• جمعه 17 آذر 1402
  • الْجُمْعَة 25 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 08
شنبه 29 آذر 1399
کد مطلب : 119126
+
-

فینال فینالیست‌ها

5چهره کلیدی در مهم‌ترین بازی تاریخ پرسپولیس


بهروز رسایلی| امروز پرسپولیس مهم‌ترین بازی تاریخش را پیش رو دارد؛ سندش هم اینکه فینال قبلی آسیا در 2 دیدار رفت و برگشت برگزار شد، اما امروز در یک مسابقه، یک جا کار تعیین قهرمان قاره تمام می‌شود. مسلما در چنین روزی همه اعضای تیم، از اصلی‌ها تا رزروها ، کادرفنی،  سرپرستی و تدارکات مهم هستند، اما ما کاری دشوار انجام داده‌ایم و 5چهره مهم‌تر بازی امروز را برگزیده‌ایم.

  حامد لک؛ 108روز بعد
کوتاه‌ترین و موفقیت‌آمیزترین ماموریت تاریخ فوتبال ایران در حال پایان است. حامد لک تنها 108روز پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا به پرسپولیس پیوست؛ خریدی که بازتاب چندان مثبتی بین هواداران نداشت. شاید خیلی از آنها آن روز ترجیح می‌دادند مثلا پیام نیازمند یا حتی رشید مظاهری پرسپولیسی شوند، اما لک آمد، در سکوت مطلق هم آمد. در سکوت کار کرد، ستاره شد و حالا می‌رود تا افسانه شود. او در تمام مسابقاتی که تا امروز در آسیا و لیگ برای پرسپولیس انجام داده تنها 2 گل دریافت کرده؛ هر 2 هم از روی نقطه پنالتی. در عوض با درخشش خیره‌کننده‌اش در بسیاری از مسابقات ناجی قرمزها شده است. شاید اگر لک نبود، در همان نیمه اول نخستین بازی برابر التعاون عربستان کار پرسپولیس تمام می‌شد. حتی در نیمه‌نهایی هم با مهار پنالتی مایکون توسط حامد لک بود که پرسپولیس بلیت فینال را اوکی کرد. حالا تا پایان این ماموریت مرموز فقط 90 دقیقه باقی مانده و امیدواریم او با یک کلین‌شیت دیگر، سکوتش را زمانی بشکند که سرخپوشان جام قهرمانی را به تهران آورده‌اند.

 جلال حسینی؛ این 13 نحس نیست
جدایی مدافعی در سطح شجاع خلیل‌زاده شاید می‌توانست باعث فروپاشی دفاعی هر تیمی شود، اما نه تیمی که جلال حسینی را دارد. کاپیتان سرخ‌ها در 39سالگی هنوز کم‌اشتباه، مقتدر و پرتوان است. او یک غنیمت بزرگ برای پرسپولیس است و الان همه باید خوشحال باشند که برخلاف برخی شایعات، حسینی خداحافظی نکرد و به دوران بازی‌اش ادامه داد. حالا جلال امید اصلی پرسپولیس در برابر تیمی است که توان تهاجمی بسیار زیادی دارد و در تمام مسابقات این تورنمنت گلزنی کرده است. حسینی پیش از این فتح 12جام معتبر را در دوران بازی‌اش تجربه کرده، اما این جام سیزدهم چیز دیگری است. این 13 اصلا نحس نیست بلکه خیلی هم مبارک است و بالاترین شادی میلیون‌ها ایرانی را به همراه دارد. جلال برای رسیدن به آن لحظه معرکه، امروز باید کم‌نقص‌ترین بازی عمرش را انجام بدهد.

  امید عالیشاه؛ بادآورده را به ‌باد نسپار
اگر اوضاع به شکل طبیعی پیش می‌رفت خیلی بعید بود که به امید عالیشاه در فینال لیگ قهرمانان آسیا بازی برسد. او البته بازیکن بدی نیست، اما حتما مشکلاتی دارد که به ندرت در تیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنوز یک ‌ماه هم نمی‌گذرد از روزی که یحیی گل‌محمدی به‌عنوان سومین سرمربی پیاپی قرمزها علیه عالیشاه غضب کرد و او را از فهرست کلی تیم خط زد. حالا اما ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به‌دست هم داده‌اند تا عالیشاه در مهم‌ترین بازی تاریخ پرسپولیس فیکس شود؛ مثل هنرپیشه‌ای که در تمنای یک نقش معمولی بود، اما بهترین کارگردان دنیا در بهترین فیلمش به او نقش اول را داده است. پس گفتن ندارد که این فرصت چقدر می‌تواند برای امید حیاتی باشد. امروز روزی است که بغض این پسر باید بترکد. یا امروز، یا هیچ‌وقت.

  مهدی عبدی؛ کسی که او را نمی‌بینیم
این بازی اما برای مهدی عبدی هم می‌تواند یک روز خاص، شگفت‌انگیز و تاریخی باشد؛ بازیکنی که یک سال و چند‌ماه پیش هیچ‌کس اسمش را نمی‌دانست، اما در این مدت در چند بزنگاه کلیدی به ‌کار آمد. او گل پیروزی پرسپولیس در داربی رفت فصل گذشته را زد و اصلا اگر سرخپوشان امروز به فینال رسیده‌اند، به‌خاطر گل دیگری بود که عبدی در نیمه‌نهایی مقابل النصر به ثمر رساند. او با آن رقم نحیف قراردادش هر چه در توان داشته برای پرسپولیس گذاشته، اما در این 2‌ماه هیچ‌کس یادی از این پسر نکرد. همه فقط دنبال عیسی آل‌کثیر بودند و محرومیتی که آیا بخشیده می‌شود یا نه. انگار اصلا عبدی وجود ندارد و هیچ کاری از دستش ساخته نیست. عبدی باید نشان بدهد امثال عیسی در این تیم «کثیر» هستند. اگر او گل قهرمانی پرسپولیس در آسیا را بزند، یک‌شبه راه هزارساله را پیموده است.

 یحیی گل‌محمدی؛ در مرز جاودانگی
بعید است حتی خوش‌بین‌ترین هوادار پرسپولیس هم در شب جدایی برانکو ایوانکوویچ تصور می‌کرد نه‌تنها تیمش دوباره قهرمان ایران شود، بلکه حدود 18‌ماه بعد بار دیگر در فینال لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود. این اتفاق اما رخ داد و در بخش مهمی از این مسیر یحیی گل‌محمدی روی نیمکت سرخپوشان حضور داشت. او از ابتدای لیگ قهرمانان عنان کار را در دست داشت و اگرچه کار را خوب شروع نکرد، اما با متمرکز شدن مسابقات در قطر، روند تیمی پرسپولیس کاملا متحول شد. او حالا در نقطه‌ای ایستاده که می‌تواند نامش را برای همیشه در تاریخ باشگاه پرسپولیس ثبت کند. تنها یک 90 دقیقه دیگر تا نخستین قهرمانی قرمزها در آسیا باقی است و بی‌گمان مربی خالق این افتخار به چهره‌ای ماندگار تبدیل خواهد شد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید