• سه شنبه 6 خرداد 1399
  • الثُّلاثَاء 3 شوال 1441
  • 2020 May 26
یکشنبه 12 آبان 1398
کد مطلب : 86752
+
-

اختراعی در برابر گاز

داستان مخترعی که خانواده‌اش برده بودند اما بدون تحصیلات عالی هم توانست تحولی مهم در دنیا به‌وجود آورد

اختراعی در برابر گاز

گرت مورگان نابغه آفریقایی - آمریکایی با اختراع‌های متعدد خود توانست به یکی از برجسته‌ترین نام‌های جهان تبدیل شود؛ کسی که هرگز موفق نشد به دبیرستان برود،  اما به‌خاطر هوش و استعدادش توانست بدون تحصیلات عالی،  تبدیل به مخترعی بزرگ شود.

آغاز یک راه
گرت آگوستوس مورگان در روز چهارم مارس سال1877 در کلیزوِیل در ایالت کنتاکی متولد شد. پدربزرگش،  برده آزاد شده و سرهنگ ارتش جنوبی در جنگ‌های داخلی آمریکا بود. مادرش نیز برده‌ای بود که در نهایت توانست حقوق شهروندی آمریکا را به‌دست آورد. بیشتر دوران کودکی و نوجوانی‌اش در کارکردن در مزرعه برای ملاکان سپری شد و پس از سپری‌کردن دوران ابتدایی،  مدرسه را نیز برای کار رها کرد. او در لابه‌لای کار،  یک مدرس استخدام کرد تا درس‌خواندن را به هر شکلی که شده ادامه دهد. در سال1895 مورگان به کلیولند رفت و در آنجا به‌عنوان تعمیرکار ماشین‌های‌ دوزندگی برای کارگاه‌ها و کارخانجات دوخت لباس،  مشغول به‌کار شد.

نخستین جرقه‌ها
کار تعمیر دستگاه‌های دوخت،  تجربه بسیار خوبی برای مورگان بود و او به نحوه کارکرد ماشین‌آلات تسلط خوبی پیدا کرد. در همین زمان بود که موفق به بهبود کار دستگاه‌های دوخت شد و در آنها تغییراتی مهم را ایجاد کرد. در سال1907 مورگان توانست ماشین دوزندگی خودش را بسازد. او به‌همراه همسرش -آن‌ماری- فروشگاهی را راه‌اندازی می‌کنند و پوشاک تولیدی خود را در آن به‌فروش می‌رسانند؛ فروشگاهی که 32نفر کارمند داشت.

قهرمان ملی

به گزارش همشهری، در سال1916 فاجعه‌ای در کلیولند رخ داد که اختراع و شجاعت مورگان،  کمی از تلخی آن کاست. 85نفر در عمق 80متری زیردریاچه اِری مشغول حفر یک تونل بودند. قرار بود با تکمیل‌شدن چنین طرحی،  آب شیرین از فاصله 8کیلومتری به شهر برسد. ناگهان انفجاری تونل را می‌لرزاند. گازهای سمی بسیاری از کارگران را به کام مرگ می‌فرستد،  اما هنوز عده‌ای از آنها زنده‌ و در انتظار کمک هستند. گروه‌های نجات توانایی انجام کاری را ندارند و زمان به‌سرعت درحال گذر است. چند سال قبل و ‌هنگام یک آتش‌سوزی مهیب در یک کارخانه،  مورگان به فکر ساخت وسیله‌ای افتاد که بشود با آن جان انسان‌ها را در چنین مصایبی نجات داد. او کلاهی را اختراع کرد که می‌توانست جلوی ورود گازهای سمی و دود را به سیستم تنفسی انسان بگیرد. این کلاه‌های ضدگاز تا پیش از این،  مورد آزمایش جدی قرار نگرفته بودند. او و برادرش با استفاده از این کلاه،  حاضر می‌شوند که به کمک کارگران بشتابند. این حرکت قهرمانانه با موفقیت توأم است و مورگان جان تعدادی را نجات می‌دهد و به قهرمان ملی تبدیل می‌شود.

ثبت کلاه ضد‌گاز
مورگان این اختراع مهمش را در سال1912 به ثبت رساند و از آن روز به بعد به‌صورت مداوم درحال بهبود کیفیت آن بود. اختراع او در جنگ‌جهانی اول باعث نجات جان خیلی‌ها به‌خاطر جلوگیری از استنشاق گازهای سمی شد.

چراغ راهنمایی و رانندگی خودکار
در سال1923،  گرت مورگان طرح یک چراغ راهنمایی و رانندگی الکتریکی خودکار را در اداره اختراعات به‌ثبت رساند. مورگان نخستین آمریکایی - آفریقایی در کلیولند بود که خودرو داشت. طرح مورگان بر روی یک ستون T مانند که 3وضعیت گوناگون را نشان می‌داد،  قابل استفاده بود. به این صورت که علاوه بر گزینه‌های «ایست» و «حرکت»،  اولین چراغ راهنمایی بود که زمانی برای توقف یا عبور رانندگان در تقاطع‌ها درنظر گرفته بود. یکی دیگر از امتیازات این طراحی،  این بود که برخلاف افزایش تعداد سیگنال‌های آن،  هزینه‌ تولید ارزان‌تری نسبت به مدل‌های قبلی داشت. البته مورگان پس از ثبت،  حق اختراع خود را به قیمت 40هزار دلار به شرکت جنرال الکتریک فروخت.

فعالیت‌های اجتماعی
نژادپرستی در آمریکا یکی از بزرگ‌ترین معضلات رنگین‌پوستان در این کشور است. مورگان علاوه بر حضوری فعال در صنعت،  در زمینه فعالیت‌های اجتماعی نیز شخصیتی برجسته بود و همواره از جامعه آفریقایی - آمریکایی‌ها حمایت می‌کرد. در سال1920،  او اقدام به انتشار روزنامه‌ای کرد با نام «کلیولند کال» که بعدها به «کال‌اند پست» تغییر یافت.

پایان یک عمر تلاش
مورگان از سال1943 به‌دلیل ابتلا به آب‌سیاه بخش زیادی از بینایی‌اش را از دست داد و دیگر نتوانست به فعالیت‌های بیشتر بپردازد. او در روز 27ژوئیه سال1963 در کلیولند از دنیا رفت.

مبارزه با نژادپرستی
نژادپرستی در آمریکا یکی از بزرگ‌ترین معضلات رنگین‌پوستان در این کشور است. مورگان علاوه بر حضوری فعال در صنعت، در زمینه فعالیت‌های اجتماعی نیز شخصیتی برجسته بود و همواره از جامعه آفریقایی - آمریکایی‌ها حمایت می‌کرد

این خبر را به اشتراک بگذارید