• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
پنج شنبه 31 مرداد 1398
کد مطلب : 73921
+
-

بیمه سلامت برای افراد فاقد پوشش بیمه‌، اجباری شد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع، پوشش بیمه سلامت برای تمام افراد فاقد پوشش بیمه‌ای، اجباری بوده و برخورداری از یارانه دولت جهت حق سرانه بیمه از طریق ارزیابی وسع انجام می‌شود که این حق بیمه شامل سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل آنهاست.
به گزارش سازمان بیمه سلامت، طاهر موهبتی درباره بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع افزود: آیین‌نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در هیأت وزیران تصویب شد. بر این اساس دولت مکلف است جهت تحقق سیاست‌های کلی سلامت، تامین منابع مالی پایدار حوزه سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت و مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه‌ای اقدام کند.
وی بیان کرد: براساس این آیین‌نامه، تمام افراد بیمه نشده و تمامی روستاییان و عشایر که بیمه ندارند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند.رئیس هیأت مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: با توجه به این مصوبه دولت، حق بیمه خانواده‌هایی که مجموع درآمد و دریافتی آنها براساس ارزیابی وسع کمتر از ۴۰درصد حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای‌عالی کار است یا براساس وضعیت مالی در یکی از دهک‌های درآمدی یک و دو و سه قرار دارند، به‌صورت کامل توسط دولت پرداخت می‌شود. موهبتی خاطرنشان کرد: همچنین ۵۰ درصد حق بیمه خانوارهایی که درآمد آنها براساس ارزیابی وسع بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق مصوب است یا براساس وضعیت مالی در دهک درآمدی ۴ قرار دارند نیز توسط دولت پرداخت می‌شود و خانوارهایی که درآمد آنها براساس ارزیابی وسع ۱۰۰ درصد حداقل حقوق و بالاتر باشد یا در دهک درآمدی ۵ و بالاتر باشند، با پرداخت حق بیمه می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند. وی تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز براساس این مصوبه مکلف است حداکثر تا یک ماه، پاسخ آزمون وسع را به سازمان بیمه سلامت ارائه کند و بیمه سلامت براساس نتیجه آزمون وسع انجام شده توسط وزارت رفاه باید افراد را تحت پوشش قرار دهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید