• یکشنبه 12 آذر 1402
  • الأحَد 20 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 03
پنج شنبه 26 خرداد 1401
کد مطلب : 163477
+
-

ضرغامی در واکنش به حفاری‌های غیرمجاز:

کسی حق ندارد جایی را بکند و بگوید که از دادستانی یا اطلاعات آمده‌ام

وزیر میراث‌فرهنگی از تمام مدیران وزارتخانه خود خواست در مقابل تهدیدهای مدیریتی خود که گاهی ممکن است از سوی دستگاه‌های دیگر متحمل شوند محکم بایستند. به گزارش‌ مهر، عزت‌الله ضرغامی، دیروز در چهارمین نشست سراسری افق تحول با محوریت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خطاب به مدیران خود گفت: هیچ بنی بشری در هیچ جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در مأموریت‌های شما دخالت کند.
وی ادامه داد: اکتشاف، شناسایی، حفاری اقدام و استخراج باید براساس ضوابط دقیق میراث فرهنگی و توسط کارشناسان و با مجوز ما انجام شود. کسی حق ندارد جایی را بکند و بگوید که از دادستانی یا اطلاعات آمده‌ام. برخی رفته‌اند جایی را حفاری کردند و مدیرکل ما در جریان نیست. ضرغامی گفت: اگر جایی احساس می‌کنید مأموریت جدی شما زیر سؤال می‌رود و دستگاه دیگری به‌خاطر قدرتی که دارد مدیریت شما را تهدید می‌کند حتما محکم بایستید و به ما اطلاع دهید و برخورد قاطع کنید چه بسا وقتی این کار را انجام می‌دهید عذرخواهی می‌کنند و مسئله حل می‌شود. برخی از اوقات نمی‌دانند که وقتی می‌خواهند جایی را مثلا برای دفینه بکنند باید ما مجوز بدهیم. وقتی توضیح می‌دهیم قانع می‌شوند و انگیزه باطل ندارند. ضرغامی همچنین در توضیح این صحبت‌ها، در صفحه مجازی خود نوشت: هرگونه حفاری به‌منظور استخراج اشیا و دفینه‌های تاریخی بدون مجوز و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممنوع و خلاف قانون است. هیچ استثنایی هم بین نهادهای دولتی و حاکمیتی وجود ندارد. این موضوع را به همکارانم در نشست افق تحول تفهیم کردم. در این نشست به برخی موارد دیگر هم اشاره کردم. به مسئولیت‌ها به‌عنوان پروژه نگاه کنید و برای آن برنامه‌ها و کنترل پروژه داشته باشید. نگاه اداری به مسئولیت‌های مدیریتی خطای راهبردی است. شجاعت تصمیم‌گیری در زمان را هرگز از دستور کار خود خارج نکنید. فرصت‌ها به سرعت می‌گذرد و وقتی برای جبران نیست. از هیچ اقدام مثبتی در جلب رضایت کارکنان غافل نشوید انگیزه آنان شرط موفقیت شماست.
برای جهاد تبیین برنامه داشته باشید هم برای مردم و افکار عمومی و هم برای افراد خاص و رسانه‌ها وزارتخانه ما به همان اندازه که پاسخگوست باید پرسشگر هم باشد با کسی تعارف نکنید. مردمی بودن صرفا یک توصیه اخلاقی نیست بلکه ضرورت اجتناب‌ناپذیر مدیریتی است. ارتباط با مردم و حضور شخصی در حوزه‌های مأموریتی مؤثرترین ابزار برای دریافت بازخوردهاست. لازمه مدیریت جهادی، اجتهاد مدیریتی است. در غیراین صورت تلاش‌ها بی‌فایده است.
حوزه مأموریتی ما به‌شدت نیازمند ایده‌پردازی است. نخبگان و صاحبان ایده را دریابید و تکریم‌شان کنید. اجازه دخالت دستگاه‌های غیرمسئول اصحاب قدرت و ضرورت را در حوزه‌های مأموریتی خود ندهید و  اقدامات ماندگار و الگوساز را در اولویت تخصیص اعتبار و توجه قرار دهید.  گردشگری شهری و دانش‌آموزی و دانشجویی به‌دلیل ارزانی و دامنه گسترده و فرهنگسازی آن باید با همکاری دستگاه‌های ذیربط در اولویت توجه باشد،تفاهمنامه با سازمان اوقاف، فراجا، کمیته امداد و بنیاد مسکن زمینه‌های ارزشمندی را برای همکاری ایجاد  کرده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید