• پنج شنبه 1 اسفند 1398
  • الْخَمِيس 25 جمادی الثانی 1441
  • 2020 Feb 20
یکشنبه 30 تیر 1398
کد مطلب : 67279
+
-

زخم معادن بر تن منابع طبیعی یزد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: جبران تخریب‌هایی که توسط معادن در منابع طبیعی یزد ایجاد شده، نیازمند ۹۷۲ میلیارد تومان است.
«محمدرضا آخوندی» در گفت‌و‌گو با مهر با بیان این‌که معادن خسارت‌های جدی در منابع طبیعی یزد ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: بر اساس قانون، بهره‌برداران معدنی باید نسبت به احیای منابع طبیعی اقدام کنند اما در بسیاری از موارد معادن مخروبه رها شده‌اند.

وی عنوان کرد: رقم ریالی برای احیای بخش‌های از منابع طبیعی که به دنبال بهره‌برداری معدنی تخریب شده است، ۹۷۲ میلیارد تومان است.
آخوندی بیان کرد: معدنکاران در استان یزد ۷۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی به‌ویژه مراتع را تخریب کرده‌اند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد ادامه داد: این رقم مربوط به معادنی است که از منابع طبیعی مجوز دریافت کرده‌اند که سهم معدنکاران، ۱۲ درصد از رقم ۹۷۲ میلیارد تومان است اما معدنکاران این استان ۷ درصد این رقم را پرداخته‌اند.

وی با تاکید بر این‌که عرصه‌های منابع طبیعی در استان یزد به شدت در معرض آسیب است، افزود: از یک‌سو فعالیت‌های معدنی و از سوی دیگر بهره‌برداری‌های بی‌رویه، روند تخریب مراتع استان را تسریع کرده‌ است.
آخوندی یادآور شد: سالانه بخش قابل توجهی از مراتع استان به بیابان تبدیل می‌شود که دلایل متعددی از جمله خشکسالی، چرای بی‌رویه، بهره‌برداری بیش از حد مجاز و فعالیت‌های معدنی در این زمینه دخیل است.

این خبر را به اشتراک بگذارید