• شنبه 30 تیر 1403
  • السَّبْت 13 محرم 1446
  • 2024 Jul 20
سه شنبه 28 شهریور 1402
کد مطلب : 203265
+
-

ساعت شروع مدارس شناور نمی‌شود

زمان برگزاری کلاس درس در همه نقاط کشور ثابت است

گزارش
ساعت شروع مدارس شناور نمی‌شود

مژگان مهرابی- روزنامه‌نگار

چند روزی است در سایت‌ها و کانال‌های خبری صحبت از شناورسازی ساعت کار مدارس می‌شود. همین والدین شاغل را دچار دلواپسی کرده که اگر این موضوع محقق شود، قطعا برای رفت‌وآمد فرزندشان به مدرسه دچار مشکل می‌شوند. درست مثل سال گذشته که طرح شناورسازی ساعت کار مدارس در تهران اجرا شد و نتیجه‌اش، بلبشویی بود که در خانواده‌ها راه افتاد. پدر و مادرها نمی‌دانستند باید چه کنند و بیشتر از همه دانش‌آموزان به دردسر افتاده بودند. با شایع‌شدن این خبر آن‌هم در آستانه سال تحصیلی جدید،‌ سراغ محمدمهدی کاظمی، رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش رفته‌ایم.

ساعت شروع کلاس درس
از قدیم رسم بود در همه‌جای ایران، مدرسه‌ها در دل روستا یا شهر همه سر ساعت7 شروع می‌شد، اما در سال گذشته طرح شناور‌سازی‌ ساعت مدارس در تهران اجرا شد و همین بی‌نظمی به راه انداخت. اگرچه طرح اجرا شده برای کنترل ترافیک بود، اما بازتاب خوبی نداشت. امسال هم از چند هفته پیش شایعه شد که قرار است مثل سال گذشته طرح شناور‌سازی‌ مدارس اجرا شود. اما محمد مهدی کاظمی، رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش این خبر را تأیید نکرد. او برای آرامش خیال خانواده درباره این موضوع توضیح می‌دهد:‌ «ساعت شناور برای مدارس نداریم. کلاس درس مدارس ابتدایی در ساعت 8 و کلاس درس مدارس متوسطه رأس ساعت 7:30 شروع می‌شود. البته برنامه صبحگاهی را باید درنظر داشت که معمولا نیم‌ساعت قبل از شروع کلاس‌ها انجام می‌شود.»

طرح شناورسازی ساعات مدارس
کاظمی می‌افزاید:‌ «تصمیم درباره شناور‌سازی‌ ساعت آغاز به‌کار مدارس در استان‌ها از سوی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها گرفته می‌شود؛ یعنی هر استان با توجه به آب و هوای اقلیم خود می‌تواند ساعت شروع کلاس‌ها را تعیین کند. بعضی از استان‌ها آب و هوای کوهستانی و سرد دارند و شاید اداره آموزش و پرورش آن تصمیم بگیرد مدرسه دیرتر شروع شود. یا استانی آب و هوای گرم دارد و اداره آموزش و پرورش آنجا ساعت رفت‌وآمد بچه‌ها را زودتر تعیین می‌کند.» البته طرح شناورسازی ساعت مدارس در استان‌ها، هنوز از سوی مجلس تصویب نشده و به‌گفته کاظمی تا زمان تأیید‌شدن آن قانون وقت برگزاری کلاس‌ها در همه جای کشور یکسان است.

جشن شکوفه‌ها
از دیگر اقدامات ستاد بازگشایی مدارس، برگزاری جشن شکوفه‌ها‌ست؛ جشنی که برای دانش‌آموزان پایه اول درنظر گرفته شده و هر سال روز آخرشهریور‌ماه برگزار می‌شود. به باور کاظمی، جشن شکوفه‌ها، برنامه شاد و مفرحی است که برای پایه‌اولی‌ها اجرا می‌شود تا خاطره خوشی از ورود به دبستان تجربه کنند. او می‌گوید:‌ «امسال یک‌میلیون‌و700هزار دانش‌آموز کلاس اولی به مدرسه می‌روند؛ بچه‌هایی که تا چند روز پیش مشغول شیطنت و بازی بودند، حالا خود را برای ورود به یک دوره جدید از زندگی آماده می‌کنند.» رئیس ستاد بازگشایی مدارس ادامه می‌دهد: «در واقع، حضور دانش‌آموزان در جشن شکوفه‌ها رسمی هرساله است تا دانش‌آموزان و والدین از نزدیک با محیط مدرسه، کلاس و معلم آشنا شوند و با آرامش و روحیه‌ای شاد سال تحصیلی خود را شروع کنند.»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید