• چهار شنبه 17 خرداد 1402
  • الأرْبِعَاء 18 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 07
سه شنبه 9 مرداد 1397
کد مطلب : 25144
+
-

کجا برویم؟

سفر به خنک‌ترین مناطق ایران در گرم‌ترین فصل سال

کجا برویم؟

محمدتقی حاجی موسی

الان که شما دارید این مطلب را می‌خوانید دقیقا وسط تابستان است و در بسیاری از شهرهای ایران دماسنج‌ها اعداد بالای 40درجه را نشان می‌دهند؛دماهایی که در ایران عادی است اما در خیلی از کشورهای دیگر این اعداد مساوی با تعطیلی و گرمازدگی و حتی فوت است. باوجود این، خود ما هم در این گرما نمی‌توانیم به جایی سفر کنیم که چنین دمایی داشته باشد چرا که یک‌دقیقه تنفس در این نقاط برابر با ذوب‌شدن امعا و احشاست. لذا باید فکر دیگری کرد و به شهرها و نقاطی سفر کرد که خنک باشند. البته منظور از خنکی یعنی دمایی قابل تحمل و پایین‌تر از 30درجه. وگرنه تابستان است و ایران تا اواسط پاییز قصد خنک‌شدن ندارد.

افوس

شاید تا به حال نامش را هم نشنیده باشید؛ شهری که توسط مهاجران گرجی در جنوب غرب استان اصفهان بنا شد و حدود 35کیلومتر با شهرستان داران فاصله دارد. افوس یکی از خوش آب و هوا‌ترین نقاط ایران است و دمایش تقریبا هیچ وقت به 30درجه بالای صفر نمی‌رسد.

داماش

از قزوین که به سمت رودبار بروید در میانه‌های راه می‌توانید به سمت داماش حرکت کنید؛ روستایی پرآب که در ارتفاع بالایی قرار گرفته و در بیشتر روزهای سال دمای زیر 25درجه را تجربه می‌کند. حالا هم دمای این شهر بیشتر از این عدد نیست.فیروزکوه

برای تهرانی‌هایی که از گرمای بالای 40درجه خسته شده‌اند، فیروزکوه انتخاب خوبی است. دمای هوای فیروزکوه در گرم‌ترین روزهای سال از 32درجه بالاتر نمی‌رود و با پایین آمدن خورشید می‌توان از خنکی و حتی سردی هوا لذت برد.

اردبیل

یکی از خنک‌ترین مراکز استان که وقتی تهران 40درجه را تجربه می‌کند، کماکان روی 28درجه ایستاده است. اردبیل با توجه به بناهای تاریخی و هوای خوب و آب فراوان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان باشد.آلاشت

شهری کوچک در نزدیکی سوادکوه که با توجه به ارتفاع 1900متری‌اش از سطح دریا یکی از خنک‌ترین شهرهای ایران است. در روزهای مرداد‌ماه که همه مازندران معمولا گرمای بالای 35درجه با رطوبت بالا را تجریه می‌کنند، دمای هوا در آلاشت حدود 23درجه آن هم در ساعات ظهر است. رطوبت در این نقطه معمولا کمتر از 70درصد است.

فیلبند

روستایی در جنوب بابل و در میان رشته کوه‌های هراز که در دوسوم روزهای سال پر از برف است و یکی از بهترین مقاصد برای تابستان به‌حساب می‌آید. دمای هوا در این روستا در گرم‌ترین ساعات روز به 26درجه می‌رسد و با تاریک‌شدن هوا باید منتظر هوای سردی باشید که اگر لباس گرم تنتان نباشد در تابستان هم حسابی اذیت‌تان می‌کند.کندوان

شهری در دل کوه در آذربایجان شرقی که می‌توان در بیشتر روزهای تابستان دمای زیر30درجه را از آن انتظار داشت. فاصله کندوان با بسیاری از شهرهای مرکزی ایران زیاد است اما کسانی که در غرب و شمال‌غرب زندگی می‌کنند می‌توانند برای خنک‌شدن به این نقطه سفر کنند.

سرعین

شهر چشمه‌های آب گرم ایران می‌تواند در تابستان هم شگفت‌زده‌تان کند. دمای هوا 
به ندرت به 30درجه می‌رسد و شب‌ها به زیر20درجه افت می‌کند.بلداجی

از توابع بروجن و در استان چهارمحال و بختیاری که طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ای دارد و مردمانش به زبان ترکی صحبت می‌کنند. دمای هوا در ساعات گرم روز به حدود 30درجه می‌رسد اما غیراز 4-3ساعت وسط روز، در بقیه ساعات می‌توانید از طبیعت و رودخانه و کوه‌های بلداجی لذت ببرید.


دماوند

شهرهای کوهستانی اطراف تهران همگی آب‌و هوایی خنک و مطبوع دارند؛ از دماوند گرفته تا شهرهای کوچک‌تر مثل لواسان و اوشان و فشم. همه این نقاط در روز دمایی حدود 30درجه دارند که در شب ممکن است به حدود 15درجه برسد و مجبور شوید لباس گرم تنتان کنید.چابهار

شاید فکرش را هم نکنید اما بندرچابهار، خنک‌ترین بندر ایران در تابستان و دمایش حدود 30درجه است. بادهای موسمی که از اقیانوس هند می‌وزد باعث می‌شود چابهار در تابستان خیلی گرم نباشد و بتوان از بودن در آن لذت برد. این در حالی است که بقیه بنادر در این موقع از سال تبدیل به کوره می‌شوند.

خلخال

اسم خلخال در استان اردبیل را معمولا به‌عنوان خنک‌ترین شهرهای ایران در اخبار می‌شنویم. از گیلان و شهر اسالم تا خلخال یکی از زیباترین جاده‌های ایران قرار دارد که در نهایت به یکی از خنک‌ترین شهرها هم ختم می‌شود.

بلده

شهری کوچک در میانه‌های جاده هراز که به آب و هوای خنکش معروف است. در گرم‌ترین روزهای مرداد، بلده حدود 26درجه دما دارد و شب‌ها این عدد بسیار پایین‌تر می‌آید. غیر از جاده هراز می‌توانید از جاده رویان به بلده که از میان کوه هم می‌گذرد عبور کنید و از دیدن زیبایی‌های این جاده شگفت‌زده شوید.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید