• دو شنبه 8 خرداد 1402
  • الإثْنَيْن 9 ذی القعده 1444
  • 2023 May 29
دو شنبه 31 تیر 1398
کد مطلب : 67530
+
-

پرواز فلامینگوها بر فراز مهارلو

پرواز فلامینگوها بر فراز مهارلو

امسال با پرآب شدن دریاچه مهارلو صحنه‌های بدیعی از پرواز دسته‌جمعی فلامینگو‌ها که از مناطق سیبری و کشورهای آسیانه میانه خود را به مناطق گرمسیری فارس و دریاچه مهارلو رسانده‌اند، رقم خورده است.

 به گزارش ایرنا، «لیلا جولایی» رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط ‌زیست فارس گفت: برآورد می‌شود حدود 4 تا 5 هزار فلامینگو در حاشیه دریاچه مهارلو‌ زیست کنند. این پرندگان در صورت مساعد بودن شرایط ‌زیست تا اواسط پاییز در مناطق تالابی فارس و دریاچه مهارلو ماندگار 
هستند. 

بر اساس آمارهای موجود، سالانه بیش از ۷۰ گونه انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی از جمله فلامینگوها به اطراف تالاب‌های دائمی و فصلی فارس مهاجرت می‌کنند و پس از گذراندان دوره کوچ به عرض‌های شمالی کره زمین بازمی‌گردند. تالاب مهارلو بین تالاب‌های فارس امسال شرایط مناسب‌تری برای ‌زیست فلامینگو‌ها دارد.

خشکسالی‌های پی‌درپی سال‌های گذشته، تخریب تالاب‌ها به علت برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز موجب کاهش جمعیت و تنوع پرندگان مهاجر شده است. 

«سعید محمودی» مدیر کل حفاظت محیط‌ زیست فارس، نیز با اشاره به این‌که آبگیری اخیر تالاب‌های فارس سبب شده است که حجم قابل‌توجهی از مساحت خشک این تالاب‌ها بازیابی شود گفت:‌ زیست‌بوم تالاب‌های فارس به ‌گونه‌ای است که در فصل گرما بخشی از حجم تالاب به سبب گرمای هوا تبخیر می‌شود، اما همین فرایند تبخیر نیز موجب احیای پوشش گیاهی و اثرگذاری بر انجیرستان‌ها و باغ‌های اطراف تالاب بختگان می‌شود.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر و افزایش سطح آب تالاب‌های فارس و دریاچه مهارلو، شاهد فرود انواع گونه‌های پرندگان مهاجر و فلامینگوها در این تالاب هستیم. 
رشد گونه‌های جلبکی و صورتی شدن آب دریاچه مهارلو بر زیبایی‌های دریاچه مهارلو همراه با صحنه‌های پرواز دسته‌جمعی پرندگان افزوده است. دریاچه مهارلو، مشهور به دریاچه نمک، در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس قرار دارد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :