• سه شنبه 16 خرداد 1402
  • الثُّلاثَاء 17 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 06
پنج شنبه 23 دی 1400
کد مطلب : 150738
+
-

رؤیای من رفتن به فینال جام‌جهانی است

وحید شمسایی دیروز سرمربی تیم ملی فوتسال شد و در اولین گفت‌وگو بر روی جوانگرایی در لیگ فوتسال و تیم ‌ملی تأکید کرد

رؤیای من رفتن به فینال جام‌جهانی است

امیرحسین اعظمی |  وحید شمسایی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتسال ایران، روز گذشته به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب شد. البته با توجه به سابقه روشن شمسایی در فوتسال، انتظار می‌رفت او چند سال پیش سرمربی شود. رکورددار گلزنی در تاریخ فوتسال ایران تاکید می‌کند که 7سال پیش هم از تیم ملی فوتسال پیشنهاد داشته ولی در نهایت قسمت نشده است که هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد. شمسایی در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری ورزشی به سوالاتی در خصوص انتخاب اخیر و شرایط فوتسال ایران پاسخ می‌دهد.

  خیلی‌ها انتظار داشتند در سال‌های گذشته به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال انتخاب شوید.
چیزی که خداوند می‌نویسد از همه چیز قشنگ‌تر است و من همین را دوست دارم. در ابتدای حرف‌هایم باید از آقای ناظم‌الشریعه بابت نتایج درخشانش در فوتسال تشکر کنم. عملکرد او بی‌نظیر بود خصوصا سومیِ تیم ملی فوتسال در جهان. یک تشکر هم از آنهایی دارم که در سال‌های گذشته فوتسال ایران را به این جایگاه رساندند. در مورد سوال شما هم باید بگویم که 7سال پیش در مورد پذیرفتن هدایت تیم ملی فوتسال به من پیشنهاد داده شد ولی در نهایت اتفاقاتی رخ داد که به بن‌بست رسیدیم.

  چه اتفاقاتی؟
آن زمان هدایت تیم تاسیسات را بر عهده داشتم و تحت قرارداد این باشگاه بودم. در لیگ قهرمانان آسیا هم حضور داشتیم. حتی آقای افتخاری با آقای منوچهری صحبت کرد ولی قسمت نشد سرمربی تیم ملی شوم. در نهایت آقای ناظم‌الشریعه انتخاب شدند که نتایج بسیار خوبی گرفتند.

  به نظر می‌رسد مسئولیت سختی را بر عهده گرفتید؟
فوتسال ما شرایط خاصی دارد و وظیفه من هم سنگین است. ما بعد از افتخارات زیادی که کسب کردیم حالا دوباره باید به فکر یک تحول بزرگ در فوتسال باشیم. من به مسئولان فدراسیون و همچنین کمیته فوتسال گفتم که باید نگاه ویژه‌ای به تیم‌های پایه داشته باشیم و برای تقویت رده‌های پایه اقداماتی اساسی انجام دهیم. در سنین 19 و 23سال باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم و نگاه ما باید به آینده باشد.

  فکر می‌کنید برای جام‌جهانی بعدی که دو سال و نیم دیگر برگزار می‌شود تیم خوبی داشته باشیم؟
ما باید در برنامه‌ریزی، ژاپن و ایتالیا را الگو قرار دهیم که مدت‌زمانی را از دست دادند و به موفقیتی نرسیدند ولی روی کارهای ساختاری تمرکز کردند و به نتیجه رسیدند. ما باید برنامه‌محور باشیم و حتی اگر یک جام آسیایی را هم از دست دادیم ایراد ندارد. مهم این است که فوتسال ایران پیشرفت کند و باید به خوبی برنامه‌ریزی کنیم. قطعا در جام‌جهانی بعدی هم تلاش می‌کنیم تا از حیثیت فوتسال ایران دفاع کنیم. یک موضوع را هم باید بگویم.

  بفرمایید.
از اصحاب رسانه خواهش می‌کنم اگر ایراداتی در من دیدند بگویند و نقد کنند. مطمئن باشند در صورتی که راه را اشتباه رفته باشم، با جان و دل می‌پذیرم. همه ما چه اهالی رسانه، چه پیشکسوتان و... باید دست در دست هم بدهیم و بهترین کارها را برای بهبود وضعیت فوتسال ایران انجام دهیم.

  رویای شما در تیم ملی چیست؟
رویای من در تیم ملی فوتسال، رفتن به فینال جام‌جهانی است؛ فرقی هم ندارد وحید شمسایی مربی باشد یا فرد دیگری. در سال2008 می‌توانستیم به نیمه‌نهایی و فینال برویم که من در بازی با ایتالیا محروم بودم. در سال2016 هم می‌توانستیم به فینال برویم. امیدوارم این اتفاق بالاخره برای تیم ملی فوتسال رخ دهد.

  شرایط لیگ فوتسال را چطور می‌بینید؟
به شکل کلی باید بگویم که میانگین سنی در لیگ فوتسال ما بالاست و باید پایین بیاید. در تیم ملی هم باید این اتفاق رخ دهد. مطمئن باشید تا آنجا که در توانم باشد از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نخواهم کرد و تمام توانایی و تجربیات خودم را در اختیار تیم ملی فوتسال قرار خواهم داد. اما کار خیلی سخت است و ما باید در ابتدا به رده‌های پایه توجه کنیم.

واکنش سرمربی سابق
ناظم‌الشریعه که تا همین دیروز سرمربی تیم ملی فوتسال به‌حساب می‌آمد، این چنین به انتخاب شمسایی واکنش نشان داده است: «به من نگفته بودند که برکنار می‌شوم، اما از این موضوع ناراحت نیستم. فعالیت به‌عنوان سرمربی تیم ملی، عشق و علاقه زیادی به همراه دارد. با این حال این مسئولیت سنگینی روی دوشم بود و ناراحت نیستم. کسانی که مربیگری بلد هستند، می‌دانند که مربیگری همین است و هر مربی باید آماده رفتن باشد؛ پس چه بهتر که با عزت بروی. 2‌قهرمانی جام ملت‌های آسیا، سومی جام جهانی 2016و صعود به یک چهارم نهایی جام جهانی 2021، بیانگر تلاش‌های انجام شده است و امیدوارم تیم ملی فوتسال در ادامه راه موفق باشد. وحید یکی از یادمان‌های پرافتخار فوتسال کشورمان است. او زحمات زیادی برای فوتسال ایران کشیده و امیدوارم بتواند افتخارات تیم ملی را تداوم ببخشد. نفرات جدید افراد کاربلدی هستند و دعای خیر ما هم پشت تیم ملی خواهد بود. هر جا نیاز به کمک باشد، حتما به تیم ملی کمک می‌کنم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید