• سه شنبه 5 بهمن 1400
  • الثُّلاثَاء 21 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 25
شنبه 17 مهر 1400
کد مطلب : 142336
+
-

دردسرهای ویندوز 11

بسیاری از کاربران نگران مشخصات فنی کامپیوترهایشان برای نصب نسخه جدید ویندوز هستند اما با راهکاری می‌توان این ماجرا را دور زد

دردسرهای ویندوز 11

ساسان شادمان‌منفرد- خبر‌نگار

سرانجام با گذشت بیش از 6سال از عرضه ویندوز۱۰، شرکت مایکروسافت ویندوز۱۱ را به‌صورت رسمی منتشر و به بازار ارائه کرد. سیستم‌عاملی که پیش از عرضه، سروصدا و حواشی بسیار زیادی را ایجاد کرده بود، دست آخر در روز پنجم اکتبر یعنی سه‌شنبه گذشته در دسترس عموم قرار گرفت و مطابق انتظار با جنجال‌ها و نقدهای بسیاری هم روبه‌رو شد. به گزارش وب‌سایت سی‌نت، ویندوز11 در حالی سه‌شنبه به بازار وارد شد که پرسش بزرگی را در ذهن تمامی کاربران به‌وجود آورده است. پس از 6سال، ویندوز یک سیستم‌عامل جدید ارائه کرده، اما اکنون همه از خود می‌پرسند که آیا رایانه من با آن سازگار است؟ از زمان اعلام در مورد این سیستم‌عامل در اوایل تابستان، برخی  در مورد سازگاری دستگاه‌شان دچار سردرگمی‌هایی شده‌اند. براساس یک پست در وبلاگ شرکت مایکروسافت، پاسخ کوتاه این است که ویندوز11 باید با بیشتر رایانه‌های شخصی کار کند. با این حال، اگرچه تاریخ انتشار این نسخه بالاخره فرا رسید، اما حتی برخی دستگاه‌های سازگار هم هنوز موفق به ارتقا نشده‌اند.

مشکلات ۲۵درصد کاربران
طبق نتایج یک نظرسنجی، حدود ۲۵درصد از کاربرانی که قصد ارتقای ویندوز۱۰ به ویندوز۱۱ را دارند، به‌دلیل عدم‌برخورداری رایانه‌شان از حداقل مشخصات سخت‌افزاری لازم برای نصب این ویندوز، امکان انجام آن را ندارند. از سوی دیگر وب‌سایت پی‌سی گیمر هم نوشته است مایکروسافت با این شرط که همه دستگاه‌هایی که مایل به ارتقا به ویندوز11 هستند نیاز به پشتیبانی از راهکار امنیتی TPM 2.0 دارند، با انتقادهای بسیاری روبه‌رو شده است. دلیل چنین کاری هم این است که شرکت، امنیت کلی جدیدترین سیستم‌عامل خود را بدین شکل بهبود می‌بخشد. بسیاری از رایانه‌ها حتی با داشتن سخت‌افزار قدرتمند نمی‌توانند از TPM 2.0 پشتیبانی کنند و این بدان معنی است که تنها رایانه‌های چند سال گذشته با پردازنده‌های بعد از نسل ۸ اینتل به‌طور رسمی حداقل الزامات ویندوز11 را دارند. به‌عبارت ساده‌تر اگر سخت‌افزارهای رایانه شما جدید نباشد، از ویندوز11 هم به‌صورت راحت و رسمی خبری نخواهد بود!

ترفندهای خود مایکروسافت!
در میان این همه معضل، شرایط گویا کمی تغییر داشته است، زیرا مایکروسافت نحوه ارتقای دستگاه‌های ویندوز10 موجود به ویندوز11 را بدون رعایت حداقل الزامات کامل سیستم نشان داده است. به‌طور خاص، نحوه ارتقا به ویندوز11 بدون داشتن پشتیبانی TPM 2.0 توضیح داده شده است. با این حال شما هنوز به پشتیبانی از TPM 1.2 احتیاج دارید، اما این موضوع تراشه‌های بسیار بیشتری را پوشش می‌دهد. باید مطمئن شوید که TPM 1.2 را در BIOS خود روشن کرده‌اید. با این فرض که سایر شرایط سخت‌افزاری را برآورده کرده باشید. یعنی پردازنده شما یک گیگاهرتز یا سریع‌تر با 2 یا بیشتر هسته در پردازنده سازگار 64بیتی یا SoC (سیستم روی تراشه) باشد و حافظه رم 4گیگابایتی داشته باشید، دست‌کم 64گیگابایت فضا برای ذخیره‌سازی و همچنین سیستم UEFI خواهید داشت. با این حال به‌روزرسانی فوری توصیه نمی‌شود، چراکه ویندوز11 با وجود اینکه ویژگی‌های برجسته‌ای دارد، اما همیشه در ابتدای هر برنامه جدیدی، ایرادها و مشکلاتی وجود دارد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید