• دو شنبه 8 آذر 1400
  • الإثْنَيْن 23 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Nov 29
شنبه 17 آبان 1399
کد مطلب : 114944
+
-

ماهواره نسل سوم GPS در مدار زمین

اسپیس ایکس در یک ماموریت موفق دیگر ماهواره نسل سوم سامانه ناوبری GPS را با استفاده از موشک فالکون9 در مدار زمین قرار داد

ماهواره نسل سوم GPS در مدار زمین

شرکت اسپیس‌ایکس یک موشک فالکون9 را که جدیدترین ماهواره ناوبری نسل سوم سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) نیروی فضایی آمریکا را حمل می‌کرد، از منطقه کیپ کاناورال به فضا فرستاد. این سیستم راه را برای پرتاب نخستین ماموریت فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون که متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس است، در اواخر ‌ماه جاری میلادی بازمی‌کند. به‌گزارش وب‌سایت spaceflightnow این شرکت پس از تأخیر یک‌ماهه به‌علت بروز مشکل در موتور فالکون9، بالاخره توانست محموله ناوبری GPS را به فضا بفرستد. موشک فالکون9 با نیروی پرتاب 1.7میلیون پوند و به طول حدود 70متر، پس از برخاستن از پد شماره40 در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال، در مسیری به‌موازات ساحل شرقی آمریکا، حرکت خود را آغاز کرد.
9موتور اصلی (Merlin 1D) این موشک خاموش شد و مرحله اول حدود 2.5دقیقه پس از پرواز جدا شد.
درحالی‌که تک‌موتور مرلین در مرحله بالایی، ماهواره GPS را وارد مدار می‌کرد، تقویت‌کننده چندبار مصرف مرحله اول فالکون9 با دقت تمام، در کشتی پهپادی شرکت اسپیس‌ایکس که به‌اندازه یک زمین فوتبال در اقیانوس آتلانتیک شناور است، فرود آمد. این نقطه حدود 630کیلومتر پایین‌تر از منطقه کیپ کاناورال قرار دارد.
به این ترتیب موشک فالکون9 قبل از استقرار ماهواره GPS 3SV04 که به‌وسیله لاکهید مارتین ساخته شده، توانست بیستمین ماموریت موفق شرکت اسپیس‌ایکس را در سال‌جاری به پایان برساند.
لاکهید مارتین در بیانیه‌ای تأیید کرد که تیم‌های زمینی در مرکز کنترل ماهواره‌ای این شرکت در نزدیکی دنور، با فضاپیمای GPS تقریبا 5تنی این شرکت ارتباط برقرار کرده‌اند. آنها گفته‌اند که ماهواره GPS طی روزهای آینده به یک مدار دایره‌ای که 20هزار کیلومتر بالاتر از زمین است، می‌رسد.

این خبر را به اشتراک بگذارید