• دو شنبه 16 تیر 1399
  • الإثْنَيْن 15 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 06
شنبه 13 مهر 1398
کد مطلب : 82834
+
-

اشتباه پشت اشتباه

فرهاد مجیدی و انتخاب‌هایی که از اول، آخرشان معلوم بود

اشتباه پشت اشتباه

فرهاد مجیدی از تیم ملی امید جدا شد؛ اینکه برکنارش کردند یا استعفا داد خیلی مشخص نیست، مهم هم نیست. مسئله اینجاست که از اول همه می‌دانستند این وصال سرانجام نیکویی ندارد؛ تیم امید روی دست فدراسیون فوتبال مانده بود و آقایان فقط به چشم رفع تکلیف به آن نگاه می‌کردند. فدراسیون بعد از کنار گذاشتن زلاتکو کرانچار که بیشتر به‌نظر می‌رسید به دلایل اقتصادی انجام شد، نیمکت تیم المپیک را به همه پیشنهاد کرد، اما کسی نپذیرفت؛ حتی یحیی گل‌محمدی که اوکی اولیه را داده بود. فرهاد مجیدی اما در دام افتاد و این پیشنهاد را قبول کرد؛ بدون اینکه به تنگناهای مالی یا مشکلات فنی و اداری پرشمار این تیم فکر کرده باشد. به این ترتیب روشن بود که او نمی‌تواند در این پست موفق باشد یا دوام بیاورد، اما حدس زدن اینکه معامله به این زودی به هم می‌خورد هم کار آسانی نبود.
این اما نخستین انتخاب غلط مجیدی در شروع دوران مربیگری نبود. زمانی که او تصمیم گرفت دستیار وینفرد شفر شود هم خیلی‌ها هشدار دادند این انتخاب به صلاح نیست، چرا که اگر شفر به مشکل بخورد مدیران استقلال فورا فرهاد را به جای او می‌نشانند و شائبه «زیرآبی رفتن» مجیدی ایجاد می‌شود؛ آنچه عینا اتفاق افتاد. فرهاد اواخر فصل گذشته جای شفر را گرفت و پیرمرد آلمانی هرگز گمان بدش در مورد آقای شماره7 را کنار نگذاشت. شفر پس از برکناری از استقلال چندین‌بار به مجیدی طعنه زد که این مسئله برای وجهه و کارنامه فرهاد خوب نبود. او بعدتر برای سرمربیگری دائمی استقلال هم اعلام آمادگی کرد، اما باشگاه استراماچونی را برگزید؛ انتخابی که با کنایه مجیدی همراه شد. بعد هم که داستان تیم امید پیش آمد؛ جایی که روشن بود او با حمید استیلی معامله‌اش نخواهد شد.
حالا فرهاد دوباره بیرون نشسته و منتظر پیشنهاد است. او الان یک آلترناتیو جذاب برای مربیان لیگ برتری و ازجمله استقلال محسوب می‌شود، اما مجیدی باید یادش باشد یک انتخاب غلط دیگر می‌تواند برای همیشه او را از چرخه خارج کند. در این زمینه کافی است فرهاد به آخرین دشمنش یعنی حمید استیلی نگاه کند. استیلی مربی بدی در لیگ برتر نبود و تیم‌های شاهین بوشهر و استیل‌آذین او خیلی هم خوب بازی می‌کردند، اما انتخاب بدموقع پرسپولیس توسط استیلی و جایگزینی او با علی دایی با آن شرایط نامناسب، برای همیشه پرونده سرمربیگری حمید را بست. در غیر این صورت او الان به راحتی می‌توانست هدایت تیم‌های متوسط لیگی را برعهده بگیرد و علاوه بر درآمد صدها میلیونی در هر فصل، همیشه در بورس اخبار باقی بماند. هیچ‌چیز مثل انتخاب اشتباه به مربیان صدمه نمی‌زند و البته که فرهاد هم در این زمینه استاد است!
 

این خبر را به اشتراک بگذارید