• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
شنبه 28 فروردین 1400
کد مطلب : 128355
+
-

ستاره‌سوزی در جزیره

علیرضا جهانبخش با این وضعش، به‌کار تیم ملی خواهد آمد؟


فقط 3 دقیقه بازی کرد و تنها یک‌بار توپ به پای او خورد؛ این خلاصه داستان علیرضا جهانبخش در آخرین بازی برایتون برابر اورتون در لیگ برتر است. اگر مسابقه را دیده باشید، حتما تأیید می‌کنید که مخصوصا اواخر بازی برایتون به‌شدت فشار آورد و شانس پیروزی داشت، اما گراهام پاتر حتی در این شرایط هم حاضر نشد به علیرضا به‌عنوان یک عنصر تهاجمی تازه‌نفس بیش از این میدان بدهد. با هر متر و معیاری که حساب کنیم کار برای جهانبخش تمام است و او شانسی برای بازگشت در برایتون ندارد. این حکایت تلخ سومین فصل بازی علیرضا در تیم انگلیسی است، اما او همچنان در مصاحبه‌هایش به ادامه حضور در لیگ برتر و تلاش برای گرفتن حقش تأکید می‌کند.

  فقط 7 بازی باقی مانده
جهانبخش در حالی در برایتون به یک نیمکت‌نشین صرف تبدیل شده که تنها 7 مسابقه دیگر به پایان فصل جاری لیگ برتر باقی مانده است. این یعنی او برای ایفای نقش جدی در رقابت‌های این فصل شانس بسیار اندکی خواهد داشت. برایتون هم‌اکنون با 33امتیاز روی پله پانزدهم جدول قرار دارد و برای بقا در لیگ می‌جنگد. 5 تیم پایین‌تر از برایتون هستند و نهایتا 3 تیم راهی دسته پایین‌تر خواهند شد. سقوط شفیلد یونایتد با 14امتیاز قطعی به‌نظر می‌رسد و وست برومویچ و فولام هم با 24و 26امتیاز بیش از سایرین خطر سقوط را حس می‌کنند. اینها یعنی پاتر شانس نسبتا خوبی برای حفظ برایتون در لیگ برتر دارد و دلیلی برای نارضایتی از عملکرد او وجود ندارد. اگر این مربی برایتون را نگه دارد شاید فصل بعد هم به کارش ادامه بدهد که این بدترین خبر ممکن برای جهانبخش خواهد بود.

  سقوط تا رده سوم
3 سال پیش جهانبخش با انتقال 18میلیون پوندی‌اش به برایتون تبدیل به گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شد، اما واضح است که هم‌اکنون او دچار کاهش شدید ارزش شده باشد. هم‌اکنون سایت ترانسفرمارکت ارزش علیرضا را تنها 5 میلیون یورو تخمین می‌زند و او در رده سوم فهرست ارزشمندترین تیم‌های ایران قرار گرفته. نفر اول سردار آزمون است که 23میلیون یورو می‌ارزد و رتبه بعدی را هم مهدی طارمی با ارزش 12میلیون یورویی به‌خودش اختصاص داده است. این یعنی طارمی در میانه‌های دومین فصل حضورش در فوتبال اروپا 7میلیون یورو گران‌تر از جهانبخش شده؛ راستی زمانی که علیرضا راهی فوتبال هلند شد، طارمی کجا بود؟

  ضربه به تیم ملی
شرایط جهانبخش در لیگ انگلستان به‌خودش مربوط است. انگار که نوعی لجاجت در کار باشد، عبارت «می‌مانم و می‌جنگم» از زبان او پایین نمی‌افتد. از قدیم هم گفته‌اند صلاح مملکت خویش خسروان دانند. با این حال آنچه به ما مربوط می‌شود، غم از دست رفتن یک ستاره برای تیم ملی است. تیم ملی فوتبال ایران برای بازی‌های پیش‌مقدماتی خردادماه برابر عراق و بحرین وضع بسیار خاص و حساسی دارد و در شرایط فعلی خیلی بعید به‌نظر می‌رسد علیرضا بتواند به آن تیم کمک کند. جهانبخش تبدیل به یک بازیکن کم‌رمق و دور از فرم بازی شده است. شاید اگر 3 یا 4 سال پیش بود خیلی روی او حساب می‌کردیم، اما الان برای آن پست حتی علی قلی‌زاده هم اولویت بیشتری نسبت به جهانبخش دارد. راستی یادمان رفت بگوییم ارزش قلی‌زاده هم بعد از درخشش در شارلروا به 4 میلیون یورو رسیده و او نیز در یک قدمی عبور از جهانبخش 27ساله قرار گرفته است.

این خبر را به اشتراک بگذارید