• چهار شنبه 20 فروردین 1399
  • الأرْبِعَاء 14 شعبان 1441
  • 2020 Apr 08
شنبه 4 آبان 1398
کد مطلب : 86436
+
-

گرمخانه‌ها آماده پذیرش کارتن‌خواب‌ها

گرمای نوعدوستی، سرپناه بی‌خانما‌ن‌های شهر

گرمخانه‌ها آماده پذیرش کارتن‌خواب‌ها

حامد فوقانی _ خبر‌نگار

 گرمخانه‌های تهران که برای روزهای سرد سال آماده و تجهیز شده بودند، درست از نخستین روز آبان‌ماه پذیرای تعداد زیادی از کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها شدند؛ به‌گونه‌ای که مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خبر از افزایش 40درصدی پذیرش در گرمخانه‌های سراسر پایتخت داد.

تهران 17گرمخانه و البته تعدادی مددسرای سیار دارد که با رسیدن ماه‌های سرد سال بیش از پیش آماده پذیرش افراد نیازمند و بی‌خانمان می‌شوند. این طور که سیدمالک حسینی، مدیرعامل سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفته: به‌دنبال آغاز بارش باران و کاهش دمای هوا از هفته گذشته، تعداد واحدهای گشت هم برای شناسایی کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها 30درصد افزایش یافته است. او گفت: «به‌طور معمول 30واحد گشت در مناطق 22گانه فعال هستند که از آخرین شب مهر‌ماه 30درصد به این واحدها افزوده شد. تمامی افرادی که شب‌های اخیر در گرمخانه‌های شهرداری پذیرش شده‌اند، اغلب داوطلبانه یا با گشت‌های سطح شهر به گرمخانه‌ها مراجعه کرده‌اند. این مسئله نشان‌دهنده اعتماد افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب به گرمخانه‌های شهرداری تهران است.» حسینی اعلام کرد که نیروهای گشتزنی سازمان رفاه به‌صورت فوق‌العاده در پاتوق‌های معروف افراد بی‌خانمان مثل فرحزاد، فعال هستند و با افزایش پذیرش گرمخانه‌ها تلاش می‌شود در فصول سرد سال، هیچ فردی پشت در گرمخانه‌ها نماند.

گرمخانه‌های استاندارد ساخته می‌شود
تعدادی خودروهایی که از سوی شهرداری به‌صورت شبانه‌روزی برای انتقال افراد بی‌خانمان در حال گشتزنی هستند 30دستگاه است. با این حال، به‌خاطر برودت دما و ورود سامانه‌های جدید بارشی به کشور، دست‌کم 9خودروی دیگر به‌کار گرفته شده تا شناسایی و انتقال افراد بی‌خانمان آسان‌تر و سریع‌تر انجام شود. البته سیدنجم‌الدین محمدی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، اعلام کرد که درصورت لزوم، امکان افزایش تعداد این خودروها وجود دارد. او گفت: «برنامه‌ریزی‌های لازم برای انتقال افراد بی‌خانمان انجام شده است و به غیراز خودروها می‌توانیم ظرفیت گرمخانه‌ها را هم تا حدودی افزایش دهیم.» او در عین حال وضعیت برخی گرمخانه‌ها را استاندارد نمی‌داند. محمدی گفت: «طی 14سال گذشته هیچ بنایی با استانداردهای گرمخانه احداث نشده، بلکه با تغییر کاربری ساختمان‌ها گرمخانه ایجاد شده است. با توجه به اهمیتی که اعضای شورای اسلامی شهر برای این مسئله قائل هستند و با پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، شورا اعتباری برای ایجاد گرمخانه‌های استاندارد مصوب کرده که به‌دنبال تملک زمین برای ایجاد آنها هستیم.» او با این حال تأکید کرد که مدیریت شهری تلاش می‌کند تا هیچ یک از افراد بی‌خانمان شب را در خیابان سپری نکند. به گفته او در 2 فصل اول سال 7گرمخانه محدود در سطح شهر فعال است، اما در 2 فصل سرد سال به‌دلیل دسترسی راحت‌تر این افراد به گرمخانه‌ها و سهولت ارائه خدمات، 17گرمخانه تجهیز و آماده می‌شود.آنچه که محمدی درباره ساخت گرمخانه جدید گفت، به مصوبه شورای شهر تهران ارتباط پیدا می‌کند که شهرداری براساس آن، موظف به ساخت 5گرمخانه جنرال دیگر شده است. حال سازمان رفاه شهرداری اعلام کرده که درصورت تزریق بودجه و پس از مکان‌یابی درست، 12تا 18‌ماهه این گرمخانه‌ها ساخته شده و ظرفیت پذیرش افزایش یابد. البته تلاش می‌شود تا یک‌ماه آینده 4محل دیگر برای نگهداری مددجویان اختصاص یابد و تعداد گرمخانه‌ها پیش از احداث آن 5گرمخانه جنرال به عدد 21برسد.

از 137غافل نشویم
با این حال، گرمخانه‌ها آماده پذیرش کارتن‌خواب‌ها هستند و همین موضوع باعث شده تا برخی از کاربران توییتری به مقایسه آماری از این لحاظ، میان تهران و چند شهر اروپایی بپردازند و اقدام شهرداری را بااهمیت توصیف کنند. به‌طور نمونه تعدادی عنوان کرده‌اند طبق گزارش یورونیوز در 2سال گذشته ده‌ها کارتن‌خواب در پاریس و لندن بر اثر سرما فوت کرده‌اند، اما با وجود گرمخانه‌های موجود و همکاری شهروندان، حتی یک مورد فوتی در تهران طی مدت مشابه گزارش نشده است. در همین راستا، عده‌ای از شهروندان سعی دارند که یکدیگر را برای جلوگیری از یخ‌زدگی و آسیب دیدن کارتن‌خواب‌ها در روزهای سرد پیش‌رو آگاه کنند. کاربران فضای مجازی به همین منظور از دیگران می‌‌خواهند تا چنانچه شهروندی را بی‌سرپناه مشاهده کردند، با سامانه 137برای انتقال آنها به گرمخانه‌ها تماس بگیرند.از سوی دیگر مانند سال گذشته کلیپی در فضای مجازی از سری پیام‌های «قرار ما» دست‌به‌دست می‌شود که در آن آمده: «یک‌وعده غذای گرم، یک‌تختخواب برای خوابیدن، یک‌فنجان چای، یک‌سرپناه امن؛ شاید به‌نظر خیلی معمولی بیاید ولی بعضی‌ها از آنها محروم هستند. پس قرار ما: مسیر را به آنها نشان دهیم. 137سامانه معرفی افراد بی‌سرپناه به گرمخانه‌ها.» البته گفتنی است که قرار شده به‌زودی یک خط ارتباطی جدید هم راه‌اندازی شود تا مشخصا به موضوعات افراد نیازمند به حضور در گرمخانه‌ها بپردازد.


   افزایش ظرفیت 40تا 50درصدی

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در این راستا نیز گفت که به‌خاطر سردی هوا ظرفیت گرمخانه‌ها 40تا 50درصد افزایش پیدا کرده است. سیدمالک حسینی در گفت‌وگو با فارس افزود: «یکی از اتفاقات خوبی که در سال جدید با نظر شهردار محترم تهران رخ داده، بحث افزایش ساعت فعالیت گرمخانه‌ها به 24ساعت بوده است. پیش از این گرمخانه‌ها از ساعت 17پذیرش خود را آغاز می‌کردند و ساعت 7صبح روز بعد هم مددجویان موظف به ترک گرمخانه بودند و در این مدت با 2وعده غذایی از این عزیزان پذیرایی می‌شد. با توجه به اینکه بررسی‌ها نشان داد حدود 60درصد از مددجویان علاقه‌مند هستند که در تمام مدت روز در گرمخانه بمانند و از آن خارج نشوند تصمیم بر آن شد تا وعده ناهار هم به این عزیزان داده شود و گرمخانه به‌صورت 24ساعته فعال باشد.» 

این خبر را به اشتراک بگذارید