• چهار شنبه 9 آذر 1401
  • الأرْبِعَاء 6 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 30
سه شنبه 10 خرداد 1401
کد مطلب : 162148
+
-

آواربرداری متروپل برای رسیدن به آخرین قربانیان ادامه دارد

8روز چشم انتظاری

گزارش
8روز چشم انتظاری

ادامه عملیات آواربرداری در متروپل به کشف پیکرهای 6جانباخته دیگر منجر شد تا شمار قربانیان این حادثه به 35نفر افزایش پیدا کند. اما این پایان کار نیست و هنوز خانواده افراد مفقود شده که تاکنون 8شبانه‌روز منتظر شنیدن خبر از عزیزان‌شان بودند چشم‌انتظار آنها هستند.
به‌گزارش همشهری، عملیات آواربرداری و جست‌وجوی اجساد مفقودان متروپل سرعت بیشتری گرفته است و مسئولان عملیات امیدوارند تا 2روز آینده سرنوشت مفقودان این حادثه روشن شده و کشف پیکرها به پایان برسد. هرچند سقف و ستون‌های متروپل یارای خودش را هم نداشت و به سادگی فروریخت اما وجود دیوارهای بتنی در میان آوار، دسترسی اعضای تیم جست‌وجو به محل دفن شدن اجساد را دشوار و کند کرده است. با وجود این آواربرداری بی‌وقفه ادامه دارد.

عزاداری برای جانباختگان
یکشنبه شب همزمان با شب هفتم حادثه متروپل مردم آبادان به‌صورت خودجوش در نزدیکی ویرانه‌های این برج جمع شدند. در این تجمع که همه اقشار مردم حضور داشتند گروهی به رسم آبادانی‌ها شروع به نواختن سنج و دمام کردند. نوای این عزاداری حزن‌انگیز بود و مردم با آن سینه‌زنی می‌کردند و به یاد از دست‌دادگان‌شان اشک می‌ریختند. در این هنگام زنان به یاد جوانانی که در این حادثه قربانی شده‌اند، کل می‌کشیدند و این عزاداری سوزناک‌تر می‌شد. 

آواربرداری شبانه
بی‌تابی خانواده‌های مفقودان از یک سو و تلاش برای پایان یافتن ماجرای متروپل از سوی دیگر سبب شده تا عملیات جست‌وجو به‌صورت شبانه‌روزی ادامه پیدا کند. شب‌های آبادان به‌دلیل اینکه نسبت به روز گرمای کمتری دارد برای آواربرداری مناسب‌تر است. درست در لحظاتی که مردم برای عزیزان‌شان مشغول عزاداری بودند اعضای تیم جست‌وجو توانستند پیکرهای 2نفر دیگر را از لابه‌لای خروارها میلگرد و بتن کشف کنند.

کشف پیکر مهندس ناظر متروپل

یکی از پیکرهای کشف شده در ساعات اولیه بامداد دوشنبه متعلق به دانیال خسروی، مهندس ناظر این برج بود. او که 32سال داشت از مدت‌ها قبل در دفتر نظام مهندسی واقع در این برج با عنوان مهندس ناظر کار می‌کرد و از روزی که برج فروریخت هیچ‌کسی از او خبر نداشت تا اینکه نیمه‌های شب اعضای تیم جست‌وجو موفق شدند پیکر بی‌جان او را کشف کنند. او برای آخرین مرتبه 10دقیقه قبل از ریزش ساختمان با همسرش تلفنی صحبت کرده بود و این تماس آخرین گفت‌وگوی این زن و شوهر بود و پس از حادثه همسر دانیال بارها با او تماس گرفت اما شوهرش دیگر جواب نمی‌داد.

فرجام کار در برج عبدالباقی

یکی دیگر از افرادی که پیکر او در بامداد دوشنبه کشف شد آمنه امینی بود. او که 30ساله بود از حدود 3هفته قبل برای کار به‌صورت آزمایشی به برج متروپل رفته بود و در آنجا کار می‌کرد تا اینکه این اتفاق افتاد و خانواده آمنه داغدارش شدند. حاجی‌پور، مسئول مداخله در بحران هلال‌احمر که از نزدیک با خانواده آمنه در تماس است به همشهری می‌گوید: آمنه 9خواهر و یک برادر داشت و چون مادر بیماری دارد بعد از این حادثه خانواده‌اش به او گفته بودند که آمنه زنده است اما در جایی از ساختمان گرفتار شده و به او آب و غذا می‌رسانند. اما وقتی پیکر او کشف شد خانواده‌اش نمی‌دانستند که این واقعیت تلخ را چطور برای مادرش بازگو کنند و به همین دلیل از تیم رواشناسی هلال احمر درخواست کمک کردند. حاجی‌پور ادامه می‌دهد: حدود ساعت 2بامداد بود و درحالی‌که مادر آمنه بی‌تابی می‌کرد یکی از روانشناسان ما به خانه‌شان رفت و توانست او را آرام کرده و این خبر تلخ را اطلاع دهد. هرچند کنار آمدن با داغ آمنه برای خانواده‌اش دشوار بود.

پایان چشم انتظاری ملیکا

متروپل، روایت همه آرزوهایی است که زیر خروارها خاک دفن شدند و حسرت‌شان به جا ماند. درست مثل ماجرای ملیکا، دختر دانش‌آموزی که زیر آوار متروپل جان باخت و همه آرزوهایش در آنجا دفن شد. او روز حادثه همراه خواهرش چند دقیقه‌ای زیر سایبان بستنی‌فروشی کنار متروپل منتظر مادرشان بودند که یکباره ساختمان فروریخت و بر سرشان آوار شد. جان‌باختن این دختر یکی از تلخ‌ترین روایت‌های متروپل بود و تصاویر همکلاسی‌های ملیکا در مدرسه که در جای خالی او قاب عکسش را قرار داده بودند در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت. از آن روز خانواده ملیکا چشم‌انتظار جگرگوشه‌شان بودند تا اینکه سرانجام پیکر او کشف شد و پدر این دختر پس از دیدن پیکرش توانست او را شناسایی کند تا یکی از تلخ‌ترین صحنه‌ها در متروپل رقم بخورد.

نفوذ به منفی یک

حجم زیاد آوار و احتمال ریزش بخش‌های دیگری از ساختمان مخروبه سبب شده تا عملیات با احتیاط زیادی پیش برود. شاید به همین دلیل بود که امدادگران در هشتمین روز از وقوع حادثه توانستند به بستنی‌فروشی‌ای که در طبقه همکف متروپل قرار داشت برسند. نکته مهم اینکه حجم و فشار آوار طبقات بالایی سبب شده بود تا پیکرهای صاحب بستنی‌فروشی و 2پسرش به طبقه منفی یک منتقل شود. اعضای تیم جست‌وجو از صبح دوشنبه عملیات پیچیده‌ای را آغاز کردند و هدف‌شان نفوذ به طبقه منفی یک بود. جایی که فوزی جلیلیان، همراه با 2پسر جوانش به نام‌های عرفان و آرین و برادرزاده‌اش حمیدرضا جان خود را از دست داده بودند. امدادگران چند روز قبل توانسته بودند پیکر حمیدرضا را بیرون بکشند اما همچنان پیکرهای فوزی و پسرانش زیر آوار مانده بود. کشف پیکرهای آنها از پیچیده و سخت‌ترین بخش‌های این عملیات بود. اعضای تیم جست‌وجو پس از آواربرداری کامل با بیل مکانیکی گودال بزرگی به عمق حدود 5متر حفر کردند و در ادامه به‌صورت دستی به جست‌وجو ادامه دادند. آنها ابتدا توانستند پیکر فوزی را از زیر آوار بیرون بکشند و در ادامه به عرفان و آرین رسیدند و آنها را نیز پس از کشف به پزشکی قانونی منتقل کردند. نکته‌ای که تلخی این حادثه را دوچندان می‌کرد آن بود که پیکر فوزی و پسرانش در شرایطی کشف شد که او عرفان و آرین را تا لحظه آخر در آغوش گرفته بود و هرکس که در محل حادثه از این ماجرا با خبر می‌شد بی‌اختیار اشک می‌ریخت.

عملیات ادامه دارد
با وجود کشف پیکرهای 35نفر در عملیات آواربرداری اما آنطور که استاندار خوزستان می‌گوید این عملیات تا پایان کشف آخرین فرد مفقودی ادامه خواهد یافت. صادق خلیلیان در این‌باره به همشهری می‌گوید: تا پیدا کردن آخرین فرد مفقود شده به عملیات ادامه می‌دهیم و پیش‌بینی می‌کنیم این ماجرا حداکثر تا 2روز آینده ادامه پیدا کند. هم‌اکنون امدادگران از 4جبهه که احتمال وجود افرادی را در آنجا محتمل می‌دانند، مشغول جست‌وجو و آواربرداری هستند. وی درباره دلیل روند کندی عملیات نیز گفت: دلیل متوقف شدن کار ماشین‌آلات این است که نمی‌خواهیم به پیکرهای قربانیان آسیبی وارد شود و همکارانم در مکان‌هایی که احتمال کشف جسد وجود دارد به‌صورت دستی به جست‌وجو ادامه می‌دهند. او در ادامه می‌گوید: ریزش متروپل باعث شده تا روند کاری مغازه‌داران اطراف مختل شود. همچنین افرادی که در این منطقه ساکن بودند نیز دچار مشکل شده‌اند که برای فعالیت مغازه‌داران و اسکان ساکنان منطقه جایی درنظر گرفته شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید