• دو شنبه 7 مهر 1399
  • الإثْنَيْن 10 صفر 1442
  • 2020 Sep 28
یکشنبه 22 مهر 1397
کد مطلب : 33914
+
-

شهردار تهران در شورای هماهنگی مدیریت بحران:

نباید از خطر زلزله در تهران غافل شویم

شهر
نباید از خطر زلزله در تهران غافل شویم

محمد سرابی | خبرنگار

تهران آماده بحران‌های احتمالی می‌شود. زلزله، سیل، طوفان و تمام بلایای طبیعی هر لحظه امکان وقوع در پایتخت را دارند. به همین دلیل آنگونه که شهردار تهران اعلام‌ کرده‌است، «باید تهران آمادگی کامل برای مقابله با هر بحرانی را داشته باشد». او از تشکیل جلسه دائمی شورای هماهنگی بحران در شهر تهران خبر داد.  روزهای آینده تهران میزبان بارش‌های پاییزی خواهد بود؛ درست مثل سراسر کشور. همین اتفاق کافی است تا کلید‌دار بهشت به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برود و جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران را تشکیل دهد.

در کنار شهردار تهران، رئیس شورای شهر هم حضور داشت. محسن هاشمی نیز در این جلسه فعالیت‌های پیشگیری در سطح شهر را به دقت مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

نشست فصل پاییز شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران علاوه بر شهردار و رئیس شورای شهر تهران حاضران دیگری هم داشت. رئیس ستاد مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در جلسه حضور داشتند. حاضران در نشست خلاصه‌ای از آمادگی دستگاه‌های خود برای مقابله با وضعیت جوی ماه‌های پیش‌رو ارائه کردند. شهردار تهران در این نشست اظهار کرد: با وجود اینکه در فصل پاییز و زمستان بیشتر بر وقوع سیل متمرکز می‌شویم، اما نباید از خطر زلزله در این ایام غافل شد.

سیدمحمدعلی افشانی گفت: پس از زلزله، سیل و بارش‌های سنگین برف در تهران مخاطرات زیادی در شهر ایجاد می‌شود. برف و زلزله 5ریشتری سال قبل یک هشدار بود که در جریان آن محورهای مواصلاتی اطراف شهر، مسدود شدند؛ درحالی‌که شهر نباید با وقایعی در این سطح اینقدر دچار مشکل شود. تا زمانی که مردم را در جهت مدیریت بحران سازماندهی نکنیم، قادر به مقابله نخواهیم بود.

شهردار با ذکر مثالی ادامه داد: پس از زلزله در سرپل ذهاب می‌دیدیم که امکانات زیادی مانند چادر، آب و پتو به مناطق زلزله‌زده ارسال می‌شد، ولی بسیاری از خانواده‌ها این کمک‌ها را دریافت نکردند. مخصوصا کسانی که به‌دلیل مناعت طبع به سمت کامیون‌ها هجوم نیاورده‌ بودند. مردم زلزله‌زده نیازمند امکانات هستند و اینطور نیست که همه نیازمند آواربرداری باشند، چراکه همه زیر آوار نمانده‌اند. وقتی کمک‌رسانی امکان‌پذیر است که اهالی یک منطقه برای وقایع پس از بحران سازماندهی شده‌باشند که تا امروز این کار در تهران انجام نشده‌است.

سیدمحمدعلی افشانی همچنین گفت: در تمام محلات تهران باید افراد مقبول و مورد اعتماد شناسایی شوند و به آنها هویت داده شود تا پس از وقوع بحران از طریق مشارکت مردمی خدمات‌رسانی به بهترین‌شکل اتفاق بیفتد. باید کانون‌های تصمیم‌گیری محله‌ای فعال باشد و شهرداری هر منطقه قدرت تصمیم‌گیری و عمل داشته باشد؛ همانطور که فرمانداری‌ها می‌توانند در استان‌ها، تصمیم ‌بگیرند.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: لازم است دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران، آمادگی خود را ارزیابی و در مدت یک هفته اعلام کنند. باید مشخص شود نیروهای هر سازمان در چه نقاطی از شهر مستقر می‌شوند و در چه محدوده‌ای خدمات‌رسانی می‌کنند. افشانی اضافه کرد: باید برای اورژانس هوایی تهران هم پیش‌بینی و آمادگی لازم را داشته باشیم زیرا ممکن است امکان تردد در معابر سطح شهر وجود نداشته باشد.

شهردار تهران افزود: هزینه ایجاد سامانه هشدار سریع سیلاب تهران باید بین دستگاه‌های مختلف تقسیم شود. همچنین باید ارزیابی هزینه‌ها دقیق باشد تا بتوانیم برای ایجاد این سامانه برنامه‌ریزی کنیم. برای آمادگی در برابر باران شدید باید نهر‌ها و کانال‌ها کاملا لایروبی شوند. عمدتا زباله‌هایی از نوع نایلون باعث مسدود شدن مسیرهای انتقال آب می‌شود و خروج آب از این کانال‌ها تصویر ناخوشایندی را در شهر ایجاد می‌کند.

سید محمدعلی افشانی در پایان گفت: یک شاخص توسعه‌یافتگی، سرعت و زمان امداد و نجات است. هرچه کشوری توسعه‌یافته‌تر باشد، زمان امداد و نجات کمتر است و اگر توسعه‌یافته نباشد، حادثه‌دیدگان در همان شرایط حادثه رها می‌شوند.

   سازماندهی امدادرسانی به شهرها

   احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

امدادرسانی از تهران به شهرهای سیل‌زده یا شهرهای دیگر استان، سازماندهی شده‌است و هر یک از مناطق 22گانه شهر عهده‌دار مسئولیت کمک به شهری از استان یا استان دیگری هستند که «معین» آن محسوب می‌شود.

   در صورت وقوع بحران در سطح استان، تهران وارد عمل می‌شود

   اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور

علاوه بر سازماندهی مناطق معین سطح حادثه نیز اهمیت دارد. اگر سیل در حد یک دهستان رخ دهد بنا به برنامه‌ریزی‌ها، نباید رسیدگی به آن به بخش منتقل شود. به همین ترتیب حوادث بخش را نباید به شهرستان و استان انتقال داد. با این وصف اگر در نقطه‌ای از استان تهران وقوع سیل گزارش شود، باید سطح آن ‌را مشخص کرد. در صورتی که نیاز به رسیدگی در سطح استان وجود داشته باشد، تهران وارد عمل خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید