• سه شنبه 27 اردیبهشت 1401
  • الثُّلاثَاء 15 شوال 1443
  • 2022 May 17
دو شنبه 17 خرداد 1400
کد مطلب : 132398
+
-

زیر حلقه/ نساختیم و باختیم

افشین رضاپور- کارشناس بسکتبال

بازی‌های بسکتبال سه نفره انتخابی المپیک در اتریش و مجارستان تمام شد و باخت‌ها و بازی‌های ضعیف دختران ایرانی بر نگرانی‌ها اضافه کرد. چنانچه باخت‌های این تیم را در رویارویی با رقبای سایر قاره‌ها درنظر نگیریم، ایران تنها تیم آسیایی بود که بنا بر قرعه، بیشتر با حریفان آسیایی بازی کرد. باخت به ژاپن و استرالیا، شاید توجیه داشته باشد اما شکست مقابل چین تایپه و تایلند نشان می‌دهد که طی 4سال گذشته و مسیر انتخابی سه نفره تا المپیک، کار خاصی برای دختران ایرانی صورت نگرفته است. بازی سه نفره برای نخستین بار وارد المپیک توکیو شد و در رقابت‌های انتخابی حتی اندونزی هم با برنامه‌تر از ما نشان داد.

بریز و بپاش
تیم ملی بسکتبال قبل از بازی‌های المپیک2008 بیش از 20بازی تدارکاتی با بهترین‌های بسکتبال دنیا برگزار کرد؛ با تیم‌هایی مثل استرالیا، لیتوانی، کرواسی، ایتالیا، بازی در آمریکا و... اما این بار برای رفتن به المپیک هنوز بازی تدارکاتی نداشته است. یکی از خبرگزاری‌ها هفته پیش در مقایسه نوشت: تیم ملی کنونی مثل 2008 «بریز و بپاش»‌ نکرد! تیم ملی سال2008 بدون هیچ تصوری از بازی‌های جهانی یا المپیک، برای  نخستین بار به المپیک رفت. 13سال گذشته و اتفاقات زیادی افتاده؛ ازجمله حضور در 3دوره مسابقات جهانی. حیف است ارزش کارهایی را که شد و برای بسکتبال «اعتبار» ساخت، با 2 کلمه «بریز و بپاش» آن هم تحت‌تأثیر حرف دیگران خراب کنیم.

آداب نقل و انتقال
بازار نقل و انتقالات بسکتبال بین دو، سه تیم داغ است. توجه تیم‌ها به نقل و انتقالات بسیار ارزنده است چون این نوع حساسیت‌ها، بیانگر اهمیت بسکتبال نزد آنهاست و چنانچه دامنه حساسیت‌ها بیشتر باشد رقابت‌های بهتری شکل می‌گیرد. در کنار این موارد باید آداب دیگری را در نقل و انتقالات رعایت کرد. یکی از تیم‌ها فهرستی از گزینه‌های مربیگری خود را منتشر کرد که در آن حدود 10مربی ایرانی و خارجی بود؛ یعنی باشگاه هنوز تکلیف خودش را بین داشتن مربی ایرانی و خارجی مشخص نکرده، رفته سراغ اسم‌ها. شما اول بگو گزینه ایرانی مدنظر داری بعد 3 ایرانی معرفی کن؛ در غیراین صورت برو دنبال 5تا خارجی که نوشتی!







 

این خبر را به اشتراک بگذارید