• شنبه 17 خرداد 1399
  • السَّبْت 14 شوال 1441
  • 2020 Jun 06
یکشنبه 14 مهر 1398
کد مطلب : 83083
+
-

۹۷ درصد  گاوخونی خشک است


معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط ‌زیست اصفهان با بیان این‌که ۹۷ درصد از وسعت تالاب بین‌المللی گاوخونی خشک است، گفت: حفظ حیات این تالاب به تامین حقابه آن وابسته است که تاکنون محقق نشده است.
«حسین اکبری» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: حفظ تالاب بین‌المللی گاوخونی به تامین حقابه آن وابسته است که باید تدابیری اتخاذ کرد تا نیاز آبی این اکوسیستم طبیعی کم‌نظیر واقع در مرکز ایران تامین شود. 
وی اظهار کرد: این اداره کل از همه ظرفیت‌های ملی و استانی برای تامین حقابه تالاب گاوخونی استفاده خواهد کرد و در این راستا همه دستگاه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد باید کمک کنند زیرا چنانچه حقابه تالاب بین‌المللی گاوخونی داده نشود، ریزگردهای سمی ناشی از این تالاب سلامت ساکنان منطقه مرکزی ایران را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری آن تهدید خواهد کرد. 
وی اظهار کرد: بر اساس مطالعاتی که توسط دانشگاه شهرکرد و دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده، برای حفظ کارکردهای اکولوژی و زیست‌محیطی زاینده‌رود حداقل ۱۳۷ میلیون متر مکعب در سال و برای تالاب بین‌المللی گاوخونی ۱۷۶ میلیون متر مکعب در سال آب نیاز است. 
معاون نظارت و پایش محیط ‌زیست اصفهان اضافه کرد: در مجموع برای حفظ این کارکردها به ۳۱۳ میلیون متر مکعب آب نیاز است. 
وی با اشاره به این‌که از ابتدای امسال تاکنون آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است، تصریح کرد: اداره کل محیط ‌زیست استان اصفهان چندین بار درخواست کرده که سهمیه امسال تالاب بین‌المللی گاوخونی مشخص شود اما تاکنون جوابی دریافت نکرده است. 
اکبری با بیان این‌که آب رهاسازی شده برای کشت کشاورزان از سد زاینده‌رود تا سد رودشتین بوده و آبی به تالاب نرسیده است، تصریح کرد: پیش از این تلاش شده بود از سد رودشتین که در ۸۵ کیلومتری تالاب گاوخونی قرار دارد، از پساب زهکش‌های کشاورزی و پساب فاضلاب شهرهای واقع در مسیر، آبی به میزان ۳۰۰ لیتر در ثانیه به سمت تالاب گاوخونی رها شود که این میزان آب نیز برای این تالاب موثر نیست. 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در گفت‌وگو با ایرنا از افزایش خروجی سد رودشتین خبر داد و گفت: خروجی این سد اواخر هفته گذشته افزایش یافت و به سمت تالاب بین‌المللی گاوخونی سرازیر شد.
«حسن ساسانی» با اشاره به این‌که میزان خروجی این سد بین 3 تا 5 متر مکعب بر ثانیه متغیر است، تصریح کرد: با توجه به این‌که فاصله سد رودشتین تا تالاب گاوخونی زیاد است نباید انتظار داشت که آب به این تالاب برسد. 
وی درباره سهم تالاب گاوخونی از زاینده‌رود اظهار کرد: سهم رودخانه و تالاب با هم درمجموع ۱۷۶ میلیون متر مکعب در سال عنوان شده است. 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: رهاسازی آب از سد رودشتین موجب می‌شود خشکی این مسیر از بین برود و چنانچه آبی در آینده در این بستر جاری شد، روان‌تر حرکت کند و به تالاب برسد. 
وی در پاسخ به این‌که آینده‌ای که از آن نام می‌برید چه زمانی است، گفت: وارد سال آبی جدید شده‌ایم و هرگونه تصمیم‌گیری برای رهاسازی آب در زاینده‌رود به نظر شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود بستگی دارد. 
ساسانی افزود: سازمان آب منطقه‌ای اصفهان برای تشکیل جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود درخواست داده اما تاکنون جوابی دریافت نکرده است.  
 

این خبر را به اشتراک بگذارید