سینماگران سرشناس بپردازیم.​

این خبر را به اشتراک بگذارید