• چهار شنبه 17 خرداد 1402
  • الأرْبِعَاء 18 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 07
پنج شنبه 13 بهمن 1401
کد مطلب : 184658
+
-

جنگنده‌های کره‌ای در راه عراق

تجهیز نیروی هوایی عراق به جنگنده‌های ساخت کره‌جنوبی به ارتقای توان نظامی این کشور در نبردهای هوایی منجر خواهد شد

دریچه
جنگنده‌های کره‌ای در راه عراق

هواپیماهای جنگنده T-50 کره‌جنوبی قرار است به‌زودی عازم عراق شوند. این خبر را یحیی رسول، فرمانده نیروهای مسلح عراق اعلام کرده و افزوده است که نیروی هوایی عراق در حال آماده‌سازی‌ زیرساخت‌های مورد نیاز خود برای ورود 24فروند جنگنده مافوق صوت کره‌جنوبی است. یحیی رسول درباره ورود این جنگنده‌ها همچنین گفت: «پایگاه هوایی سورا، در جنوب شرقی بغداد، در حال آماده شدن برای نشست و برخاست این سری از جت‌های جدید ارتش است.» او همچنین خاطرنشان کرد که دولت عراق در سال 2023 چندین اولویت تسلیحاتی مهم دارد که عمده این اولویت‌ها بر تقویت توان دفاعی نیروهای هوافضا برای محافظت از فضای هوایی کشور متمرکز است. احمد الشریفی، کارشناس مسائل عراق نیز به نیو عرب می‌گوید که این جنگنده‌ها می‌توانند از مناطق وسیعی در سراسر عراق محافظت کنند و با توانایی‌های فوق‌العاده خود مشابه جنگنده‌های آمریکایی، نقطه‌عطفی در ارتقای توان نظامی و تسلیحاتی عراق در منطقه خواهند بود.
به‌نظر می‌رسد که عراق با در اختیار داشتن این جنگنده‌ها خواهد توانست تا توانایی‌های خود در نبردهای هوایی و گشتزنی را تقویت کند. آنگونه که وب‌سایت نیوعرب گزارش داده، جنگنده‌های T-50 همچنین می‌توانند به عراق در عملیات‌های ضد‌تروریسم در شمال و غرب این کشور کمک کنند.
جنگنده‌های کره‌ای T-50، جنگنده‌های مافوق صوت و بسیار پیشرفته‌ای به شمار می‌روند که به فناوری‌های رادارگریز مجهز هستند. نیوعرب گزارش داده که این جنگنده‌ها با جت‌های جنگنده F16 ساخت آمریکا رقابت می‌کنند و طراحی آن به میزان زیادی براساس الگوی جنگنده‌های F-16 صورت گرفته است. کره‌جنوبی این جنگنده‌ها را با مشارکت شرکت آمریکایی لاکهید مارتین به خط تولید رسانده است.
خرید جنگنده‌های کره‌ای از سوی عراق در حالی است که به‌طور سنتی عمده توان نیروی هوایی این کشور متکی بر تجهیزات نظامی روسی است. عراق سابقه‌ای طولانی در خرید تجهیزات نظامی روسی دارد و بیشتر سیستم‌های موشکی زمین به هوای این کشور به همراه بیشتر هواپیماهای جنگی آن ازجمله جت‌های نسل چهارم میگ در دوره حکومت صدام حسین از اتحاد جماهیر شوروی خریداری شده بود. با این حال در دوران پس از سال سقوط حکومت صدام در سال 2003، ارتش عراق برخی تجهیزات نظامی مورد نیاز خود را از شرکت‌های آمریکایی نیز تامین کرده است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید