• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
پنج شنبه 30 شهریور 1402
کد مطلب : 203598
+
-

وجود لوازم التحریر قاچاق در بازار

‌بازار
وجود لوازم التحریر قاچاق در بازار

بازار نوشت‌افزار در اوج دوره فروش خود به سر می‌برد و مغازه‌های لوازم‌التحریر تقریبا در تمام ساعات روز پر از خریدار است. نگاهی به بازار نوشت‌افزار نشان می‌دهد در تمامی اقلام مصرفی، کالای داخلی متناسب با نیاز، در دسترس خریداران قرار دارد و گفته‌های مسئولان صنفی حوزه تولید و فروش نوشت‌افزار نیز این موضوع را تأیید می‌کند، اما همچنان واردات این نوع کالاها  ادامه دارد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار با تأیید تولید نوشت‌افزار در داخل کشور متناسب با نیاز بازار گفت: اقلامی مثل روان‌نویس و تراش و عمدتا وارداتی هستند، اما قاچاق لوازم‌التحریر به کشور زیاد است؛ به‌طوری‌که چند برابر تولید و مصرف داخل، مداد و ماژیک قاچاق در سطح عرضه وجود دارد. محمودرضا صنعتگر، قاچاق را از مشکلات تولیدکنندگان دانست و افزود: در خالی که تولیدکننده باید فرایند طولانی برای تامین ارز طی کند، قاچاقچی به راحتی با ارز آزاد که تفاوت قیمت زیادی هم با ارزی که به تولیدکننده اختصاص می‌یابد، ندارد و همچنین بدون پرداخت مالیات و عوارض، کالاها را با سود خوبی در بازار می‌فروشد.
وی با اشاره به مشکلات تامین ارز و دپوی بخشی از مواد اولیه تولید نوشت‌افزار در گمرک، گفت: با توجه به اینکه مواد اولیه‌ جدید زیادی به ‌دست تولیدکنندگان نرسیده و اکثرا از موجودی‌های قبلی استفاده کرده‌اند، محصول ساخته شده نیز افزایش قیمتی پیدا نکرده است. وی با تأکید بر اینکه کمبودی در بازار وجود ندارد، گفت: اقلامی مثل مداد، پاک‌کن، خودکار، ماژیک، ابزار اندازه‌گیری، دفتر مشق، کوله‌پشتی و جامدادی به‌طور ۱۰۰درصد در داخل تولید می‌شود. اما اقلامی مثل روان‌نویس، تراش و برخی اقلام دیگر عمدتا وارداتی است.
نگاهی به بازار نوشت‌افزار نشان می‌دهد عمده اقلام مورد نیاز دانش‌آموزان با کیفیت خوب و قیمت نسبتا مناسب در دسترس است، اما بعضا قیمت‌های عجیبی نیز برای برخی اقلام عمدتا وارداتی و برند در حوزه نوشت‌افزار به چشم می‌خورد. خودکارها و خودنویس‌های بالای یک میلیون تومان و دفترهای 900هزار تومانی ازجمله کالاهایی هستند که در برخی فروشگاه‌های حقیقی و مجازی زیاد به چشم می‌خورند و در کنار این اقلام محصولات خاص شامل مدادرنگی‌ها، ماژیک‌ها و خط‌کش‌های حرفه‌ای نیز با قیمت‌های چند میلیونی ازجمله نوشت‌افزار گران‌قیمت موجود در بازار محسوب می‌شوند. گفتنی است نمایشگاهی از اقلام مورد نیاز مدارس به‌ویژه لوازم‌التحریر در بوستان گفتگوی تهران همچنان در حال برگزاری است و تا 7مهرماه ادامه خواهد داشت.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید