• شنبه 1 مهر 1402
  • السَّبْت 8 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 23
چهار شنبه 9 مرداد 1398
کد مطلب : 69713
+
-

سالانه حدود ۷۰۰ پزشک از کشور مهاجرت می‌کنند


رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در واکنش به مباحث مطرح درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در مجلس، به ارائه آمار و ارقامی درباره بیکاری و مهاجرت پزشکان پرداخت و بر لزوم اصلاح فرایند توزیع نیروهای پزشکی و منابع مرتبط با آن تأکید کرد.
به گزارش ایسنا، محمدرضا ظفرقندی ضمن مخالفت با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، با تأکید بر لزوم بررسی کارشناسی و علمی طرح مجلس در این باره، گفت: ما از این جهت نگرانیم که افزایش بی‌رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی اگر هماهنگ با ارتقای زیرساخت‌های لازم نباشد، کاهش جدی در کیفیت سواد سلامت و سطح علمی و عملی فارغ‌التحصیلان پزشکی ایجاد می‌کند؛ موضوعی که آسیب آن قطعا به مردم می‌رسد. وی افزود: به همین دلیل هم با افزایش بی‌رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی مخالفیم و طی مکاتبه‌ای با مسئولان ذیربط و رئیس مجلس شورای اسلامی، رسما مخالفت‌مان را اعلام کردیم. رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی درباره تعداد پزشکان کشور و مباحث مطرح درباره کمبود پزشک، گفت: تعداد زیادی از پزشکان کشور و ازجمله پزشکان عمومی زیادی بیکارند و معنای آن، این است که بسته به آمارها و استانداردها کمبود پزشک نداریم و مشکل آن است که نتوانسته‌ایم شرایط اقتصاد سلامت و به کارگیری نیروها در مناطق مختلف ازجمله مناطق محروم را تامین کنیم.
وی افزود: بنابراین اگر چند برابر حال حاضر نیز پزشک تربیت شود ولی زیرساخت‌ها، اقتصاد سلامت و شرایط کار و زندگی در بیمارستان‌های مناطق محروم فراهم نشود، طبیعتا نه‌تنها مشکلی حل نخواهد شد، بلکه مشکل دیگری هم اضافه می‌شود که همان بیکاری پزشکان است و بی‌تردید این موضوع ضربه سنگینی برای کشور خواهد بود.
رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی به هزینه‌های تربیت دانشجوی پزشکی اشاره کرد و گفت: براساس محاسبات ما و براساس نوع دانشکده بین ۸۰۰میلیون تا یک میلیارد تومان بابت تربیت دانشجوی پزشکی هزینه می‌شود. حال درنظر بگیرید اگر از این هزینه استفاده بهینه نشود چه اتفاقی می‌افتد؛ قاعدتا فارغ‌التحصیلان یا به حرفه‌ای دیگر روی می‌آورند یا از کشور خارج می‌شوند و آمارها در این زمینه برای ما نگران‌کننده است. وی درباره مهاجرت پزشکان گفت: براساس ارزیابی ما مهاجرت پزشکان در سال و در حوزه عمومی حدود ۴۰۰ نفر است و در حوزه پزشکان متخصص هم بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر است. البته این آمار کاملی نیست؛ چراکه ما در آمارهایمان به همه منابع دسترسی نداریم. ظفرقندی در پاسخ به ایسنا درباره آمار پزشکان بیکار نیز گفت: در سازمان نظام پزشکی حدود ۸۵ هزار پزشک عمومی شماره نظام پزشکی دارند، اما از این میان تنها حدود ۴۰هزار نفر پروانه کار و طبابت گرفته‌اند؛ بنابراین قاعدتا تعدادی از این پزشکان یا به حرفه‌های دیگر روی آورده‌اند و یا از کشور خارج شده‌اند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید