• پنج شنبه 8 خرداد 1399
  • الْخَمِيس 5 شوال 1441
  • 2020 May 28
سه شنبه 20 فروردین 1398
کد مطلب : 51755
+
-

نخستین رالی صعود طلا و ارز در سال98

دیروز قیمت هر دلار آمریکا تا 14هزار تومان و هر سکه تا 5میلیون تومان پیشروی کرد

با وجود ثبات نسبی بازار طلا و ارز در چند‌ماه گذشته، دیروز قیمت‌ها در بازار طلا و ارز با رشد زیادی مواجه شد و قیمت هر دلار آمریکا حتی از مرز 14هزار تومان هم فراتر رفت.
به گزارش همشهری، پیش‌بینی‌ها در حال وقوع است. بسیاری از تحلیلگران از اواخر سال قبل پیش‌بینی کرده بودند تحت‌تأثیر عوامل اقتصادی قیمت طلا و تا حدودی ارز در سال98 با رشد مواجه شود؛ البته بخش عمده تحلیلگران معتقدند بیشترین میزان رشد در سال98 مربوط به بازار طلاست و با توجه به کنترل قیمت ارز با ابزارهای در اختیار بانک مرکزی، قیمت دلار نمی‌تواند بیش از حد رشد کند. با این حال دیروز بر سرعت رشد قیمت دلار هم اضافه شد و قیمت هر دلار آمریکا نزدیک به 400تومان افزایش یافت. از اول امسال که قیمت هر دلار آمریکا در محدوده 13هزار تومان بود، تا دیروز قیمت هر دلار آمریکا در حدود هزارتومان افزایش یافته و منجر به نگرانی فعالان اقتصادی و مردم شده است.
دیروز قیمت هر دلار آمریکا که در ابتدای صبح در محدوده 13هزار و 700تومان معامله می‌شد، در برخی از ساعات روز و تا لحظه تنظیم این گزارش حتی تا مرز 14هزار و 100تومان پیشروی کرد. این قیمت در ماه‌های اخیر بی‌سابقه است.

سکه؛ 5میلیون تومان
 متناسب با رشد قیمت دلار قیمت هر سکه بهار آزادی هم تا مرز 5میلیون تومان افزایش یافت. در گذشته معمولا قیمت سکه به‌دلیل همبستگی با دلار در یک محدوده نوسان می‌کرد، درحالی‌که این قاعده از سال قبل با تغییراتی مواجه شده و از پارسال نوسان‌های قیمت سکه عمدتا بیش از رشد قیمت دلار بوده است. به این ترتیب هم‌اکنون با درنظر گرفتن قیمت هر دلار آمریکا حباب قیمت سکه بیش از 550هزار تومان است.
قیمت هر قطعه سکه طرح جدید که هفته را با 4میلیون و 500تومان شروع کرده بود، با گذشت زمان از صبح دیروز به سمت 5میلیون حرکت کرد و حتی برخی صرافی‌ها در تابلوی اعلانات خود مقابل قیمت فروش آن 5میلیون تومان را درج کردند. دیروز همچنین قیمت نیم‌سکه به 2میلیون و 800هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و 800هزار تومان و سکه‌های یک‌گرمی نیز به 950هزار تومان رسید.

علت اصلی
محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در تحلیل روند بازار سکه گفت: علت اصلی افزایش قیمت‌ها خبرهای مربوط به تحریم است. او همچنین افزایش تقاضا را دلیل دیگر افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز دانست و افزود: در‌ ماه شعبان مناسبت‌های زیادی داریم و عقد و عروسی‌ها قبل از ‌ماه رمضان بیشتر می‌شود، به همین دلیل تقاضا برای خرید سکه ایجاد شده که موجب افزایش قیمت ارز هم شده است.
کشتی‌آرای در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت‌ها همچنان صعودی خواهند ماند؟ تأکید کرد: شاید دوباره بانک مرکزی مدیریت کند. سال قبل مدیریت خیلی خوبی کرد که موجب کاهش قیمت ارز شد. امیدواریم این‌بار هم بانک مرکزی مدیریت داشته باشد. او اعلام کرد: افزایش قیمت‌ها خیلی زیان‌آور است، زیرا قدرت خرید مردم را کم می‌کند و تشدید رکود را در اقتصاد به‌دنبال خواهد داشت. کشتی‌آرای حباب سکه را 550تومان اعلام کرد و افزود: هم‌اکنون اونس طلا در بازار‌های جهانی 1297دلار و هر گرم طلای 18عیار در بازار داخلی 443هزار و 200تومان قیمت خورده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید