• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
پنج شنبه 11 شهریور 1400
کد مطلب : 139405
+
-

پیک دوم فوتبال

مرحله دوم مقدماتی جام‌جهانی2022 امشب در حالی برای ایران آغاز می‌شود که به‌خاطر کرونا ورزشگاه آزادی خالی است سرمربی ایران هم احتمالا غایب خواهد بود

پیک دوم فوتبال


مرحله دوم و پایانی مسابقات مقدماتی جام‌جهانی2022 از امشب برای تیم ملی ایران آغاز می‌شود. ملی‌پوشان ایران در مرحله اول به مشکلات زیادی برای صعود برخوردند اما نهایتا در دور برگشت با بردن 2رقیب مستقیم جواز صعود به مرحله بعدی را گرفتند. 2رقیبی که یکی از آنها در این مرحله هم دوباره با ایران همگروه شده و 5روز دیگر در یک زمین بی‌طرف از ایران میزبانی خواهد کرد. اما پیش از بازی 16شهریور مقابل عراق، ملی‌پوشان ایران امشب باید این مرحله را با میزبانی از سوریه آغاز کنند. تیمی که تا‌کنون در مقدماتی 6دوره از جام‌جهانی با ایران بازی کرده و اگرچه بردهای زیادی مقابل ایران ندارد اما همیشه حریف چغر و سرسختی برای ما بوده است چنان که تعداد بردهای ما در این مسابقات کمتر از تساوی‌هاست.

   تیمی که به کی‌روش نباخت
سوریه نخستین بار در مقدماتی جام‌جهانی1974 با ایران بازی کرد که بازی رفت را با یک گل باخت و بازی برگشت را با یک گل پیروز شد. هر دو بازی در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار شد و برد سوریه در بازی برگشت تنها پیروزی این تیم در تاریخ تقابل‌هایش با ایران بوده است. 4سال بعد در مقدماتی جام‌جهانی1978 سوریه دوباره به پست ایران خورد اما این بار حریف سختی نبود. آنها در بازی رفت با تک‌گل علی پروین به ایران باختند و در بازی برگشت حاضر نشدند. در مقدماتی جام‌جهانی1994 و درحالی‌که علی پروین این بار سرمربی ایران بود دو تیم در تهران و دمشق به یک نتیجه مشابه رسیدند؛ تساوی یک-یک. 4سال بعد باز هم در مرحله اول مقدماتی همگروه بودیم. تیم مایلی‌کهن در دمشق با گل علی دایی یک بر صفر پیروز شد اما در تهران دایی نیمکت‌نشین شد، ایران و سوریه 2-2مساوی شدند و همان بازی زمینه‌ساز دعوای مایلی‌کهن و دایی و دوری مقطعی شهریار از تیم ملی شد. در مقدماتی جام‌جهانی2010 دوباره با سوریه همگروه شدیم که بازی رفت در تهران بدون گل تمام شد و در بازی برگشت که علی دایی سرمربی تیم بود با 2گل سوریه را بردیم. آخرین بار هم در مقدماتی جام‌جهانی2018 با سوریه همگروه شدیم که تیم کی‌روش در دمشق بدون گل و در تهران 2-2 با این حریف مساوی کرد.

  صدرنشین گروه اول، منهای عمر السوما
سوریه امسال در مقدماتی جام‌جهانی درخشان‌تر از همیشه ظاهر شده و مرحله اول را با 7برد از 8بازی پشت سر گذاشته است. سوریه که در گروهA با چین همگروه بود بالاتر از این تیم و با کسب 21امتیاز از 8بازی به‌عنوان تیم اول به مرحله بعد صعود کرد. بهترین گلزنان سوریه در این مسابقات عمر السوما و محمود المواس بودند که به‌ترتیب 7 و 6گل برای این تیم به‌ثمر رساندند. عمر السوما به‌دلیل مصدومیت در بازی امشب مقابل ایران غایب است، چنان که ایران هم سردار آزمون را به‌دلیل 2اخطاره شدن در بازی قبلی در اختیار نخواهد داشت. سوریه 48سال است مقابل ایران پیروز نشده و آخرین تساوی این تیم مقابل ما نیز همان تساوی 2-2 است که 4سال قبل در مقدماتی جام‌جهانی2018 در ورزشگاه آزادی تهران مقابل شاگردان کی‌روش به‌دست آمد. آن مسابقه برای ایران تشریفاتی بود و پس از آن هم در 2 مسابقه دوستانه، ایران با هدایت ویلموتس و اسکوچیچ جمعا 8گل به سوریه زد و هیچ گلی دریافت نکرد. اسکوچیچ به‌دلیل ابتلا به کرونا در تمرینات اخیر تیم ملی غایب بوده اما دستیار او روز گذشته اعلام کرد تا آخرین لحظات امیدوار خواهد بود که دراگان با منفی شدن تست کرونا، اجازه حضور در بازی امشب را به‌دست بیاورد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید