• شنبه 29 خرداد 1400
  • السَّبْت 9 ذی القعده 1442
  • 2021 Jun 19
پنج شنبه 20 خرداد 1400
کد مطلب : 132712
+
-

با رفتن به شهر دماوند می‌توانید همزمان از چند آبشار زیبای نزدیک تهران دیدن کنید

شهر آب‌های زلال

شهر آب‌های زلال


پرنیان سلطانی

آبشارها یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری به‌شمار می‌آیند. به‌خصوص در این وقت سال که گرما امان همه را بریده و هرکسی برای تفریح و گردش ترجیح می‌دهد جایی را انتخاب کند که نزدیک آب باشد و درنتیجه هوای خنک‌تری داشته باشد. ایران پر از آبشارهای دیدنی و زیباست، اما در این روزهای کرونایی و به‌خصوص در زمانی که منع تردد بین شهری وجود دارد، عملا امکان بازدید از این جاذبه‌های گردشگری زلال و جذاب وجود ندارد. درعوض در نزدیکی پایتخت، جایی وجود دارد که در آن آبشارهای بلند و کوتاه با چشم‌اندازهای زیبا جاخوش کرده‌اند و با دیدن‌شان فقط یکی‌دو ساعت رانندگی فاصله داریم. صحبت از شهر دماوند است؛ جایی که اگر چه بیشتر شهرتش را مدیون کوه و قله زیبای دماوند است، اما اگر آن را بهشت آبشارها و چشمه‌ها بنامیم هم بیراه نگفته‌ایم. در این گزارش سری به دماوند و آبشارهای منحصر به‌فردش زده‌ایم.

در نزدیکی پایتخت
دماوند یکی از شهرهای نزدیک به تهران است که اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، در 74کیلومتری پایتخت قرار دارد. یعنی با یک تا 2ساعت رانندگی می‌توانیم خودمان را به آن برسانیم و از جاذبه‌های گردشگری‌اش دیدن کنیم. جدا از کوه دماوند که فخر این شهر نزدیک به تهران به‌حساب می‌آید، پیست آبعلی، دشت‌های لار و مشا، دریاچه‌های تار و هویر، چشمه اعلا و چشمه سیاه‌سنگ و...، دماوند دارای چند آبشار زیباست که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می‌شویم.

آبشاری به زلالی آینه


در همان دره گروبار، آبشار دیگری وجود دارد که معروف‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین آبشار این محدوده به‌حساب می‌آید. این آبشار که نامش «آینه‌رود» است، در یک کیلومتری شمال شرق دماوند قرار دارد و دارای 35متر ارتفاع است. این آبشار که تقریبا در ارتفاع 2هزار و 100متری از سطح دریا قرار دارد، همانطور که از نامش پیداست، آبی بسیار زلال دارد؛ تا جایی که نامش را آینه‌رود گذاشته‌اند. اگر می‌خواهید خودتان را مهمان آبشار آب و آینه کنید که به زلالی آبش شهره است، می‌توانید از طریق آزادراه تهران-پردیس، با گذر از کمربندی بومهن، به منطقه گیلاوند و سپس شهر دماوند برسید. از این شهر وارد بلوار شهید بهشتی شوید و در ادامه بعد از گذشتن از بلوار شهرداری و خیابان روح‌افزا، به سمت آبشار بروید. البته برای رسیدن به آبشار آینه‌رود، حدود یک کیلومتر پیاده‌روی در پیش است که بهتر است از قبل با انتخاب کفش مناسب، راه رسیدن به آبشار زلال دماوند را برای خودتان هموارتر کنید. اگر می‌خواهید از این آبشار با دست پر برگردید و برای نزدیکان‌تان هم سوغات بیاورید، در مسیر این تنگه گیلاس، زردآلو، آلبالو و گردو که محصول همین خطه است، به علاوه عسل دماوند توسط محلی‌ها به فروش می‌رسد. هر چند که هر چه سبک‌تر بروید و برگردید بهتر است؛ چون می‌توانید در مسیر برگشت با رفتن به جاده مُشا که در نزدیکی آبشار آینه‌رود است، ساعتی هم به منطقه توریستی «چشمه اعلاء» بروید و کمی هم از جاذبه گردشگری این منطقه زیبا بهره‌مند شوید.

جنگلک، دیگر آبشار دره گروبار


تا از دره گروبار بیرون نیامده‌ایم، بد نیست سری هم به آبشار «جنگلک» بزنیم؛ آبشاری 35متری در ارتفاع 2هزار و 320متری سطح دریا که برای رسیدن به آن دست‌کم 3ساعت پیاده‌روی لازم است! اما اگر حوصله کنید و این چند ساعت پیاده‌روی را انجام دهید، مهمان منظره‌ای می‌شوید که شاید مشابه آن را هیچ‌وقت در زندگی‌تان ندیده باشید. آبشار جنگلک در 7کیلومتری شرق دماوند قرار دارد. در دره گروبار، دره‌های فرعی زیادی وجود دارد که عموما جهتی شمالی دارند.

آبشار و چشمه تیزآب


نمی‌شود نامی از دماوند برده شود و از آبشار و چشمه «تیزآب» یادی نکرد. در حدود 9کیلومتری شمال دماوند، در روستای «دشتمزار» و دره یک و نیم کیلومتری بکری که نامش «تیزآب» است، آبشاری با طول تقریبی 10متر از دل صخره‌ها به پایین سرازیر است که آن را هم تیزآب می‌نامند. اگر می‌خواهید دلیل این نامگذاری را بدانید، فقط کافی است کمی از آب این آبشار بنوشید. طعم تند و تیز آب این آبشار باعث شده تا محلی‌ها به آن عنوان «تیزآب» بدهند! درست در 500متری این آبشار، چشمه‌ای هم با همین نام وجود دارد که در تمام ایام سال، به‌ویژه فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. دلیلش هم این است که این آبشار و چشمه علاوه بر زیبایی منحصر به‌فردشان، خواص درمانی هم دارند و به‌گفته بومی‌های این خطه، برای بهبود بسیاری از بیماری‌های پوستی و گوارشی مفید هستند. اگر می‌خواهید این آبشار زیبا را در ارتفاع 2هزار و 430متری سطح دریا ببینید، از طریق جاده امام‌خمینی(ره) شهر دماوند، به جاده تیزآب در شمال این شهر بروید و خودتان را به چشمه و آبشار تیزآب برسانید. 

آبشار برف دشت لار


در کنار معروف‌ترین آبشارهای شهر دماوند که تیزآب، آینه‌رود، جنگلک و گروبار ازجمله آنهاست، در این محدوده چند آبشار کوچک و بزرگ دیگر هم وجود دارد که یکی از بهترین‌های آنها، آبشار «برف» تنگه لار است. آبشار برف تنگه لار در شرق منطقه لار دماوند قرار دارد و چون در منطقه «برف تنگه» واقع شده، به آن آبشار برف گفته می‌شود. ویژگی منحصر به‌فرد این آبشار، قرار گرفتنش در دشت لار است؛ دشتی که در کوهپایه قله دماوند واقع شده و با رفتن به آن می‌توانید نمایی کامل از زیباترین کوه ایران را مشاهده کنید. 

«گروبار» در محاصره کوه‌های بلند
یکی از زیباترین آبشارهای شهر دماوند، در دره گروبار قرار دارد؛ دره‌ای در 5کیلومتری شرق دماوند که با آبشار 20متری‌اش، یکی از مناطق گردشگری شرق پایتخت به‌حساب می‌آید. آبشار گروبار همانطور که گفته شد، 20متر ارتفاع دارد و در ارتفاع 2هزار و 230متری از سطح دریا واقع شده است. نکته جالب توجه درباره آبشار گروبار، قرار گرفتن آن در میانه تنگه‌ای تنگ و در محاصره کوه‌های مرتفع است که باعث شده یک جای دنج و خلوت برای طبیعت‌دوستان باشد. درختان بید و درختان کهنسال ارس و گردو که قدمتی چند صد ساله دارند و قطر آنها حتی به 14متر هم می‌رسد، از جاذبه‌های منحصر به‌فرد گردشگری در دره گروبار و حوالی آبشار گروبار به‌حساب می‌آیند. سنگ آسیاب و قبرهای متعدد در نزدیکی آبشار گروبار، این محدوده را از نظر میراث فرهنگی هم دارای اهمیت کرده است. راستی اگر برای گردش این آبشار را انتخاب کردید، حتما زمان بگذارید و در قسمت شرقی این آبشار، خودتان را به دریاچه «تار» هم برسانید؛ دریاچه‌ای که یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر دماوند به‌حساب می‌آید.

این خبر را به اشتراک بگذارید