• شنبه 17 خرداد 1399
  • السَّبْت 14 شوال 1441
  • 2020 Jun 06
شنبه 2 شهریور 1398
کد مطلب : 74217
+
-

تئاتر در خیابان

38 نمایش در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اجرا می‌شوند

گزارش
تئاتر در خیابان

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با اجرای نمایش «سولکس» از ایتالیا بعد از ظهر دیروز، جمعه یکم شهریور در شهر سنندج آغاز شد.
به گزارش همشهری، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت: از میان 302 نمایش داخلی و خارجی 28 اثر در بخش داخلی و 10 اثر در بخش بین‌الملل جواز شرکت در بخش نهایی جشنواره را کسب کردند.  «فاتح بادپروا» افزود: آثار شرکت‌کننده در این دوره در بخش‌های مسابقه، آیینی- سنتی، دیگر گونه‌های اجرایی، بین‌الملل، کودک و نوجوان و برگزیده جشنواره‌ها به نمایش درخواهند آمد. 


اجرای ۱۰ نمایش خیابانی در بخش بین‌الملل 

دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در ادامه از اجرای ۱۰ نمایش خیابانی در بخش بین‌الملل این جشنواره خبر داد و گفت: ۱۱ کشور خارجی در این دوره از جشنواره حضور دارند. بادپروا افزود: بعد از اعلام فراخوان این جشنواره ۱۰۰ اثر خارجی از کشورهای مختلف به دبیرخانه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ارسال شد.  وی با اشاره به آثار منتخب این بخش توسط هیات داوران گفت: بعد از بازبینی آثار رسیده به دبیرخانه ۱۰ نمایش خیابانی در بخش بین‌الملل جواز حضور در جشنواره را کسب کردند.


حضور ۱۱ کشور خارجی

این مسئول از حضور ۱۱ کشور خارجی در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: نمایش‌های «رویا» از عراق، «درها» از روسیه، «سولکس» از ایتالیا، «دلقک» از برزیل، «ساعت ۹» کار مشترک ایران و کردستان عراق، «قلب دلقک» از اکراین، «وای وای» از ارمنستان، «بهار میاد» از ایران(کاری از محمد برومند)، «خون عروسک» از ایران(کاری از یاسر میرحمیدی) و «ایستگاه» از ایران به کارگردانی آلبرت بیگجانی در این دوره از جشنواره اجرا می‌شوند.

بادپروا ادامه داد: در این دوره جشنواره، بخش بین‌الملل به صورت رقابتی و با حضور 7 گروه‌ خارجی و 3 گروه از کشور ایران برگزار می‌شود.  دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اظهار کرد: دبیران جشنواره‌هایی از گرجستان، بغداد، عمان، اربیل و دربندیخان به عنوان دیگر مهمانان جشنواره چهاردهم، در این رویداد فرهنگی- هنری حضور دارند.  وی یادآور شد: همچنین استادانی از کشورهای هلند و مکزیک در ایام جشنواره کارگاه آموزشی برگزار می‌کنند.‌


شناسایی۱۰۰ تخلف  در حریم رودخانه‌های دیواندره 

۱۰۰ مورد تخلف در حریم و بستر رودخانه‌های دیواندره شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند. به گزارش ایرنا «محمد محمدی» با اشاره به این‌که حفاظت از رودخانه‌ها، جلوگیری از تخلفات ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌ها از وظایف این اداره است، افزود: ۱۰۰ مورد تخلف شناسایی شده و در حال پیگیری است که تاکنون رفع تصرف ۳۱ مورد از حریم بستر رودخانه‌ها و منابع آلاینده با همکاری انجام و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی بیان کرد: ۱۸مورد از خلع ید شده‌ها مربوط به بستر و حریم رودخانه ساحلی(چم) دیواندره در بازه میدان بسیج تا انتهای شهر و ۱۶ مورد نیز مربوط به بازه محله خلیفه‌آباد بوده است. مدیر منابع آب دیواندره با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا و قرار گرفتن برخی محلات در بستر رودخانه‌ها اظهار کرد: پس از بروز خسارت‌های مالی و جانی ناشی از سیل در بستر رودخانه‌های مناطق سیل‌زده کشور هم‌اکنون مسئولان دیواندره در صدد جابه‌جایی محله خلیفه‌آباد این شهر و رفع تصرفات در بستر رودخانه هستند.   محمدی گفت: تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها به اشکال مختلف می‌تواند سبب تغییر مسیر جریان آب، آب‌گرفتگی معابر و بروز خسارات جانی و مالی هنگام وقوع سیلاب شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید