• سه شنبه 27 اردیبهشت 1401
  • الثُّلاثَاء 15 شوال 1443
  • 2022 May 17
سه شنبه 28 بهمن 1399
کد مطلب : 124532
+
-

ترامپ و گزینه‌های پیش‌رو

دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ با تنش به پایان رسید. آینده او چگونه خواهد بود؟

ترامپ و گزینه‌های پیش‌رو


سمیرا رحیمی ـ روزنامه‌نگار

تبرئه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا در دومین جلسه استیضاح این حقیقت را شفاف‌تر ساخت که قرار نیست به این زودی‌ها نام او از میان اخبار روز پاک شود. حتی با وجود اینکه بیش از 100روز از شکست انتخاباتی او گذشته است، دست‌کم در کوتاه‌مدت قرار نیست جهان از او خلاصی پیدا کند. نشریه بروکینگز چندین احتمال درباره آینده ترامپ را مورد‌بررسی قرار داده‌است؛ در چند احتمال اول او همچنان در مرکز سیاست‌های ملی آمریکا نقش دارد و در موارد آخر او احتمالا به فراموشی سپرده خواهد شد.

رهبری فرقه جمهوریخواهان ترامپی 
ترامپ در 4سال ریاست‌جمهوری‌اش توانست استادانه رای‌دهندگان جمهوریخواه را در یک «کیش شخصیت» متمرکز سازد. طرفداران دو‌آتشه ترامپ هر چه از دهانش خارج می‌شد را باور می‌کردند، فارغ از اینکه آنچه بیان شده سند یا مدرکی دارد یا خیر. هنوز مشخص نیست جمعیت این فرقه چقدر است و چه توانایی‌ها و قدرتی دارد. آنچه مشخص است اینکه حامیان ترامپ هرکاری را به نام او انجام خواهند داد و قسمت خطرناک آنجاست که تندروی‌های ترامپ و حامیانش به مذاق مابقی جمهوریخواهان هم خوش نیاید و همگی علیه او متحد شوند. برای دیدن نتیجه این روند باید تا انتخابات 2024 صبر کرد اما حضور ترامپ به‌عنوان نامزد انتخابات2024 یک واقعیت محتمل است.

حزب سوم
همچنین این احتمال وجود دارد که ترامپ حزب سومی به‌راه‌بیندازد تا در آن دیدگاه‌ها و افکار خود را ابراز کند و طرفدارانش در این حزب با او هم‌پیمان شوند و هرنوع مخالفتی با ایده و افکار ترامپ را زیر سؤال ببرند. این احتمال وجود دارد که در چنین حزبی ترامپ فضای کافی برای آزادسازی خود و طرفدارانش از قید و بند حزب جمهوریخواه را خواهد داشت. با این همه ایجاد چنین حزبی به نفع جمهوریخواهان نخواهد بود زیرا بر میزان آرای آنها تأثیر منفی خواهد‌داشت و شانس دمکرات‌ها را برای پیروزی در انتخابات، حتی در ایالت‌های سرنوشت‌ساز افزایش خواهد داد.

دستور به شورش دوباره
اگرچه شورش و جنجالی که به دستور مستقیم و توییتری ترامپ برای حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره آمریکا در اعتراض به نتیجه انتخابات 2020 در نهایت جمع شد اما احتمال تکرار این واقعه اصلا بعید نیست. در واقع عامل محرک آشوبگران ترامپی از بین نرفته است. ترامپ ممکن است در هر زمانی به اندازه‌ای به ناچاری بیفتد که بار دیگر به آغاز شورش و خشونت تن بدهد. وزارت دفاع آمریکا به تازگی در گزارشی اعلام کرده است که تندروهای داخلی برای امنیت آمریکا خطری جدی به شمار می‌روند که محدودیت‌های دولت برای مهار کرونا و دروغ‌ها درباره نتیجه انتخابات موتور محرک آنها بوده است. طرفداران ایدئولوژی خشونت، ترامپ را رهبر می‌بینند. دونالد ترامپ شیفته 
ستایش شدن توسط هر فرقه و گروهی است و اکنون که سمت «فرمانده کل» را از دست داده، ممکن است به‌دنبال ارتشی دیگر در داخل آمریکا باشد که به آنها دستور بدهد و کنترلشان کند.

رفتن به حاشیه، زندان یا فرار از کشور
برخلاف احتمالات پیشین، این احتمال هم وجود دارد که ترامپ مانند سارا پیلین به یکی از اعضای حاشیه‌ای حزب جمهوریخواه تبدیل شود. در این سناریو مردم کمتر او را به‌عنوان رئیس‌جمهور سابق کشور خواهند شناخت و بیشتر در نظرشان خویش و قومی ناخوشایند خواهد بود که در فلوریدا بازنشسته شده و دائما درباره نظریه‌های توطئه‌ای که در اینترنت می‌خواند، داد و فریاد به راه می‌اندازد. شاید ترامپ مانند پیلین یا سخنگوی رسانه‌ای سابقش‌شان اسپایسر تلاش کند با شرکت در برنامه‌های تلویزیونی اعتبار خود را باز پس گیرد اما در نهایت به جایگاه اصلی خود، یعنی فعال حوزه سرگرمی و نه مهره‌ای سیاسی باز خواهد‌گشت. جمهوریخواهان ترامپ را نادیده خواهند‌گرفت، اگرچه از ترامپیسم استقبال خواهند کرد. افرادی مانند تد کروز و لندزی گراهام طرفداران خود را با پیام‌های مشابه ترامپ متحد خواهند‌ساخت، درحالی‌که تلاش خواهند کرد توجه‌ها را از رئیس قدیمی که نتوانست «جو خوابالو» را شکست دهد، دور کنند. متقاعد شدن توسط اعضای حزب دمکرات برای پذیرفتن شکست و ادامه زندگی سابق، درگیر شدن با دریایی از پرونده‌های قضایی و شکایت‌های مدنی، به زندان افتادن به‌خاطر اتهاماتی مانند فرار مالیاتی، کلاهبرداری، پولشویی، روابط بی‌مورد با خارجی‌ها و فرار از کشور به‌دلیل زیادبودن اتهامات و بالا رفتن احتمال دستگیری از دیگر احتمالاتی است که نشریه بروکینگز درباره آینده ترامپ پیش‌بینی کرده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید