• چهار شنبه 7 اسفند 1398
  • الأرْبِعَاء 2 رجب 1441
  • 2020 Feb 26
یکشنبه 27 مرداد 1398
کد مطلب : 73226
+
-

جرقه‌ برف‌پاک‌کن زیرتگرگ

همه‌‌چیز درباره خانمی که برف‌پاک‌کن را اختراع کرد اما سودی از آن نبرد

نابغه‌های ناشناس
جرقه‌ برف‌پاک‌کن زیرتگرگ


بی‌شک بارها و بارها از برف‌پاک‌کن خودروی خود استفاده کرده‌اید اما شاید کمتر به این موضوع فکر کرده باشید که این وسیله پرکاربرد و مهم، چگونه اختراع شده است. به گزارش همشهری، خودروسازان در اواخر قرن نوزدهم، بیشتر به فکر تولید قطعات اصلی بودند و مهندسان‌شان کمتر وقت خود را صرف جزئیات می‌کردند. البته این موضوع باتوجه به شرایط، طبیعی به‌نظر می‌رسید. عصر جدیدی در صنعت حمل‌ونقل پدید آمده بود و می‌شد حدس زد که قطعات کوچک‌تر خودرو در اولویت‌های بعدی قرار داشت. برای همین بیشتر وقت مهندسان و طراحان، صرف ساخت موتورها و بدنه‌ای بهتر می‌شد. در این میان عده‌ای هم بودند که با هوش و استعداد خود، به پیشرفته‌ترشدن صنعت خودروسازی جهان کمک کرده‌اند؛ نمونه بارز این موضوع، «مری اندرسون» بود.

زنی از آلاباما
مری الیزابت اندرسون، متولد 19فوریه سال1866در گرین‌کانتی آلاباماست. در سال1889 به‌همراه خواهر و مادر بیوه‌اش به شهر پررونق بیرمنگام در آلاباما نقل‌مکان و در آنجا یک شرکت خرید و فروش املاک راه‌اندازی کرد و این کار شغل اصلی‌اش شد. او 4سال بعد به فرسکو در کالیفرنیا رفت و برای مدتی مشغول نوشابه‌سازی شد.

ایده ساخت برف‌پاک‌کن
در زمستان سال1903، مری اندرسون برای کاری به نیویورک رفت. او یک روز در تراموا مشاهده کرد که راننده درگیری ویژه‌ای برای دیدن بیرون دارد. بارش شدید تگرگ، شیشه جلوی وسیله نقلیه را تقریبا پوشانده بود و راننده مجبور بود، مرتب پنجره را باز کرده و در اقدامی خطرناک، شیشه را با پارچه‌ای که حسابی خیس و نمناک شده بود، پاک کند. این کار او باعث ورود سرما به تراموا و ناراحتی مسافران می‌شد. اینجا بود که اندرسون به فکر ساختن وسیله‌ای افتاد که بتوان توسط آن، شیشه خودروها و وسایل نقلیه را ‌هنگام بارندگی از داخل پاک کرد.

شروع به ابداع
مری اندرسون بلافاصله پس از بازگشت از سفر نیویورک، دست به‌کار شد و سراغ یک طراح رفت. او به طراح پیشنهاد داد که ابزاری ساخته شود که بتوان آن را به آسانی و از داخل وسیله نقلیه کنترل کرد و این ابزار بتواند شیشه جلوی آن وسیله نقلیه را راحت و کامل پاک کند. همزمان با کار طراحی، موضوع تولید انبوه نیز پیش کشیده شد و او برای این امر، کارگاهی را نیز دایر کرد.

ثبت اختراع
اندرسون در سال1903، یعنی همان سالی که زمستانش به نیویورک رفته بود، اختراع خود را تکمیل و ثبت کرد. اداره ثبت اختراعات، گواهی حق ثبت و امتیاز 17ساله‌ای را برای برف‌پاک‌کن شیشه جلو به او اعطا کرد. اختراع مری اندرسون شامل یک اهرم در داخل خودرو می‌شد که یک برف پاکن‌کن را در بخش خارجی شیشه جلوی خودرو به حرکت درمی‌آورد. اهرم می‌توانست یک بازوی فنری را به جلو و عقب ببرد و باعث حرکت تیغه پاک‌کننده روی شیشه شود. یک وزنه تعادل نیز وظیفه متصل نگه‌داشتن اهرم و تیغه را برعهده داشت و باعث می‌شد تا به‌نوعی توازن در حرکت برقرار شود. پیش از این، وسایل مشابه اختراع اندرسون هم ساخته شده بود اما پرف‌ پاک‌کن او برخلاف آن مدل‌های قبلی درست کار می‌کرد و تقریبا باتوجه به شرایط و امکانات آن زمان، بی‌نقص‌ترین و کامل‌ترین بود.

عدم‌استقبال خودروسازان
در سال1905، اندرسون تلاش کرد تا امتیاز اختراع خود را به یک شرکت معتبر و شناخته‌شده کانادایی بفروشد اما آنها با رد تقاضاهایش گفتند: «ما تصور نمی‌کنیم که این وسیله از نظر تجاری چندان باارزش باشد و ما بتوانیم از آن درآمدزایی خوبی داشته باشیم». بدین‌ترتیب اندرسون نتوانست از اختراع بزرگش، کسب درآمد کند. با اینکه او در سابقه کاری‌اش، خرید و فروش املاک را داشت، اما نتوانست رایزنی خوبی با سازندگان خودرو داشته باشد و در واگذاری امتیاز اختراعش به آنها به موفقیتی دست یابد.

باطل شدن گواهی
در سال1920 و پس از باطل‌شدن گواهی حق امتیاز اندرسون و همزمان با رشد و توسعه خودروسازی در دنیا، شرکت‌های مختلفی برف ‌پاک‌کن‌هایی را با استفاده از فناوری برف‌پاک‌کن مری اندرسون ساختند و روانه بازار کردند. در آن سال‌ها بود که کم‌کم برف‌پاک‌کن به یکی از اصلی‌ترین قطعات وسایل نقلیه تبدیل شد. در سال1922، کادیلاک نخستین خودرویی بود که برف‌پاک‌کن داشت.

سرنوشت اندرسون
مری اندرسون به زندگی‌اش در بیرمنگام آلاباما ادامه داد و شرکت خرید و فروش املاکش را بار دیگر اداره کرد. او روز 27ژوئن سال1953 و در 84سالگی در منزلش در تنسی از دنیا رفت. در سال2011 نام او در «تالار مشاهیر مخترعان بین‌المللی» به ثبت رسید.


مشاور املاک مخترع
مری الیزابت اندرسون، متولد 19فوریه سال1866در گرین‌کانتی آلاباماست. در سال1889 به‌همراه خواهر و مادر بیوه‌اش به شهر پررونق بیرمنگام در آلاباما نقل‌مکان و در آنجا یک شرکت خرید و فروش املاک راه‌اندازی کرد و این کار شغل اصلی‌اش شد

این خبر را به اشتراک بگذارید