• سه شنبه 4 آبان 1400
  • الثُّلاثَاء 19 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 26
یکشنبه 13 خرداد 1397
کد مطلب : 18869
+
-

آفتابگردان‌های «ونگوگ» پژمرد

تجسمی
آفتابگردان‌های «ونگوگ» پژمرد


محققان هلندی و بلژیکی در یک پژوهشی دوساله دریافتند که «ونگوک» در نقاشی‌ «گل آفتابگردان»  از تکنیک خارق‌العاده‌ای استفاده کرده است.

به‌گزارش گاردین، بررسی‌های اشعه ایکس روی مجموعه نقاشی‌های «ونسان ونگوگ» نشان می‌دهد که این نقاش نامدار هلندی از تکنیکی جالب استفاده کرده که در آن گلبرگ‌ها و ساقه‌های آفتابگردان به‌تدریج و در طول سال‌ها از زرد به زیتونی - قهوه‌ای تغییر رنگ داده و ظاهری پژمرده به نقاشی می‌دهند. براساس نتایج حاصل از این بررسی، «ونگوگ» در این نقاشی‌ها از 2کروم متفاوت رنگ زرد استفاده کرده که یکی از آنها در مقابل نور آفتاب دوام و استقامت کمتری دارد و به‌تدریج رنگ خود را از دست می‌دهد. این تغییرات در این نقاشی که یکی از آثار از مجموعه معروف «گل‌های آفتابگردان» ونگوگ است، هنوز با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست، اما در طول زمان نقاشی بخشی از طراوت و درخشش خود را در رنگ زرد پس‌زمینه و همچنین گلبرگ‌ها و ساقه‌ها از دست می‌دهد.

بخش نارنجی‌رنگ این تابلوی نقاشی در مقابل نور و گذر زمان احتمال فرسایش کمتری دارد چرا که «ونگوگ» در این قسمت‌ها از رنگ زرد با حساسیت کمتر در مقابل نور و همچنین سولفور کمتری استفاده کرده است. «فردیک وانمرت» متخصص علوم مواد در این‌باره توضیح داد: اعلام اینکه چقدر طول می‌کشد تا این تغییرات را بتوان با چشم تشخیص داد، بسیار دشوار است و به عوامل متعدد خارجی بستگی دارد. ما در بررسی متوجه شدیم که «ونگوگ» در چه بخش‌هایی از رنگ‌ زرد با حساسیت بیشتر در مقابل نور استفاده کرده است. همچنین استفاده او از رنگ سبز زمردی و رنگ قرمز سربی در بخش‌هایی کوچک از نقاشی نیز تشخیص داده شده که در طول زمان سفیدتر و روشن‌تر خواهند شد.

این کشف، نتیجه 2سال پژوهش علمی محققان هلندی و بلژیکی در موزه آمستردام است که محل نگهداری بزرگ‌ترین مجموعه آثار این نقاش نامدار هلندی است. این موزه 5 سال پیش میزان نور گالری‌های خود را کاهش داد تا شرایط بهتری برای حفظ و نگهداری ۲۰۰نقاشی و ۴۰۰طراحی ایجاد کند.

ونسان ونگوگ نقاش نامدار هلندی اگرچه در زمان حیاتش در گمنامی کامل به‌ سر برد، اما اکنون به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پساامپرسیونیسم شناخته می‌شود. او در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ در زاندرت در ایالت برابانت هلند نزدیک مرز بلژیک به دنیا آمد. وی فعالیت هنری خود را به‌عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در ۲۷سالگی آغاز کرد. برخی از مشهورترین کارهای او در 3سال پایانی عمرش خلق شدند. او فقط در 2‌ماه پایانی عمرش، ۹۰نقاشی از خود باقی گذاشت. خالق «شب‌های پرستاره» و «گل‌های آفتابگردان» در ۲۹جولای ۱۸۹۰ در ۳۷سالگی در میان کشتزارها بر اثر شلیک گلوله‌ای به سینه‌اش درگذشت.

این خبر را به اشتراک بگذارید