• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
پنج شنبه 19 دی 1398
کد مطلب : 92405
+
-

پولدارها در تور مالیاتی

از سال آینده خانه‌های بالاتر از 10میلیارد تومان و خودروهای شخصی سواری و وانت دوکابین بالاتر از یک میلیارد تومان به‌صورت پلکانی مشمول مالیات می‌شوند

پولدارها در تور مالیاتی

شرایط جنگ اقتصادی، تغییر رویکرد بودجه 99را نیز به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده که طی آن  دولت   تمهیداتی برای این کار اندیشیده است؛ هرچند به عقیده کارشناسان این تمهیدات به‌گونه‌­ای که در لایحه پیشنهادی دولت گنجانده شده، نمی‌تواند مشکلات اساسی را در تأمین منابع برطرف کند. به گزارش همشهری، یکی از خصوصیت‌های عمده لایحه بودجه سال آینده، افزایش 54درصدی درآمدهای ناشی از وصول مالیات است که باید 68هزار میلیارد تومان از خلأ موجود در منابع بودجه عمومی را پر کند. البته دولتمردان می‌گویند: این افزایش درآمدهای مالیاتی قرار نیست بار مالیاتی مؤدیان فعلی و شناسنامه‌دار را سنگین‌تر کند و باید از مسیر گسترش چتر مالیاتی محقق شود.

مالیات بر ثروت‌های لوکس
گسترش چتر مالیات‌ستانی و جلوگیری از معافیت‌ها و فرارهای مالیاتی از مسائلی است که همواره در سال‌های اخیر تکرار شده؛ اما در اغلب موارد عقیم باقی مانده است. به‌عنوان‌مثال دریافت مالیات از خانه‌های خالی یکی از مواردی است که از سال 94و با مصوبه مجلس الزامی شده اما نه‌تنها دولت به عملیاتی کردن آن همت نکرده، بلکه اصلاً در لایحه بودجه نیز شناسایی درآمد دندان‌گیری از این محل پیش‌بینی نشده است. امسال اما درحالی که بحث الزام دریافت مالیات بر ثروت و مجموع درآمد داغ شده، در لایحه بودجه 99نیز ردیفی برای دریافت مالیات از صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس پیش‌بینی شده است. اگر این مسئله در صحن علنی مجلس نیز به تأیید نمایندگان مجلس برسد و به قانون تبدیل شود، خودروهای سواری و وانت گران‌تر از یک میلیارد تومان و خانه‌های با ارزش بالاتر از 10میلیارد تومان باید به‌صورت سالانه و پلکانی مالیات بپردازند.

مالیات بر خانه‌های 10میلیاردی
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 99با اشاره به مصوبه اخذ مالیات از ثروت‌های لوکس در سال آینده، گفت: بر این اساس واحدهای مسکونی و انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که ازنظر ارزش مشمول این قانون شوند، از سال آینده مشمول مالیات هستند. هادی قوامی در نشست خبری کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99معیار اول قانون برای دریافت مالیات بر ثروت‌های لوکس را مشمول واحدهای مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر عنوان کرد و افزود: ضریب دریافت مالیات از این خانه‌ها نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان «یک در هزار»، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان «دو در هزار»، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان «سه در هزار»، نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان «چهار در هزار» و نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا «پنج در هزار» خواهد بود. نکته قابل‌توجه این است که طبق این قانون، خانه‌های در حال ساخت، خانه‌های شخصی در سال اول تملک و املاک دولتی مشمول این مالیات نخواهند شد.
به گزارش همشهری، براساس این مصوبه، اگر خانه‌ای ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب این واحد مسکونی باید سالانه 5 میلیون تومان بابت مازاد 5میلیارد تومانی ارزش این خانه مالیات پرداخت کند و طبق فرمول صاحب ‌خانه‌ای که ارزش روز آن به ۲۵ میلیارد تومان برسد، باید سالانه 25میلیون تومان مالیات بپردازد. همچنین اگر خانه‌ای ۶۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید سالانه 150میلیون تومان مالیات بر دارایی پرداخت کند و مالیات متعلق  به  خانه ۷۰ میلیارد تومانی به 200میلیون تومان در سال خواهد رسید.

دست‌انداز مالیاتی برای خودروهای میلیاردی
بخش دوم مالیات بر ثروت‌های لوکس به‌خودروهای سواری و وانت دو کابین شخصی با ارزش بالاتر از یک میلیارد تومان اختصاص دارد. این مالیات بر ارزش روز خودروها اعمال خواهد شد و با تداوم روند صعودی افزایش قیمت خودرو، احتمالاً در سال آینده بخش زیادی از خودروهای وارداتی را شامل خواهد شد. طبق گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 99،با اجرای قانون مالیات بر ثروت‌های لوکس، خودروهای گران‌تر از یک میلیارد تومان باید نسبت به مازاد یک تا یک و نیم میلیارد تومان، نیم درصد از ارزش روز خودرو را به‌عنوان مالیات بپردازند و این ضریب به‌صورت پلکانی برای خودروهای گران‌تر تغییر خواهد کرد؛ به‌گونه‌ای که خودروهای گران‌تر باید نسبت به مازاد یک و نیم تا 3 میلیارد تومان، یک درصد و نسبت به مازاد 3میلیارد تومان به بالا، یک و نیم درصد از ارزش روز خودرو را به‌عنوان مالیات بپردازند. طبق قانون پرداخت، این مالیات به‌صورت سالانه الزامی است؛ اما خودروهای دولتی، خودروهای شخصی در سال اول تملک و خودروهای مونتاژ شده یا به فروش نرسیده در نمایندگی‌های مجاز از این قاعده مستثنا شده‌اند. براساس مفاد این قانون، مالکان خودروهای سواری و وانت دو کابین شخصی تا ارزش یک میلیارد تومان از مالیات معاف هستند اما صاحب یک خودروی 1.5میلیارد تومانی باید سالانه 2.5میلیون تومان بابت مازاد 500میلیون تومانی این خودرو مالیات بپردازد. همچنین براساس ضرایب قانون مالیات بر خودروی لوکس، صاحب خودروی 3میلیارد تومانی باید سالانه 17.5میلیون تومان و صاحب خودروی 5میلیارد تومانی باید سالانه 47.5میلیون تومان مالیات پرداخت کند. به گزارش همشهری، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 99می‌گوید: حدود ۶۲ هزار خودروی بالای یک میلیارد تومان در کشور وجود دارد. بر این اساس اگر میانگین ارزش این خودروها 1.5میلیارد تومان درنظر گرفته شود و مالیات 0.5درصدی بابت مازاد 500میلیون تومانی ارزش این خودروها وصول شود، دولت به 155میلیارد تومان درآمد خواهد رسید. اگر میانگین قیمت همه این خودروهای لوکس 3میلیارد تومان محاسبه شود، طبق ضرایب این قانون، کل مالیات متعلقه به آنها هزار و 85میلیارد تومان خواهد بود. همچنین اگر به فرض میانگین قیمت همه این 62هزار خودرو 5میلیارد تومان درنظر گرفته شود، کل مالیات وصولی از این محل به 2هزار و 945میلیارد تومان خواهد رسید که کلاً معادل 1.5درصد از کل درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال 99خواهد بود.

   چراغ سبز به واردات خودروهای هیبریدی و معدنی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس گفت: در لایحه بودجه سال آینده مقرر شده  واردات خودروهای سبک و سنگین با اولویت هیبریدی و ماشین‌آلات معدنی با منشأ ارز خارجی طبق قوانین و مقررات انجام شود. به‌عبارت‌دیگر، این خودروها بدون تخصیص ارز از داخل کشور و فقط با مشخص شدن منشأ ارز آن می‌تواند وارد کشور شود؛ این در حالی است که طبق قوانین فعلی، واردات هر نوع خودرو حتی با منشأ ارز خارجی نیز ممنوع است. از دیگر خبرهای نشست دیروز کمیسیون تلفیق بودجه این بود که مقرر شده طلب 50هزار میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی از دولت، در قالب واگذاری سهام و حقوق مالکان، تأمین خوراک با قیمت ترجیحی برای شرکت‌های تحت پوشش و واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی پرداخت شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید