• سه شنبه 6 اسفند 1398
  • الثُّلاثَاء 1 رجب 1441
  • 2020 Feb 25
چهار شنبه 2 مرداد 1398
کد مطلب : 68079
+
-

بلاتکلیفی 10 ساله«آسمان»

ارتفاع هتل آسمان باید بر اساس استانداردها حدود 54 متر باشد، اما مالک ادعا دارد برای احداث یک هتل 67 متری مجوز دارد

در شهر
بلاتکلیفی 10 ساله«آسمان»

سال‌ها از آغاز احداث ساختمان نیمه‌کاره‌ای که این روزها به جلوه نازیبایی برای شهر شیراز تبدیل شده است می‌گذرد و همچنان هتل «آسمان» با ایرادات قانونی مقاومت می‌کند. به گزارش تسنیم، زمانی که طبقات ساختمان هتل آسمان روی هم گذاشته می‌شد، شاید کمتر کسی به این موضوع فکر می‌کرد که این ساختمان در خیابانی کوچک و بدون امکان شرایط امدادرسانی از ابتدا نباید ساخته می‌شد.

این ساختمان عظیم در خیابان باریک و بافت قدیمی رودکی به حدی اوج گرفت که حتی دیوارهای زندان ارگ را پشت سر گذاشت و همین عاملی برای عدم ثبت جهانی ارگ کریم‌خانی شد.
 واقعیت این است که هتل آسمان به واسطه تهدید حریم بصری ارگ کریم‌خانی، هنوز هم در صدر اخبار قرار دارد. شهریور 96 شهردار وقت شیراز در جلسه علنی شورای شهر شیراز هتل آسمان را تهدید خواند و با اشاره به مستنداتی که در دست داشت تاکید کرد که حداقل 2 طبقه دیگر از آن باید تخریب شود.

آن‌طور که مسئولان وقت شهرداری اعلام کردند، ساختمان هتل آسمان از حد مجاز تخطی کرده و چند طبقه آن بدون مجوز ساخته شده است. اما ساخت‌و‌ساز ساختمان هتل آسمان بدون رفع تخلف هنوز وجود دارد و همچنان ساکنان دو خیابان مجاور هتل برای تردد با مشکل اشغال کارگاه و تاسیسات هتل مواجه هستند.


گلایه مردم از ساختمان نیمه‌کاره هتل آسمان

یکی از ساکنان خیابان رودکی گفت: زمانی که هتل ساخته می‌شد، هیچ‌وقت فکر نمی‌کردیم که انقدر مرتفع باشد. به گفته «هاشمی»، بنای هتل به حدی مرتفع است که هر لحظه که از کنار آن عبور می‌کنیم ترس ریزش مصالح را داریم. او که معتقد است هرچه سریع‌تر باید تکلیف این بنا مشخص شود، خاطرنشان کرد: سال‌ها است که این ساختمان موجب زشتی محله شده و کارگاه‌ها و داربستش محل عبور و مرور در این کوچه باریک را محدودتر کرده است. این شهروند از مسئولان استان می‌خواهد که هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کنند.


نتیجه فطعی مشخص نیست

در این حالت مهم‌ترین موضوع این است که چه سرنوشتی در انتظار هتل آسمان است؛ هتلی که نزیک به یک دهه از ساخت آن می‌گذرد، اما همچنان بدون نتیجه مانده است. ماجرای هتل آسمان بعد از شورای پنجم و تغییر در مدیریت شهری شیراز، باز‌هم دچار فترت شد تا کار ساخت‌و‌ساز پشت پرده آبی تداوم یابد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در گفت‌و‌گویی درباره رویه فعلی هتل آسمان گفت: هنوز نتیجه قطعی مشخص نیست و باید با پیگیری مساله حل شود. «مصیب امیری» با بیان این‌که مساله این هتل شیراز مربوط به زمان دیروز و امروز نیست افزود: میراث فرهنگی به هتل تا مقطعی از ساخت مجوز داده است، اما در مورد روند بعد از این پیگیری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: اما باید زیرساخت‌های گردشگری را فراهم کرد و ضمن کمک به اشتغال از این طریق، به امنیت سرمایه‌گذار نیز کمک کنیم. 


آسیب هتل آسمان به حریم بصری مجموعه زندیه

امیری تصریح کرد: ارتفاع هتل آسمان باید بر اساس استانداردها حدود 54 متر باشد، اما مالک ادعا دارد برای احداث یک هتل 67 متری (به لحاظ ارتفاع) مجوز دارد. این موضوع دو جنبه دارد که یک بعد آن میراثی است. زمانی مالک شروع به ساخت کرد و بعد از چندی اعلام شد که این هتل به لحاظ ساختاری به حریم بصری مجموعه زندیه آسیب وارد می‌کند که موضوع درستی است. 

او ادامه داد: مجوز ساخت هتل در کمیسیون ماده 5 به میزان 5 طبقه، سپس از 6 به 10 طبقه و در نهایت به ١٤ طبقه افزایش یافت و بعد شهرداری آن را به 5/17 طبقه افزایش داد. پس از اعتراض‌ها و اعلام این‌که این اقدام تخلف است شهرداری طی بررسی‌ها تنها نظر به کاهش 20‌سانتی‌متر از بنا را می‌دهد. حالا که یک دهه از شروع ساخت هتل می‌گذرد، باید دید چه زمانی مسئولان می‌توانند تصمیم جدی در مورد این بنا بگیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید