• دو شنبه 7 آذر 1401
  • الإثْنَيْن 4 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 28
چهار شنبه 6 شهریور 1398
کد مطلب : 75215
+
-

دستاوردهای متخصصان صنعت نفت گچساران

دستاوردهای متخصصان صنعت نفت گچساران

رئیس کارگاه مرکزی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: متخصصان پرتلاش این شهرستان در سال جاری با تعمیر و تولید قطعه‌های فنی مورد نیاز تأسیسات نفتی، از ورود قطعه‌های خارجی به ارزش۲۰ میلیارد ریال به کشور جلوگیری کردند.

 به گزارش ایرنا، «امید توانا» افزود: تعمیر انواع قطعات یدکی پمپ‌ها، توربین، کمپرسورها، شیر‌آلات صنعتی و تخلیه فشار مازاد، درپوش الکتروموتورها، انواع روتورها، اصلاحیه انواع اندازه‌گیری سطح مایعات و همچنین ساخت انواع فلنج‌های مسدود‌کننده خطوط لوله از مهم‌ترین خدمات کارکنان کارگاه مرکزی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در سال جاری بوده است. 

وی بیان کرد: امسال همچنین ساخت صفحات مسدود‌کننده جریان، صفحات کاهنده جریان مسیر، نشت‌بندها اوتیس، سلیوهای شفت، بالانس پیستون، سیت رینگ‌ها، چرخ‌دنده ولوها، قطعات آتش‌نشانی و سایر قطعات طبق الگو در این شرکت ساخته شده است. کارگاه مرکزی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیر مجموعه اداره نگهداری و تعمیرات این است که متشکل از تراشکاری، جوشکاری، نجاری و شیرآلات (صنعتی و تخلیه فشار مازاد) است. 

در حال حاضر، تعمیر و ساخت قطعات مورد نیاز تجهیزات دوار و ثابت تمامی تاسیسات با ۲۷ نفر پرسنل بومی منطقه اعم از سرپرست، تکنیسین، و کارگر فنی و ماهر در شرکت صورت می‌گیرد. در سال جاری، همچنین، کارکنان شرکت نفت گچساران با مهندسی معکوس از لوازم مورد نیاز خارجی نیز ۱۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی کردند. 

مجموعه آزمایشگاه‌های شیمیایی این شرکت به منظور دست‌یابی به فناوری‌های نوین آزمایشگاهی برای ارزیابی، آنالیز و پایش کیفیت نفت خام و گاز با استفاده از مدرن‌ترین دستگاه‌ها، مطابق با فناوری روز دنیا توانسته است دستاوردهای مهمی کسب کند. در جدیدترین طرح پژوهشی در حوزه آنالیز گازها به‌ویژه در استفاده از دستگاه‌های کروماتوگرافی گازی متخصصان آزمایشگاه شیمیایی گچساران توانستند با مهندسی معکوس دستگاه SCD دستگاه گاز کروماتوگرافی بخش تولید ازن O۳ را که یکی از بخش‌های مهم آنالیز ترکیبات گوگردی در سیالات است، به بهترین شکل رفع عیب و قابل استفاده کنند. 

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه‌ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند. این شرکت دارای ۱۰ واحد بهره‌برداری، ۱۰ واحد تقویت و تزریق فشار گاز، 3 پالایشگاه گاز و گاز مایع، 5 واحد نمک‌زدایی و بیش از 6۷۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت
 است. میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است که در محدوده شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی اهواز قرار دارد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید