• چهار شنبه 29 دی 1400
  • الأرْبِعَاء 15 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 19
سه شنبه 4 خرداد 1400
کد مطلب : 131562
+
-

مهاجرت مهاجران

فاطمه عباسی

نزدیک به 4 دهه از شروع مهاجرت گسترده اتباع افغانستانی به ایران می‌گذرد و تا همین چند سال پیش هم اتباع افغانستانی بدون قید و شرط در استان‌ها و شهرهای مختلف اسکان داشتند. اما با تغییر سیاست مهاجرتی دولت، هر سال تعدادی از این اتباع از کشور خارج و به افغانستان بازمی‌گشتند.
از سال گذشته وضعیت کمی تغییر کرد، یعنی دیگر تنها اجبار دولت نبود که افغانستانی‌ها را به کشورشان بازگرداند، وضعیت نامطلوب اقتصادی و بعد هم کرونا باعث شد تا رکورد خروج مهاجران افغانستانی بدون مدرک از ایران شکسته شود و تعداد زیادی از آنها از کشور خارج شوند.
رصدخانه مهاجرت ایران اعلام کرده که طی 4‌ماه ابتدایی سال 2021، نزدیک به 364هزار مهاجر افغانستانی فاقد مدرک و در مدت مشابه سال 2020، در حدود 270هزار نفر از ایران خارج شدند.
 هزینه‌های چند برابر زندگی افغانستانی‌ها در ایران و مشکلاتی که برای خرید کالا، گرفتن خدمات بهداشتی و درمانی و بانکی دارند، رفتن به کشورهای دیگر مثل ترکیه را برایشان به صرفه‌تر کرده است. افغانستانی‌ها البته مهاجرت دوم از ایران را به مقصد کشور خود انجام نمی‌دهند و به مقاصد دیگر در کشورهای همسایه و حتی اروپا می‌اندیشند.
 نمی‌دانیم باید این ماجرا را به فال نیک گرفت یا نه، اینکه با ترک این مهاجران آمار بیکاری کارگران پایین می‌آید اتفاق خوبی است، اما اینکه کشور ما مقصد جذابی برای مهاجران نیست، می‌تواند زنگ هشداری برای مسئولان باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید