• چهار شنبه 12 مهر 1402
  • الأرْبِعَاء 19 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 04
پنج شنبه 13 بهمن 1401
کد مطلب : 184659
+
-

غزه؛ باریکه بحران، روی ریل فقر

16سال محاصره رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه به تشدید بحران انسانی در این منطقه از فلسطین منجر شده است

گزارش 2
غزه؛ باریکه بحران، روی ریل فقر

نوار غزه به‌عنوان متراکم‌ترین منطقه جمعیتی جهان از بحران انسانی در شرایط محاصره رنج می‌برد. در محدوده 365کیلومترمربعی این باریکه ساحلی در جنوب فلسطین، بیش از 2.3میلیون نفر سکونت دارند که البته با بدترین شرایط، زندگی خود را می‌گذرانند. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد(OCHA) دیروز در گزارشی با اشاره به محاصره نوار غزه طی 16سال گذشته نوشت که محدودیت‌های طولانی‌مدت در رفت‌وآمد افراد و کالاها به غزه، شرایط زندگی فلسطینی‌ها در این منطقه را با بحران شدید روبه‌رو کرده است.
نوار غزه از سال2007 تحت محاصره کامل رژیم صهیونیستی است. این محاصره پس از آن بر نوار غزه اعمال شد، که گروه فلسطینی حماس در انتخابات پارلمانی سال2006 پیروز شد، اما تل‌آویو به‌عنوان دشمن شماره‌یک حماس، نه‌تنها نتایج انتخابات فلسطینی‌ها را به رسمیت نشناخت، بلکه با تحریم نوار غزه تلاش کرد تا میان این بخش از فلسطین و کرانه باختری جدایی ایجاد کند. اکنون پس از 16سال از محاصره نوار غزه، گزارش‌ها نشان می‌دهد که نه‌تنها افراد، بلکه حتی ورود و خروج کالاها نیز در غزه با محدودیت بسیار انجام می‌شود. این محدودیت شامل طیف وسیع کالاها ازجمله مصالح ساختمانی، تجهیزات پزشکی و حتی برخی اقلام کشاورزی می‌شود.
دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعمال این محدودیت‌ها را غیرانسانی می‌داند و در گزارش خود می‌افزاید که از جمعیت بیش از2میلیون نفری غزه، طی‌ ماه دسامبر گذشته یعنی حدود 2ماه پیش، فقط حدود 46هزار نفر یا فقط 2درصد از جمعیت نوار غزه توانستند مجوز خروج از مرز شمالی غزه را دریافت کنند. مجوز خروج این تعداد از افراد نیز فقط به ‌دلایل نیازهای پزشکی یا اشتغال صادر شده است و ده‌هاهزار درخواست دیگر برای خروج از شمال نوار‌غزه رد شده است. فلسطینی‌ها برای خروج از نوار غزه فقط 2مقصد کرانه باختری یا برخی شهرهای محدود فلسطین اشغالی را می‌توانند انتخاب کنند و امکان سفر خارجی فلسطینی‌های ساکن نوار غزه مانند همتایان‌شان در کرانه باختری بسیار دشوار است. با این حال، صدور مجوز 46هزار نفری برای خروج از گذرگاه مرزی شمال نوار غزه در ‌ماه دسامبر امسال، فقط 9درصد آمار خروج قبل از اعمال محاصره بر این منطقه است.
در گذرگاه رفح واقع در مرز جنوبی نوار غزه که در کنترل نیروهای مصری است، مجوز خروج در‌ ماه دسامبر فقط برای حدود 14هزار نفر یعنی کمتر از یک‌درصد از ساکنان نوار غزه صادر شده، هرچند این آمار نیز 58درصد بیشتر از سال2021 است. حسام الدجانی کارشناس سیاسی مستقر در غزه در گفت‌وگو با نیوعرب، درباره محدودیت و ادامه محاصره نوارغزه می‌گوید:‌ «ما همچنان تحت اشغال اسرائیل و گروگان سیاست‌های خودسرانه و جنایتکارانه آن هستیم.»
توماس وایت، مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی موسوم به «آنروا» نیز با تأیید بحران معیشت در نوار غزه به‌دلیل تداوم محاصره آن، اعلام کرده که از هر 4فلسطینی در غزه 3نفر تلاش می‌کنند تا با کمک‌های «آنروا» امرار معاش کنند. به‌تازگی نیز دیده‌بان اروپایی مدیترانه‌ای حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که ۶۱درصد از جمعیت ۲میلیون و ۳۸۰هزار نفری غزه بر اثر محاصره، به فقر و فلاکت کشیده شده‌اند. در این گزارش گفته شده که بر اثر محاصره نوار غزه ۴۷درصد از نیروی کار، بیکار شده و ۵۳درصد از ساکنان این منطقه از نبود امنیت غذایی رنج می‌برند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید