• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
پنج شنبه 4 خرداد 1402
کد مطلب : 192759
+
-

«به‌کلی از ذهنتان خارج کنید»

یادداشت
«به‌کلی از ذهنتان خارج کنید»

محسن مهدیان؛  مدیرمسئول

در میان توصیه‌های رهبرانقلاب برای سال آخر مجلس، یک انذار را با تعبیر«به‌کلی از ذهنتان خارج کنید» تاکید فرمودند و تصریح داشتند برای رأی آوردن در انتخابات بعدی، حرف نزنید و یا شعار ندهید.
این توصیه برای سال آخر مجلس بسیار کلیدی و راه گشاست. خاطرم هست سال‌ها پیش احسان‌خاندوزی که امروز وزیر اقتصاد است، تعریف می‌کرد که بعد از رأی‌آوردن در مجلس، احمد توکلی نماینده باتجربه مجلس و از سابقه‌داران انقلاب به او و جمعی از نماینده‌ها توصیه کرده بود «فرض کنید این دوره، آخرین دوره نمایندگی است. با این فرض وارد مجلس شوید. گویی قرار نیست دور بعدی مجلس رأی بیاورید. پس در قیام و قعودتان در مجلس تنها و تنها به مصالح مردم و انقلاب فکر کنید.»
از این منظر سال آخر مجلس، سال حساس‌تری است؛ به‌همین دلیل رهبرانقلاب فرمودند این مراقبت «مجاهدت» لازم دارد.
اما این مجاهدت از چه جهت است؟
اولا سال آخر، سال جبران قصور گذشته است. نباید این تلقی پیش بیاید که کارهای ناکرده اگر به جریان بیفتد ممکن است مجلس، متهم به کم‌کاری شود. مواردی شبیه ابعاد مختلف شفافیت و یا فضای مجازی وغیره.
دوم اینکه سال آخر، سال کارهای بزرگ  مجلس است. یک نمونه برنامه هفتم توسعه است و نباید حمیت و جدیت گذشته کمرنگ شود که عوارض آن سال‌ها دامنگیر کشور و مردم می‌شود.
سوم اینکه سال آخر نباید باعث شود طرح‌ها و لوایح حساس مورد بی‌اعتنایی قرار گیرند و به سبب نگرانی از واکنش رسانه‌ها کنار گذاشته شوند؛ یک نمونه لایحه حجاب و عفاف یا لایحه منع خشونت علیه زنان و ...
چهارم اینکه واپسین سال مجلس نباید به تأثیرگرفتن از شبکه‌های اجتماعی و رفتار توده‌ای منجر شود و نماینده‌ای برای جلب محبوبیت حرف‌های خوشامد رسانه‌ای بزند و بدتر اینکه این رفتار به اسم مصلحت برای قدرت و خدمت توجیه شود.
پنجم سال آخر نباید منتهی به ارتباط ناسالم با نهادها  و محافل دولتی شود  یا برای اشتغال بعد از مجلس به لابی‌گری وچانه‌زنی‌ها بیفتند. فرمودند: «سالم وارد شدید و سالم هم خارج شوید».

در نهایت اینکه
 نه تنها حرف‌زدن  و بلکه حرف نزدن نیز نباید تحت تاثیر رهزنی‌های سال آخر شود و چنان شود که صراحت و حریت و حق گویی‌ها به‌واسطه جلب محبوبیت فراموش شود. اتفاقا برخلاف ظواهر، برکت در خیرخواهی صادقانه با مردم است؛ ولو طعم این دلسوزی تلخ باشد. ان‌شاءالله در تاریخ ثبت خواهد شد که این مجلس، انقلابی پایان یافت.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید