• پنج شنبه 1 خرداد 1399
  • الْخَمِيس 28 رمضان 1441
  • 2020 May 21
پنج شنبه 12 بهمن 1396
کد مطلب : 5925
+
-

دادستان کل کشور:  برداشتن حجاب در خیابان حرکتی بچگانه است

 

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور روز گذشته در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که پرسید یکی از وکلا گفته برای یکی از دخترانی که در خیابان حجاب خود را برداشته، وثیقه 500میلیون تومانی صادر شده است، آیا این فرد بازداشت شده؟، گفت: این مسئله را بسیار امر جزئی و غیرقابل توجه می‌دانم، چرا که اکثر بانوان ما یا محجبه چادری هستند یا حجاب اسلامی درستی دارند یا برخی‌ها اگر حجاب درست و کاملی ندارند، قطعا پاکدامنی و عفاف لازم را دارند و حرکتی را انجام نمی‌دهند که مورد نظر دشمن است.

او ادامه داد: برداشتن روسری در خیابان حرکتی بسیار بچگانه است؛ اینکه دختر جوانی در نقطه‌ای که افراد زندگی طبیعی‌شان را می‌کنند و راه خود را می‌روند در خیابان ناگهان روسری خود را بردارد و خود را نشان دهد و برخی ماموریت داشته باشند از او فیلم بگیرند و بلافاصله در فضای مجازی منتشر کنند. دادستان کل کشور گفت: انتظار ما این است؛ خانم‌های محترم به‌خصوص دختر خانم‌ها توجه داشته باشند که اگر اعتقاد به اسلام دارند، می‌دانند که شرع مقدس اسلام به صراحت آیه قرآن حجاب را برای زن مسلمان واجب کرده، اگر هم اعتقاد به اسلام ندارند که یا مسلمان نیستند یا اعتقاد ضعیفی به مبانی اسلام دارند. کسانی که خود را ملتزم به اصول و قواعد جامعه مدنی می‌دانند، متوجه هستند که وقتی قانونی وضع شده و در کشور جمهوری اسلامی ایران برای خانم‌ها حجاب را لازم دانسته، وظیفه تبعیت از آن را دارند. کسی هم نباید مزاحم زندگی خصوصی افراد شود و حریم خصوصی اشخاص به هر ترتیبی که می‌خواهند زندگی کنند، محترم است اما در جامعه باید ملتزم به یک سری قواعد و ضوابط قانونی باشند. منتظری گفت: کسانی که این کار را می‌کنند بیشتر از نادانی و فریب‌خوردگی است و از روی القائاتی است که از خارج کشور می‌شود و حرکاتی را انجام می‌دهند که کاملا بچگانه است.

او با اشاره به اینکه اگر کسی مرتکب این حرکت شده و بی‌حجاب در جامعه حرکت کند به موجب قانون مرتکب جرم شده، گفت: فردی که بی‌حجابی و حرکاتی را که در ‌شأن یک بانوی مسلمان نیست، مرتکب شود از نظر قانون جرم مرتکب شده و تحت تعقیب است. البته ما اعتقاد داریم این افراد را قبل از مجازات هدایت و ارشاد کنیم تا متنبه و متوجه شوند که این حرکت صحیحی نیست و دستگاه قضایی نیز باید در چارچوب قانون حرکت کند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد. علاوه بر دادستان کل کشور، روز گذشته دادستان تهران نیز در واکنش به این موضوع با تأکید بر اینکه تجاهر به گناه جرم است، اعلام کرد که دادستانی به وظایف خود در این زمینه عمل خواهد کرد. عباس جعفری دولت‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سؤال که آیا در این‌باره پرونده‌ای تاکنون تشکیل شده است، گفت: حسب گزارش پلیس یک نفر دستگیر و به دادسرای ارشاد ارجاع شده است. دادستان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا صدور قرار ۵۰۰ میلیون تومانی برای این فرد که مطرح شده صحت دارد، پاسخ داد: از وثیقه آن اطلاعی ندارم. قرارها متناسب خواهد بود. این اقدام خلاف شرع و خلاف قوانین است و جرم تلقی می‌شود. تجاهر به گناه جرم است.

همچنین روز گذشته علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در این‌باره گفت: اینکه ۴ نفر روسری‌شان را هوا کنند اتفاق مهمی نیست، اساسا اگر انتقادی باشد این است که چرا دولت در رعایت حجاب نظارت کافی را ندارد. او درباره پیگیری این موضوع گفت: پیگیری نمی‌خواهد، اولا اجباری در حجاب نداریم، بسیاری از بانوان تقریبا بی‌حجاب هستند،  الان بانوان هر طور دوست دارند بیرون می‌آیند، مشکل کشور ما حجاب نیست و ماهم قائل به سختگیری نیستیم.  

این خبر را به اشتراک بگذارید