• سه شنبه 14 آذر 1402
  • الثُّلاثَاء 22 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 05
یکشنبه 21 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 100256
+
-

طلا بی‌سر و صدا خط‌شکنی کرد

قیمت طلا آهسته و بی‌سر و صدا در حال رشد است، دیروز قیمت هر گرم طلای 18عیار از مرز 660هزار تومان عبور کرد و قیمت هر سکه طرح جدید به مرز 7میلیون تومان رسید. به‌نظر می‌رسد رشد جهانی قیمت طلا و آزاد شدن بخشی از نقدینگی علت رشد قیمت طلا بوده؛ با این حال نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است: افرادی که نمی‌توانند وارد بورس شوند، سرمایه‌های خردشان را وارد بازار طلا و سکه کرده‌اند. به گزارش همشهری، رکود اقتصاد جهانی تحت‌تأثیر شیوع کرونا، طلا را پر ارزش‌تر کرده؛ برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از احتمال رشد قیمت هر اونس طلا تا مرز 2هزار دلار است. طلا کالای امن به‌حساب می‌آید و در شرایط رکود اقتصادی بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند دارایی خود را در این بازار، سرمایه‌گذاری کنند. احتمال تعمیق رکود اقتصادی جهان به محرکی برای رشد قیمت طلا تبدیل شده است. همزمان با این رویداد قیمت طلا در بازارهای داخلی هم در حال رشد است. ظرف چند روز گذشته رکوردهای جدیدی در این بازار ثبت شده است.

در مبادلات دیروز قیمت هر مثقال طلا در بازار تهران به مرز 3میلیون تومان رسید. مثقال طلا؛ به‌طور سنتی مظنه کشف قیمت طلا در این بازار است. دیروز همچنین قیمت هر سکه طرح جدید با 80هزار تومان رشد برای نخستین بار به مرز 7میلیون تومان رسید هر سکه طرح قدیم هم 6میلیون و 850هزار تومان مبادله شد. هرگرم طلای 18عیار هم از مرز 660هزار تومان عبور کرد و قیمت سکه یک گرمی برای نخستین بار یک میلیون تومان دادوستد شد. این رشد از چند روز پیش و همزمان با رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و افزایش نرخ دلار در بازار داخلی آغاز شده است. قیمت هر دلار آمریکا از پنجشنبه به این سو 450تومان افزایش یافته و روز شنبه به16هزارو450تومان رسید. نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر هم می‌گوید: این روزها تقاضا برای خرید سکه و طلای خام افزایش یافته است. محمدکشتی آرای افزایش تقاضا و رشد نرخ ارز را به‌عنوان دلایل اصلی افزایش قیمت طلا معرفی کرد و گفت: هدف تقاضای جدید سرازیر شده به بازار طلا؛ سرمایه‌گذاری است.

همگام با رشد قیمت طلا در بازار داخلی، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی هم در حال افزایش است به‌طوری که قیمت هر اونس طلا در یک ‌ماه گذشته با 17درصد رشد از1454دلار به سطح 1700دلار در مبادلات دیروز رسید. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که قیمت طلا تا اوایل سال آینده میلادی به رشد خود ادامه خواهد داد و به سطح قیمتی بی‌سابقه‌ای دست خواهد یافت.  به گزارش رویترز، ادامه سیاست‌های محرک اقتصادی بانک‌های مرکزی جهان، به‌دلیل ترس از رکود اقتصادی، تحت‌تأثیر شیوع کرونا، سبب رشد قیمت طلا شده است. یکی از دلایلی که مردم جهان طلا می‌خرند و قیمت آن را بالا می‌برند، ترس از تورم است زیرا آنان تصور می‌کنند که اقدام بانک‌های مرکزی دنیا در چاپ پول می‌تواند به تورم منجر شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید