• سه شنبه 30 دی 1399
  • الثُّلاثَاء 5 جمادی الثانی 1442
  • 2021 Jan 19
سه شنبه 9 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 99423
+
-

طلاهای خانگی روانه بازار شدند

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران :نقدینگی در واحدهای طلا و جواهرفروشی به‌شدت کاهش یافته و آنها به‌دلیل نبود نقدینگی از خرید طلا امتناع می‌کنند

فرخنده رفائی _ خبرنگار

افزایش فشار اقتصادی بر اقشار ضعیف و بدون پس‌انداز جامعه، بسیاری را روانه بازار طلا کرده تا با فروش دارایی‌هایشان و تبدیل آن به پول نقد از پس گذران زندگی خود برآیند، اما 2ماه تعطیلی کامل عایدی طلافروشان را کاهش داده و حالا دخل اغلب آنها خالی است. نایب ‌رئیس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران در گفت‌وگو با همشهری با تأکید بر ادامه شرایط رکود در بازار طلا گفت: با آغاز فعالیت دوباره بازار طلا و جواهر، مراجعه دارندگان طلاهای خانگی این روزها افزایش یافته اما نقدینگی در واحدهای طلا و جواهرفروشی به‌شدت کاهش یافته و آنها به‌دلیل نبود نقدینگی از خرید طلا امتناع می‌کنند.

افزایش مراجعه برای فروش طلا
محمد کشتی‌آرای با بی‌سابقه خواندن شرایط بازار طلا ادامه داد: البته این وضعیت مختص قشر خاصی نیست و به‌صورت اپیدمی درآمده است بسیاری از اقشار در 2‌ماه گذشته هیچ درآمدی نداشتند و امروز ناچارند با فروش طلاهای خانگی خود، به‌عنوان تنها کالایی که قدرت نقدشوندگی دارد، پول نقد موردنیازشان را تامین کنند. افراد زیادی، اعم از دهک‌های پایین تا بالای جامعه، در روزهای اخیر برای فروش طلا و دریافت پول نقد، برای امرار معاش یا تامین نقدینگی و پاس کردن چک‌ها یا پرداخت بدهی‌هایشان به طلافروشان در بازار طلا و جواهر مراجعه کرده‌اند اما طلافروش‌ها هم چون در 50روز گذشته عایدی نداشته‌اند برای خرید طلا با مشکل مواجهند.

سکه خریدار دارد
او درباره قیمت سکه بهار آزادی گفت: سکه تمام بهار خریدار دارد، اما نه برای مصرف بلکه به‌عنوان سرمایه‌گذاری و این ارتباطی با صنعت طلا و جواهر و مصنوعات ندارد. بخشی از مردم که نقدینگی دارند به قصد سرمایه‌گذاری مطمئن خواهان خرید سکه هستند. به‌دلیل همین تقاضا سکه تمام طرح جدید تا 200هزار تومان حباب پیدا کرده است. این تقاضا به هیچ عنوان تقاضایی نیست که جنبه مثبتی برای صنف طلا و جواهر داشته باشد چون هیچ ارزش افزوده‌ای برای طلافروش ندارد و تنها دادوستد سرمایه‌ای است.

درخواست کمک از دولت
با اینکه تمام واحدهای صنفی، چه مغازه‌ها و چه پاساژها و بازار طلا از روزهای ابتدای اردیبهشت‌ماه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، شرایط اقتصادی از یک‌سو و ادامه روند بیماری از سوی دیگر باعث شده رفت‌وآمدی در بازار طلا جز برای فروش و دریافت پول نقد وجود نداشته باشد. رکود و کاهش درآمد در بازار طلا باعث شده این صنف متمول نیز برای جبران زیان چشم به کمک دولت داشته باشند. چندی پیش ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به مشکلات این صنف گفت: با توجه به مشکلاتی که به‌علت شیوع کرونا، گریبانگیر صنف طلافروشان شده، از دولت درخواست می‌کنیم که در بحث‌های مربوط به مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، بخشودگی‌هایی را لحاظ کنند. مسئولان این صنف از دولت خواستند کارگران این صنف را نیز مانند دیگر اقشار آسیب‌دیده از کرونا مشمول دریافت بسته‌های حمایتی قرار دهد.

تأثیر رکود بر بازار طلا
شیوع کرونا و تعطیلی اقتصاد در شرایطی رخ داد که اصناف زیادی به فروش شب عید چشم امید داشتند. طلافروشان علاوه بر این، بهترین فصل فروش طلا را که ماه‌های رجب و شعبان بود نیز از دست دادند و امروز نیز درشرایطی به فعالیت بازگشته‌اند که به‌گفته فعالان صنفی میزان تردد مشتری در بازار طلا به صفر نزدیک شده و اغلب مراجعان فروشنده‌اند. اما با وجود این رکود و سکون طولانی، قیمت طلا در بازار نه‌تنها کاهش نیافته بلکه افزایش را نیز تجربه کرده است. کشتی‌آرای در توضیح دلایل این امر می‌گوید: چون قیمت جهانی بر بازار طلای داخلی اثر‌گذار است، این کالا برخلاف کالاهای دیگر با افزایش عرضه با کاهش قیمت مواجه نمی‌شود. در دوران تعطیلی اخیر نیز قیمت طلا به‌دلیل افزایش نرخ ارز و رشد قیمت جهانی، افزایش یافت و رکود داخلی نتوانست قیمت آن‌را کاهش دهد. او در عین حال کاهش نرخ طلای داخلی را در شرایطی که قیمت جهانی رو به رشد است یک آسیب توصیف کرد و افزود: اگر عرضه زیاد طلا باعث شود قیمت پایین بیاید طلا به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود، بنابراین هیچ‌وقت چنین اتفاقی نخواهد افتاد. نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران آینده بازار طلا را نامعلوم توصیف کرد و گفت: تحولات بازار‌های مالی دنیا بسیار سریع در حال وقوع است. تا یک‌ماه قبل هیچ‌کس نمی‌توانست پیش‌بینی کند قیمت نفت آمریکا به صفر برسد. بیماری کرونا چنان اقتصاد دنیا و تصمیمات اقتصادی را تحت‌تأثیر قرار داده که حتی برای یک روز آینده هم قابل پیش‌بینی نیست چون بازار هرلحظه می‌تواند تحت‌تأثیر شوک ناشی از یک اتفاق دچار نوسان شود، حال در هر جهتی. به همین دلیل است که در مقطع کنونی شرایط بد اقتصادی دنیا باعث افزایش قیمت طلا شده است. طبیعتا اگر رکود اقتصادی ناشی از کرونا کاهش یابد و بازار به سمت آرامش حرکت کند قیمت‌ها تغییر خواهد کرد. رشد اقتصادی بسیاری از کشورها امروز منفی شده و همین کاهش رشد اقتصادی می‌تواند بر قیمت جهانی طلا تأثیرگذار باشد.

روند قیمت در بازار طلا
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران اعلام کرد: روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 250هزار تومان حباب داشت و با قیمت 6میلیون‌و540هزار تومان فروخته شد. به گفته او قیمت نیم سکه بهار آزادی 3میلیون‌و280هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و 880هزار تومان و سکه گرمی 970هزار تومان بود. قیمت هر گرم طلای 18عیار هم 642هزارو200تومان، هر گرم طلای 24عیار 864هزار تومان و هر مثقال طلا 2میلیون‌و780هزار تومان ارزشگذاری شد، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1730دلار معامله شد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید