• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
چهار شنبه 29 خرداد 1398
کد مطلب : 60653
+
-

دفاع آخر خاتمی

نائب رئیس پیشین مجلس: آبروی نظام در چشم‌پوشی از خطا و خیانت نیست. آبروی نظام در مواجهه صحیح با خیانت است

نایب‌رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی پس از پایان چهارمین جلسه دادگاه خود  با بیان اینکه عده‌ای فکر می‌کردند من قرار است حرف تکراری بزنم، عنوان کرد: آنچه را در دادگاه بیان کردم براساس آمارها و مستندات موجود در وزارت کشور و شورای نگهبان بود و در موارد متعددی ابهامات و آشفتگی‌های بسیاری در مورد صندوق‌ها و آرا و همچنین صندوق‌هایی که مضرب ۱۰۰ داشتند، عنوان کردم.
جلسه روز گذشته، آخرین جلسه رسیدگی به پرونده‌ای بود که به‌خاطر گفت‌وگوی محمدرضا خاتمی با سایت رودررو و ادعای او درباره تقلب 8میلیونی در انتخابات  88 باز شده است. این دادگاه در شعبه ۱۵۷ کارکنان دولت برگزار شد و 5نفر از خبرنگاران از طرف محمدرضا خاتمی در جلسه دادگاه حضور پیدا کردند.

به گزارش ایلنا، خاتمی با بیان اینکه موارد متعددی از آشفتگی انتخابات را در جلسه دادگاه شرح داده است، گفت: مستند اصلی دفاعیات من 3مورد بود که نخستین آن شمارش آرا براساس گزارش تفصیلی شورای نگهبان و پیوست شمارش ۴۹ آن و نشان دادن اینکه به چه میزان اختلاف آرا وجود دارد، بود؛ یعنی در همان آمار شورای نگهبان که ما آن رابه‌عنوان مبنا قرار دادیم با جمع و تفریق مشخص شد که 2میلیون‌رای گم شده است.

وی ادامه داد: بحث دوم در این دفاعیات در زمینه توزیع تعرفه‌ها بود. براساس آمار رسمی مسئولان انتخابات و براساس اظهارات مسئولان استان‌ها -که من فقط به ۱۱ استان دسترسی داشتم و به بقیه استان‌ها دسترسی پیدا نکردم- حداقل بیش از 3میلیون تعرفه رأی چاپ شده اما به دست‌شان نرسیده است؛ درصورتی که مسئولان انتخابات می‌گویند که هیچ برگه رأی در تهران باقی نمانده و همه آنها را به شهرستان‌ها فرستاده‌اند و تکلیف این 3میلیون رأی مشخص نشد که چه شده است.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: مورد بعدی چاپ تعرفه‌هاست. اظهارات صریح مسئولان انتخابات تا ۳۰ خرداد‌ماه ۸۸ این است که ما ۵۸‌میلیون و خرده‌ای تعرفه چاپ کرده‌ایم؛ چه قبل از انتخابات و چه در روز انتخابات اما آماری که نهایتاً شورای نگهبان منتشر کرد، می‌گوید ۶۰‌میلیون تعرفه چاپ شده است که مشخص نیست این 2‌میلیون تعرفه‌ای که محل اختلاف بین ۵۸ میلیون تا ۶۰ میلیون است، کجا چاپ شده است؟!
وی افزود: آنچه در این میان آمد تنها بخش کوچکی از حقایق بود که در انتخابات ۸۸ گذشت. این مسئله با یک جست‌وجوی اینترنتی به‌دست می‌آید که برای هر فرد علاقه‌مندی قابل دسترسی است. آنچه در پشت پرده گذشت و آنچه در اتاق تجمیع آرا اتفاق افتاد بر ما روشن نیست. من معتقدم حداقل تعداد ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده و فتنه واقعی این است.

نایب‌رئیس ششمین مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: فتنه این است که تقلب کنند و خود را پشت رهبری پنهان سازند و از حیثیت و جایگاه رفیع رهبری برای انجام کارهایشان سوءاستفاده کنند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آبروی نظام در چشم‌پوشی از خطا و خیانت نیست. آبروی نظام در مواجهه صحیح با خیانت است. آنچه من نشان دادم گوشه‌ای از این خیانت در امانت است. از مقام معظم رهبری درخواست دارم به این اسناد و مدارک امعان نظر داشته باشند و گروهی بی‌طرف، منصف و مقبول جامعه را مأمور رسیدگی به این مسئله کنند تا ان‌شاءالله جبران مافات شود.

خاتمی درباره ایراد نماینده دادستان مبنی بر اینکه دفاعیاتش برداشته شده، از روی سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست که وجاهت ندارد، گفت: هنگامی که آقای دانشجو روز ۳۱ خرداد‌ماه ۸۸ در حضور رهبری اعلام می‌کند که مجموع تعرفه‌های چاپ شده ۵۸ میلیون است، من بگویم دروغ می‌گوید؟ اگر منظور آقای دادستان این است که این مسئولان دروغ گفته‌اند خب آنها را به‌عنوان دروغگویی تحت تعقیب قرار دهند و بپرسند که چرا دروغ گفته‌اند تا این فتنه‌ها صورت بگیرد. اگر راست گفتند حرفشان باید سند و مدرک قرار گیرد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید