• دو شنبه 7 اسفند 1402
  • الإثْنَيْن 16 شعبان 1445
  • 2024 Feb 26
یکشنبه 17 تیر 1397
کد مطلب : 22325
+
-

پاتک بیلیارد به صداوسیما

پاتک بیلیارد به صداوسیما

مهران مدیری در فدراسیون بولینگ و بیلیارد وبولس پست گرفت، او سومین چهره سینمایی ایران است که در ورزش ایران پست می‌گیرد. قبل از مدیری، داریوش ارجمند و هدیه تهرانی در فدراسیون‌های ورزشی به سمت رسیده بودند. 
کم نبوده‌اند بازیگران و هنرمندانی که یا در فیلم‌های ورزشی بازی کرده‌اند یا عضو یک تیم ورزشی بوده‌اند. با راه‌اندازی تیم‌های ورزشی هنرمندان، خیلی از چهره‌های سینما و تلویزیون را می‌شود در تیم‌های والیبال، فوتبال و... زنان و مردان دید. بازیگرانی هم بوده‌اند که در سریال‌ها و فیلم‌ها نقش ورزشکار را گرفته‌اند، کوروش تهامی نقش والیبالیست را داشت یا نیکی کریمی که موتورسوار بود و.... خیلی‌ها از چهره‌های سینمایی هم خودشان ورزشکار هستند و حتی مثل پرویز پرستویی که در رشته هاپکیدو کمربند مشکی دارد، تا مرز حرفه‌ای شدن رفته‌اند اما کم بوده‌اند هنرمندانی که در ورزش صاحب منصب شده‌اند. 
    از گلزار تا هدیه تهرانی
اولین‌باری که یک چهره سینمایی برای تبلیغات در ورزش سمت گرفت، محمدرضا گلزار بود. در دوره‌ای که والیبال هنوز به افتخارات امروزی‎ا‌ش نرسیده بود ولی لیگ پرهیاهویی داشت، گلزار مربی بدنساز یک تیم لیگ برتری شد. او سال 87 مربی تیم ارتعاشات صنعتی بود، در حالی که گفته می‌شد سررشته‌ای از بدنسازی والیبال ندارد. بیشتر به نظر می‌رسد حضور گلزار در این تیم، تبلیغاتی برای تیم تازه وارد لیگ باشد. 
بعد از گلزار داریوش ارجمند بود که در یک فدراسیون ورزشی عنوان‌دار شد. بازیگر سینما، به یک‌باره کنار محمدرضا طالقانی، رئیس وقت فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای دیده شد و خیلی زود به عنوان سخنگوی فدراسیون معرفی شد. ارجمند سال 91 به این سمت رسید و با کنار رفتن طالقانی از ریاست فدراسیون او هم رفتنی شد ولی سال قبل با حکم وزیر ورزش عضو هیات رئیسه فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای شد. 
هدیه تهرانی هم در این سال‌هایی که کمتر در سینما دیده شده، بیشتر وقتش را در ووشو بوده. او بعد از اینکه برای حرفه‌ای شدن در این رشته تا چین رفت و در این کشور آموزش دید، به عنوان نایب رئیس کمیته زنان تای چی چوان معرفی شد. هر چند فعالیت‌های این کمیته به اندازه‌ای نبود که هدیه تهرانی به عنوان ووشوکار معرفی شود با این حال گفته می‌شود او به اندازه کافی شاگرد دارد و بیشتر در نقش مربی به ووشو کمک می‌کند.  
بعضی‌ها به‌جای اینکه بخواهند در ورزش پست بگیرند و به‌عنوان مبلغ به این رشته‌ها کمک کنند، نقش حمایتی می‌کنند. مهتاب کرامتی سرآمد این حامیان است. او مدتی برای روحیه دادن به بازیکنان در تمرینات تیم والیبال نشسته زنان حاضر می‌شد. بیشترین کمکی هم که او به ورزش زنان کرد، ساخت فیلم صفر تا سکو ؛ فیلمی متفاوت از زندگی خواهران منصوریان که از بهترین ووشوکاران جهان هستند، بود. 
    مدیری؛ یک اسنوکرباز حرفه‌ای
حضور مهران مدیری در بیلیارد اتفاق تازه‌ای نیست. او سال‌هاست که اسنوکر بازی می‌کند و در این رشته حرفه‌‌ای هم شده است. اما این فدراسیون است که به تازگی سراغ مدیری رفته تا از حضورش در این رشته استفاده کند. مدیری با حکم هاشم اسکندری، رئیس فدراسیون به عنوان رئیس کمیته هنرمندان معرفی شد. این انتخاب دلیل دارد. قرار است به‌زودی فدراسیون جام هنرمندان را برگزار کند و برگزاری این جام به‌عهده مدیری و کمیته زیرنظرش است. دلیل برگزاری این جام هم مشخص است؛ چهره‌های معروفی که اسنوکر بازی می‌کنند، کم نیستند. علی دایی در حد حرفه‌ای اسنوکر بازی می‌کند، احمدرضا عابدزاده هم همین‌طور حامد همایون، امیر نوری، پژمان جمشیدی، مهرداد میناوند و...دیگر چهره‌هایی هستند که اسنوکر بازی می‌کنند و با فدراسیون هم در ارتباط هستند. به‌نظر می‌رسد برگزاری این جام و حضور مهران مدیری در فدراسیون، بیشتر نقش تبلیغاتی داشته باشد. شیرین زرین، مدیر روابط عمومی فدراسیون ، تبلیغاتی بودن حضور مدیری در فدراسیون را تایید می‌کند. او به همشهری می‌گوید: «ما حدود 90 مدال طلا، نقره و برنز در سطح جهانی و آسیا داریم ولی اینقدری که باید دیده شویم، نشده‌ایم. ما به این چهره‌ها نیاز داریم تا در جامعه بیشتر دیده شویم.» این ترفندی است که فدراسیون برای جذب مخاطب استفاده می‌کند تا جلوی ضدتبلیغاتی را که در تلویزیون می‌شود، بگیرد. زرین می‌گوید:‌ «اگر یک خانواده چهار یا دو نفره بخواهند یک ساعت بیلیارد بازی کنند، فقط باید 25 هزار تومان هزینه کنند ولی کمتر خانواده‌ای حاضر است که اجازه دهد دختر یا پسرش بیلیارد بازی کند به‌خاطر اینکه همیشه در تلویزیون دیده همه کسانی که خلافکار هستند، بیلیارد هم بازی می‌کنند. اما ما امیدواریم با حضور چهره‌های محبوبی نظیر آقای مدیری این ذهنیت منفی از بین برود.»‌ بعید نیست با حضور این چهره‌ها نه تنها مردم جذب این رشته شوند که دیگر چهره‌های هنری و ورزشی هم سمت این رشته بیایند. 
    امیر سرخوش: مدیری بیاید، همه می‌آیند
ورزشکاران این رشته هم از حضور مهران مدیری در فدراسیون استقبال کرده‌اند. آنهایی که با وجود مدال‌های جهانی و آسیایی دیده‌ نشده‌اند، حضور چهره‌ها در فدراسیون را بهترین فرصت برای دیده شدن می‌دانند. امیر سرخوش که یکی از قهرمانان است، به همشهری می‌گوید: «فدراسیون کار خیلی خوبی کرد. من که از این اتفاق خیلی خوشحالم. با آمدن آقای مدیری و دیگر چهره‌ها، برای رشته ما تبلیغ می‌شود و مردم انگیزه پیدا می‌کنند که سمت رشته ما بیایند.» 
بیلیارد برای سال‌ها در ایران ممنوع بود و بعد از رفع این ممنوعیت، تب بیلیارد همه‌گیر شد و در هر فضای ورزشی می‌شد، یک میز بیلیارد را هم دید .اما بعد از یکی، دو سال این تب فروکش کرد. بعید نیست بعد از حضور مدیری و دیگر چهره‌ها در این رشته، مدتی مخاطبان این رشته هم زیاد شود. سرخوش می‌گوید: «درست تب بیلیارد بعد از یک مدت خوابید اما در همان مدت کمی که همه سراغ این رشته رفته بودند، خیلی‌ها آمدند. تا قبل از آن ما هیچ مقام آسیایی و جهانی نداشتیم ولی الان داریم. قبلا ورزش ما از تلویزیون نشان داده نمی‌شد اما مسابقات آسیایی را شبکه ورزش پخش کرد. حضور چهره‌ها باعث می‌شود خیلی‌ها به سمت بیلیارد بیایند این هم برای باشگاه‌داران خوب می‌شود و هم برای خود رشته‌مان.» 
بعد از اینکه در فضای مجازی پیچید مدیری بیلیارد بازی می‌کند، بعضی‌ها به سرخوش پیشنهاد دادند، مربی او شود: «خیلی‌ها این شوخی را با من کردند. آقای مدیری استاد ماست.» او یک‌بار بازی مدیری را دیده:‌«خیلی سال پیش بود. یادم نیست که چطور بازی می‌کرد.» 

این خبر را به اشتراک بگذارید