• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
چهار شنبه 29 شهریور 1402
کد مطلب : 203436
+
-

ماجرای بنر‌های خوشامدگویی به رونالدو چه بود؟

مهدی اسماعیل پور-روزنامه‌نگار

حضور کریس رونالدو همراه با کاروان تیم النصر عربستان برای بازی با نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا چه قبل و چه بعد از حضور این فوق ستاره فوتبال جهان در ایران با حاشیه‌ها و چالش‌های فراوانی همراه بود، اما آن بخشی از ماجرا که به شهرداری تهران مربوط می‌شود و برخی از منتقدان همواره در کمین نشسته از آن نهایت استفاده را بردند تا مثل همیشه به شهردار و مدیریت شهری بتازند، به نصب تعدادی بنر در چند نقطه شهر برای خوشامدگویی به رونالدو بر می‌گردد. جالب اینکه ماجرای بنر‌ها بازتاب بسیار زیادی در فضای مجازی داشت و حتی در برخی رسانه‌های خارجی انعکاس داشت و واکنش‌ها نیز همانطور که قابل پیش‌بینی است اغلب منفی و انتقادی بود که مثلا به شهرداری چه مربوط و چرا شهرداری از جیب مردم تهران هزینه کرده است!؟
اولا کاری به اینکه چاپ چند بنر خوشامدگویی اصولا هزینه خاصی ندارد که برخی فریاد وامصیبتا سر داده‌اند و دلواپس بیت‌المال شده‌اند، نداریم. باز هم کاری به این موضوع نداریم که اصولا شهرداری به‌عنوان متولی شهر اگر برای خوشامدگویی یک میهمان خارجی و چهره سرشناس بین‌المللی چند بنر هم چاپ کرده باشد؛ کارش نه غیرقانونی و نه غیرعقلانی است و حتی در دایره مسئولیت‌ها و اختیارات مدیریت شهری قرار دارد. موضوع اصلی اینجاست که اصل خبر که این همه بازخورد داشته و روی آن نقد و تحلیل‌های مثبت یا منفی نوشته‌اند صحیح نبوده و اصل ماجرای بنر‌ها چیز دیگری است!
شهرداری تهران و به‌طور مشخص‌تر سازمان زیباسازی شهر تهران برای بنر‌های شهری 2 نوع سازه دارد؛ یکی سازه‌های تجاری و تبلیغاتی و دیگری سازه‌های فرهنگی که کارکرد این دو با هم متفاوت است. از سازه‌های تجاری برای تبلیغات و کسب درآمد برای شهر استفاده می‌شود و همانطور که نمونه‌های فراوان آن در شهر قابل مشاهده است به تبلیغ محصولات و برند‌های مختلف تجاری اختصاص دارد.
سازه‌های فرهنگی اما محلی برای کسب درآمد نیستند و بعضا در همکاری با سایر بخش‌ها و ارگان‌ها درموارد و موضوعات فرهنگی و اجتماعی از آنها استفاده می‌شود. ماجرای نصب بنر‌ها برای خوشامدگویی به فوق ستاره پرتغالی هم کار مشترک شهرداری تهران و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران بود. در واقع شهرداری بدون اینکه هزینه‌ای کرده باشد، صرفا در مسیر فرودگاه تا هتل، فضای تعدادی از سازه‌های فرهنگی را برای نصب چند بنر خوشامدگویی به فوق ستاره پرتغالی در اختیار فدراسیون فوتبال قرار داده بود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید